Jak będzie wyglądać Wielkanoc w 2021 roku?
Adobe Stock
Newsy

Wirusolog ostrzega: „Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić”

Święta Wielkanocne za pasem, a wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Póki co, rząd nie wydał żadnych decyzji, o sprawie wypowiadają się jedynie lekarze.

Zeszłoroczne Święta Wielkanocne Polacy spędzili w domach. To właśnie wtedy w naszym kraju na dobre rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Jak się okazuje, w tym roku również nie mamy szczęścia. Bowiem obecnie przechodzimy przez trzecią falę COVID-19, której szczyt, jak twierdzą wirusolodzy, może przypaść właśnie na przełom marca i kwietnia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie zasady aktualnie obowiązują?

Czas ucieka, a rząd do tej pory nie wspomniał jeszcze o Świętach Wielkanocnych i związanych z nimi zasadami. 

Najaktualniejsze obostrzenia mówią jednak, że w organizowanych w domach spotkaniach, może wziąć udział maksymalnie pięciu gości, przy czym w liczbę tę nie wlicza się gospodarz, ani stali mieszkańcy. 

Okazuje się również, że osoby, którym co najmniej tydzień przed Świętami Wielkanocnymi została podana druga dawka szczepionki na koronawirusa, również nie wliczają się do limitu.

Jak wiadomo, Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas, w którym Polacy tłumnie odwiedzają kościoły. Tam jednak również obowiązują limity. 

Na każde 15 m2 może przypadać jedna osoba, pod warunkiem, że zachowa dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5 metra oraz zasłoni usta i nos maseczką.

Jak będą wyglądać tegoroczne Święta Wielkanocne?

Rząd, póki co, nie wypowiada się na ten temat. Prawdopodobnie ogłosi decyzję pod koniec marca lub na samym początku kwietnia. W zamian o swoich przekonaniach, zaleceniach i prośbach, głośno mówią pełni obaw o zdrowie Polaków lekarze.

Jest bardzo prawdopodobne, że w tym właśnie czasie fala epidemiczna osiągnie swój szczyt. I rzeczywiście, może się to pokryć z okresem świątecznym. Dlatego gorąco apeluję, skorzystajmy z tego, co oferuje nam technika. Spędźmy te święta razem, ale w dystansie - przez internet, komunikatory, przez telefon... Taka bliskość, choć nie ma charakteru fizycznego, może mieć głęboki wymiar duchowy – stwierdziła w rozmowie z portalem medonet dr Aneta Afelt.

Co ze święceniem pokarmów?

Lekarze i wirusolodzy twierdzą, że w tym roku powinniśmy nie spędzać Wielkiej Soboty w kościele. Tłumne zbieranie się w budynku, by poświęcić pokarm, może sprzyjać transmisji wirusa, a takiego prezentu na święta nikt z was przecież by nie chciał.

Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić, jednak możemy liczyć, jak myślę, na rozsądnie ograniczone spotkania z najbliższymi – podkreślił dr Tomasz Dzieciątkowski.

Jeśli jednak postanowicie spotkać się z rodziną zachowajcie dystans, nie przytulajcie się i postarajcie się nie jeść z „jednego talerzyka”. Najlepiej zorganizować takie święta na świeżym powietrzu. Jeśli macie działki, skorzystajcie z nich. 

Decyzja Watykany w sprawie obchodów Świąt Wielkanocnych
Adobe Stock
Newsy
Watykan opublikował wytyczne dotyczące święcenia pokarmów. Jak to będzie wyglądało w tym roku?
Watykan wydał decyzję dotyczącą obchodów tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Te słowa zasmucą większość z was.

