Decyzja Watykany w sprawie obchodów Świąt Wielkanocnych
Adobe Stock
Newsy

Watykan opublikował wytyczne dotyczące święcenia pokarmów. Jak to będzie wyglądało w tym roku?

Watykan wydał decyzję dotyczącą obchodów tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Te słowa zasmucą większość z was.

Pandemia sprawiła, że cały świat stanął na głowie. Znane i praktykowane od wieków tradycje, musiały ustąpić miejsca obostrzeniom i narastającemu strachowi o życie oraz zdrowie. Toteż zeszłoroczne Święta Wielkanocne, wyglądały całkiem inaczej niż zwykle. Chrześcijanie nie odwiedzili kościołów z koszyczkami, nie spotkali się też z bliskimi. Czy tak będzie również tym razem?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie zasady aktualnie obowiązują?

Najaktualniejsze obostrzenia mówią, że w organizowanych w domach spotkaniach, może wziąć udział maksymalnie pięciu gości, przy czym w liczbę tę nie wlicza się gospodarz, ani stali mieszkańcy. 

Okazuje się również, że osoby, którym co najmniej tydzień przed Świętami Wielkanocnymi została podana druga dawka szczepionki na koronawirusa, również nie wliczają się do limitu.

Jak wiadomo, Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas, w którym Polacy tłumnie odwiedzają kościoły. Tam jednak też obowiązują limity. 

Na każde 15 m2 może przypadać jedna osoba, pod warunkiem, że zachowa dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5 metra oraz zasłoni usta i nos maseczką.

Wytyczne Watykanu dotyczące Wielkanocnych w 2021 roku

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku święcenie pokarmów nie odbywało się w kościołach, a w domach – księża błogosławili jedzenie poprzez transmisję online. Zrezygnowano wówczas również z innych, tradycyjnych obrzędów, takich jak obmywanie stóp w Wielki Czwartek. 

Biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju. Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach – tak brzmiał zeszłoroczny komunikat Watykanu.

Niestety, tym razem obchody Wielkiego Tygodnia, również mają być ograniczone. Watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała komunikat, który jasno mówi, że wszystko ma wyglądać dokładnie tak samo, jak w zeszłym roku.

Zeszłoroczny dekret o obchodzeniu Wielkiego Tygodnia jest aktualny również w tym roku – czytamy.

Czy w Święta Wielkanocne będzie można zaprosić rodzinę?

Rząd, póki co, nie wypowiada się na ten temat. Prawdopodobnie ogłosi decyzję pod koniec marca lub na samym początku kwietnia. W zamian o swoich przekonaniach głośno mówią lekarze.

(…) gorąco apeluję, skorzystajmy z tego, co oferuje nam technika. Spędźmy te święta razem, ale w dystansie - przez internet, komunikatory, przez telefon – radziła w rozmowie z portalem medonet dr Aneta Afelt.

Jak będzie wyglądać Wielkanoc w 2021 roku?
Adobe Stock
Newsy
Wirusolog ostrzega: „Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić”
Święta Wielkanocne za pasem, a wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Póki co, rząd nie wydał żadnych decyzji, o sprawie wypowiadają się jedynie lekarze.

Zeszłoroczne Święta Wielkanocne Polacy spędzili w domach. To właśnie wtedy w naszym kraju na dobre rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Jak się okazuje, w tym roku również nie mamy szczęścia. Bowiem obecnie przechodzimy przez trzecią falę COVID-19, której szczyt, jak twierdzą wirusolodzy, może przypaść właśnie na przełom marca i kwietnia. Jakie zasady aktualnie obowiązują? Czas ucieka, a rząd do tej pory nie wspomniał jeszcze o Świętach Wielkanocnych i związanych z nimi zasadami.  Najaktualniejsze obostrzenia mówią jednak, że w organizowanych w domach spotkaniach, może wziąć udział maksymalnie pięciu gości, przy czym w liczbę tę nie wlicza się gospodarz, ani stali mieszkańcy.  Okazuje się również, że osoby, którym co najmniej tydzień przed Świętami Wielkanocnymi została podana druga dawka szczepionki na koronawirusa, również nie wliczają się do limitu. Jak wiadomo, Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas, w którym Polacy tłumnie odwiedzają kościoły. Tam jednak również obowiązują limity.  Na każde 15 m2 może przypadać jedna osoba, pod warunkiem, że zachowa dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5 metra oraz zasłoni usta i nos maseczką. Jak będą wyglądać tegoroczne Święta Wielkanocne? Rząd, póki co, nie wypowiada się na ten temat. Prawdopodobnie ogłosi decyzję pod koniec marca lub na samym początku kwietnia. W zamian o swoich przekonaniach, zaleceniach i prośbach, głośno mówią pełni obaw o zdrowie Polaków lekarze. Jest bardzo prawdopodobne, że w tym właśnie czasie fala epidemiczna osiągnie swój szczyt. I rzeczywiście, może się to pokryć z okresem świątecznym. Dlatego gorąco apeluję, skorzystajmy z tego, co oferuje nam technika. Spędźmy te święta razem, ale w dystansie - przez internet, komunikatory, przez...

Wielkanoc
Adobe Stock
Newsy
Kiedy wypadają święta wielkanocne? Już czas pomyśleć o potrawach świątecznych
Środa popielcowa już za nami, a to oznacza, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jak w tym roku wypadają święta? Sprawdźcie!

