Buraki kisi się nie na barszcz, czy na sok. Będą też wspaniałym zastępstwem dla sklepowych przekąsek. Zaspokoją głód w ramach 2. śniadania. Zjecie je też na lżejszą niż zwykle kolację. Do czego jeszcze może Ci się przydać 1 skromny słoik z własnoręcznie kiszonymi buraczkami i jak je zrobić?

Jak kisić buraki? 

To bardzo proste. Fermentowanie buraczków bardzo przypomina przygotowywanie kiszonych ogórków. Kisić możecie zarówno młode buraczki (botwinkę), jak i starsze bulwy. Najważniejsze, by były one jędrne (nie gumiaste), nie poobijane i nie miały skaz czy wgnieceń. Dowolne uszkodzenie może sprawić, że buraki, zamiast się ukisić, spleśnieją. Przejrzyjcie je dokładnie w sklepie lub na bazarku, gdzie zwykle je kupujecie. 

Jeśli kiedykolwiek robiliście zakwas na barszcz, ten przepis również nie sprawi wam trudności. Jest on bardzo podobny do buraków na zakwas. Na zakwas dodaje się jednak trochę więcej soli i przypraw. Sok z buraków, który powstanie w ramach tej kiszonki, również może być barszczem. Wystarczy, że po przelaniu go do garnka, mocniej go przyprawicie lub dodacie do samej kiszonki nieco więcej przypraw. 

Słoik kiszonych buraków - pełny pysznych możliwości

1 słoik wykorzystacie na kilka różnych sposobów. Buraczki po wyjęciu z solanki możecie zetrzeć i połączyć np. z jabłkiem – jako surówkę do obiadu. Po pokrojeniu będą też cennym składnikiem wielu sałatek warzywnych i śledzi na różne sposoby, np. w śmietanie. 

Zobacz także:

Przyda wam się również sok z buraków – i to nie tylko do picia. Sok z fermentowanych buraczków możecie również dolać do bazy na barszcz, chłodnika lub do dowolnej innej zupy z buraczkami. Zakręcone słoiki lub butelki z odsączonym sokiem możecie trzymać w lodówce nawet do 5-6 tygodni – sok pozostanie świeży. Po ukiszeniu jest on dość mocny, dlatego warto go sobie rozcieńczyć w proporcji 1:1 – tym bardziej, że jest on dość słony. 

Doskonałe kiszone buraki – przepis (na ok. 4 słoiki po 0,9-1 l):

Składniki:

  • 2,5 kg buraków
  • 1,5 l wody
  • 2 łyżki zwykłej soli
  • 8 sporych liści laurowych 
  • 8 baldachów kopru (po 2 na słoik)
  • 8 ząbków czosnku lub pół małej główki
  • 1 płaska łyżeczka gorczycy
  • 1 płaska łyżeczka ziaren pieprzu
  • 1 płaska łyżeczka ziela angielskiego

Sposób przygotowania:

  1. Buraki umyjcie pod bieżącą wodą. Odetnijcie oba końce i obierzcie ze skórki (najlepiej w rękawiczkach – warzywa zafarbują skórę).
  2. Większe buraki pokrójcie w grube plastry, mniejsze na pół. Umieśćcie w czystych i wyparzonych słoikach, słoju o pojemności 4 l lub w naczyniu  z kamionki o pojemności min. 4 l.  
  3. Do każdego słoika (jeśli macie te o pojemności 0,9-1 l), wrzućcie po 2 liście laurowe, 2 baldachy kopru, 2 ząbki czosnku i po 1/4 łyżeczki pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy. Do 1 zbiorczego naczynia wrzućcie wszystkie przyprawy na raz. 
  4. Przygotujcie solankę: zalejcie 2 łyżki soli 1,5 wrzątku, wystudźcie. Wymieszajcie, by sól się dokładnie rozpuściła. Schłodzoną zalewę przelejcie do słoików z resztą dodatków tak, by całkowicie przykryła warzywa. Wystające kawałki postarajcie się wcisnąć do środka za pomocą drewnianej łyżki. Możecie też włożyć do środka czysty spodeczek lub wyparzony kamień, by obciążyć buraki. 
  5. Zakręćcie słoiki, nie dokręcając zbyt szczelnie – do słoika powinno dochodzić powietrze. Najlepiej przykryć słoik czystą, jałową gazą, a następnie nałożyć na nie pokrywkę bez zakręcania. Odstawcie słoiki na blacie w kuchni, w temperaturze pokojowej, w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. 
  6. Kiście przez ok. 5-7 dni. Po 3 dniach odkręćcie słoiki i usuńcie drewnianą łyżką piankę z wierzchu. Po 7 dniach kiszonka będzie całkowicie gotowa. Jeśli wolicie delikatniejszy w smaku sok i warzywa, zakończcie fermentację po 5 dniach.