Pandemia sprawiła, że cały świat stanął na głowie. Znane i praktykowane od wieków tradycje, musiały ustąpić miejsca obostrzeniom i narastającemu strachowi o życie oraz zdrowie. Toteż zeszłoroczne Święta Wielkanocne, wyglądały całkiem inaczej niż zwykle. Chrześcijanie nie odwiedzili kościołów z koszyczkami, nie spotkali się też z bliskimi. Czy tak będzie również tym razem? Jakie zasady aktualnie obowiązują? Najaktualniejsze obostrzenia mówią, że w organizowanych w domach spotkaniach, może wziąć udział maksymalnie pięciu gości, przy czym w liczbę tę nie wlicza się gospodarz, ani stali mieszkańcy.  Okazuje się również, że osoby, którym co najmniej tydzień przed Świętami Wielkanocnymi została podana druga dawka szczepionki na koronawirusa, również nie wliczają się do limitu. Jak wiadomo, Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas, w którym Polacy tłumnie odwiedzają kościoły. Tam jednak też obowiązują limity.  Na każde 15 m2 może przypadać jedna osoba, pod warunkiem, że zachowa dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5 metra oraz zasłoni usta i nos maseczką. Wytyczne Watykanu dotyczące Wielkanocnych w 2021 roku Przypomnijmy, że w ubiegłym roku święcenie pokarmów nie odbywało się w kościołach, a w domach – księża błogosławili jedzenie poprzez transmisję online. Zrezygnowano wówczas również z innych, tradycyjnych obrzędów, takich jak obmywanie stóp w Wielki Czwartek.  Biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju. Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach – tak brzmiał zeszłoroczny komunikat Watykanu....

Czy będziemy mogli zjeść śniadanie wielkanocne z rodziną? Profesor Horban wyjaśnia
Adobe Stock
Newsy
Czy będziemy mogli zjeść śniadanie wielkanocne z rodziną? Profesor Horban wyjaśnia
Zeszłoroczne Święta Wielkanocne Polacy spędzili we własnych domach. Rekordowa liczba zakażeń rodzi pytanie, czy sytuacja się powtórzy? Odpowiedź profesora Horbana nie napawa optymizmem.

Tak źle nie było od ponad roku. W ostatnich tygodniach dzienne liczby zakażeń koronawirusem przekraczały 20 tysięcy. Dzisiaj, 24 marca, ministerstwo zdrowia poinformowało o rekordzie zachorowań na COVID-19. Taki rozwój sytuacji nie napawa optymizmem. Rząd rozważa wprowadzenie twardego lockdownu jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Polacy samotnie spędzili minione Święta Wielkanocne Pandemia koronawirusa pojawiła się w Polsce już ponad rok temu. Dokładnie 4 marca 2020 roku ówczesny minister zdrowia, Łukasz Szumowski, poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Od tej pory życie każdego z nas zmieniło się o 180 stopni. Zaraz obok zamknięcia ośrodków kultury i edukacji, rząd zdecydował wówczas, że Polacy spędzą przypadające na wiosnę Święta Wielkanocne samotnie, we własnych domach. Dla zdecydowanej większości to było bardzo przykre doświadczenie. Grudniowe święta również były obwarowane licznymi obostrzeniami. To właśnie wtedy żniwa zbierała druga fala pandemii. Pech chciał, że trzecia fala rozpoczęła się właśnie w marcu. Gwałtowny wzrost liczby zachorowań od początku nie wróżył nic dobrego. Dzisiaj odnotowano rekord. Tak źle nie było od ponad roku.  Czy w tym roku zjemy śniadanie wielkanocne z rodziną? O kolejnych samotnych Świętach Wielkanocnych była mowa już pod koniec lutego. Wtedy jednak liczby zakażeń wynosiły o połowę mniej niż dzisiaj. Sprawę postanowił skomentować główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban. Ekspert przyznaje, że jeśli liczba zakażeń w ciągu doby przekroczy 30 tysięcy rząd jest gotowy wprowadzić pełny lockdown na terenie całego kraju. To oznacza nie tylko zamknięte kościoły, brak możliwości poświęcenia pokarmów, ale również samotne Święta Wielkanocne i powrót do pracy zdalnej....

wielkanoc przygotowania
Adobe Stock
Newsy
Czy Wielkanoc spędzimy z rodziną? Czy będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się? Jakie obostrzenia szykuje rząd?
Trwająca pandemia i wzrost zakażeń nie są dobrą prognozą dla zbliżających się świąt wielkanocnych. Prawdopodobnie tegoroczna Wielkanoc będzie powtórką z zeszłego roku.

Od wykrycia pierwszego przypadku zachorowania na koronawirusa, minął już rok. To okres obostrzeń i nawracających fal zakażeń. Mimo wielu obowiązujących restrykcji cały czas można obserwować wzrost osób zarażonych wirusem. Minister Adam Niedzielski prognozuje, iż może spełnić się czarny scenariusz. Tegoroczne święta wielkanocne również prawdopodobnie będą spędzane w pełnym reżimie sanitarnym. Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Do świąt wielkanocnych został niecały miesiąc. Okres świętowania jest poprzedzony Wielkim Tygodniem, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej wypadającej 28 marca. Triduum Paschalne odbędzie się w dniach: 1 kwietnia- Wielki Czwartek, 2 kwietnia- Wielki Piątek- dzień zadumy, ukrzyżowania Pańskiego, 3 kwietnia- Wielka Sobota- dzień święcenia pokarmów w kościele oraz wigilia Wielkiej Nocy. Niedziela wielkanocna wypada w dniu 4 kwietnia, a Lany Poniedziałek 5 kwietnia. To wielkie i najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. Początkowo jest czasem zadumy, rozważań, a kończy się radością i wielkim świętowanie, gdyż Chrystus zmartwychwstał. Trzecia fala pandemii koronawirusa Według najnowszych prognoz, na przełomie marca i kwietnia będziemy mieć styczność z trzecią już falą koronawirusa. Pomimo obowiązujących restrykcji, pojawiają się coraz to nowsze ogniska zakażeń. Mimo ponad rocznej walki z pandemią cały czas społeczeństwo boryka się z trudnościami, jakie wiążą się z obecną sytuacją. Święta wielkanocne 2021 - obostrzenia Minister zdrowia Adam Niedzielski nie ma dobrych prognoz dla Polaków. W związku z kolejną falą koronawirusa, której szczyt przypada na przełom marca oraz kwietnia, tegoroczna Wielkanoc niestety będzie powtórką z zeszłego roku. Ciągły i gwałtowny wzrost zakażeń to niesprzyjająca sytuacja dla świętowania. Jak...

Narzekacie na zamkniete restauracje? Może być gorzej! Godzina policyjna, zakaz wychodzenia z domu i opuszczania kraju
Adobe Stock
Newsy
Narzekacie na zamknięte restauracje? Może być gorzej! Godzina policyjna, zakaz wychodzenia z domu i opuszczania kraju
Koronawirus nie odpuszcza. Obecnie trzecia fala zalewa całą Europę, a rządy państw ogłaszają nowe obostrzenia. W niektórych miejscach wprowadzono godzinę policyjną lub zakaz opuszczania kraju pod groźbą kary grzywny. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Przed świętami w Polsce mogą pojawić się nowe zasady.

Mimo nadziei na lepszy nowy rok, to niestety nie widać innych perspektyw. Koronawirus rozszalał się na całego i najwidoczniej nieprędko odpuści. Gwałtowny wzrost zachorowań spowodował wprowadzenie nowych obostrzeń. Zbliżające się święta wielkanocne mogą być powodem znaczniejszych restrykcji.  Trzecia fala koronawirusa Wraz z prognozami obecnie w Europie szaleje trzecia już fala koronawirusa. Jest o tyle groźniejsza, gdyż występują różne mutacje, które są groźniejsze niż wcześniejszy wirus. Szczyt jest przewidywany na koniec marca i początek kwietnia, czyli okres świąteczny. Rządy państw poprzez gwałtowny wzrost zakażeń, a także bliską Wielkanoc zdecydowały się na wprowadzenie nowych, restrykcyjnych obostrzeń.  Nowe obostrzenia - trzecia fala koronawirusa Od soboty 27 marca zgodnie z zapowiedziami, obowiązują nowe obostrzenia. Wśród nich znajdują się takie jak: zamknięte zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, ograniczona liczba osób na powierzchni w kościele oraz sklepach spożywczych, zamknięte wielkopowierzchniowe markety budowlane oraz sklepy meblowe, zamknięte przedszkola i żłobki z wyłączeniem dzieci służb medycznych, obiekty sportowe ograniczone do trenowania sportów zawodowych, zakaz udziału w zgromadzeniach, spotkaniach czy imprezach.  Dane zasady będą obowiązywać do 9 kwietnia. Jednak przed samymi świętami wielkanocnymi nie są wykluczone nowe restrykcje.  Obostrzenia w krajach Europy Państwa europejskie szykują się na święta wielkanocne, a jednocześnie gwałtowny wzrost zakażeń spowodowany spotkaniami rodzinnymi. Z tego też względu wprowadzili one obostrzenia, które zdecydowanie ograniczają przemieszczanie się bądź inne aktywności. Przykładowo Wielka Brytania wprowadziła zakaz opuszczania kraju pod względem nałożenia kary finansowej w postaci...