Święta wielkanocne to najważniejsze święta dla chrześcijan. Wówczas obchodzi się Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku wypadają już na początku kwietnia. Zmartwychwstanie Pańskie jest najstarszym i zarazem najważniejszym świętem dla wszystkich wierzących. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się już po zapadnięciu zmroku w sobotę. Wówczas odbywa się Wigilia Paschalna, podczas której zapala się dużą woskową świece. Jest ona symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Święta wielkanocne trwają dwa dni - niedzielę oraz poniedziałek, nazywany Lanym Poniedziałkiem. Przygotowania do świąt wielkanocnych Chrześcijanie rozpoczynają przygotowania do ponownego przyjścia Chrystusa już w środę popielcową. To ona rozpoczyna czterdziestodniowy post poprzedzający wielkie świętowanie. Wielki Post jest okresem zadumy, pokuty oraz duchowego przygotowania chrześcijan. Ostatni tydzień przed Wielkanocą to Wielki Tydzień, który tym razem rozpoczyna się w niedzielę palmową i trwa do Wielkiej Soboty. To okres wspominania najważniejszych wydarzeń dla wiary chrześcijańskiej. Ostatnie trzy dni tego tygodnia to tak zwane Triduum Paschalne. Tradycje wielkanocne Jak każde święta, również i Wielkanoc ma swoje tradycje. Dzięki ich podtrzymywaniu, ten okres jest jeszcze bardziej niezwykły oraz wyniosły. Wśród najbardziej wyjątkowych należy wyróżnić: święcenie palm, co prawda odbywa się to tydzień przed Wielkanocą w Niedzielę Palmową, ale ten zwyczaj rozpoczyna wielkie oczekiwanie, święcenie pokarmu, odbywa się ono w Wielką Sobotę; wówczas do kościoła zanosi się koszyczki z produktami, które kolejnego dnia znajdą się na świątecznym stole, pisanki, to zwyczaj, na który najbardziej czekają dzieci; ozdabianie jaj jest nie tylko piękną tradycją...

Obostrzenia na Święta Wielkanocne 2021
Adobe Stock
Newsy
Ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem. Czy zjemy śniadanie wielkanocne z rodziną? Minister zdrowia odpowiada
Zeszłoroczne Święta Wielkanocne Polacy spędzili we własnych domach. Kolejny wzrost liczby zakażeń rodzi pytanie, czy sytuacja się powtórzy? Odpowiedź ministra zdrowia nie napawa optymizmem.

Tak źle nie było od blisko dwóch miesięcy. W ostatnim tygodniu lutego dzienne liczby zakażeń sięgały ponad 12 tysięcy. W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych dziesięciu tysiącach pacjentów. Taki rozwój sytuacji nie napawa optymizmem. Polacy samotnie spędzili minione Święta Wielkanocne Pandemia koronawirusa pojawiła się w Polsce już niemal rok temu. Dokładnie 4 marca 2020 roku ówczesny minister zdrowia, Łukasz Szumowski, poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Od tej pory życie każdego z nas zmieniło się o 180 stopni. Zaraz obok zamknięcia ośrodków kultury i edukacji, rząd zdecydował wówczas, że Polacy spędzą przypadające na wiosnę Święta Wielkanocne samotnie, we własnych domach. Dla zdecydowanej większości to było bardzo przykre doświadczenie. Grudniowe święta również były obwarowane licznymi obostrzeniami. To właśnie wtedy żniwa zbierała druga fala pandemii. Na szczęście, od tego czasu liczba zakażeń znacząco spadła. Jednak w ostatnich dniach rząd zaobserwował kolejną tendencję wzrostową. Ta poddała w wątpliwość nadchodzące Święta Wielkanocne. Czy w tym roku zjemy śniadanie wielkanocne z rodziną? Wielkanoc to nie tylko czas, w którym chrześcijanie świętują zmartwychwstanie pańskie, ale również idealny moment na spotkanie z bliskimi. Śniadanie w rodzinnym gronie napawa radością, pozwala się zatrzymać i odetchnąć.  Wspólny posiłek przypomina, że mamy wokół siebie cudownych ludzi, dla których na co dzień nie znajdujemy zbyt wiele czasu. Te święta są więc ważne pod wieloma względami i nikt nie lubi spędzać ich samotnie.  Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to będziemy musieli rozważać scenariusz, by Wielkanoc spędzić w domu –...

wielkanoc 2021
AdobeStock
Newsy
Czy będzie można zaprosić rodzinę na wielkanocne śniadanie? Czy będzie limit gości?
Ile osób będzie mogło się spotkać na wielkanocnym śniadaniu? Jest odpowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Tegoroczne święta wielkanocne stoją pod wielkim znakiem zapytania. Choć rok temu większość Polaków nawet bez obostrzeń się pilnowała i ograniczała spotkania z innymi, to dziś ludzie spragnieni kontaktu chcą wreszcie odwiedzić swoich bliskich. Trudno im się dziwić – szczepienia na COVID-19 trwają i ludzie zdobywają odporność. Do tego część z nich już przechorowała koronawirusa. Wobec tego Polacy chcą wiedzieć, czy w Wielkanoc 2021 będą obowiązywały jakieś specjalne ograniczenia. Poznajcie stanowisko rzecznika Ministerstwa Zdrowia. Kolejny lockdown - marzec 2021 Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 20 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał w Polsce kolejny lockdown. Najmłodsze dzieci znów będą musiały się uczyć przed komputerem, a dopiero co otwarte baseny i kina będą z powrotem pozamykane. Sprawdźcie, jakie będą zasady lockdownu od 20 marca: zamknięcie hoteli, ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięte kina, muzea, teatry, galerie sztuki i kasyna, zamknięte baseny, obiekty sportowe, solaria i sauny, zdalna nauka w klasach 1-3. Obostrzenia argumentowane są wzrastającą liczbą zakażeń, choć krytycy zwracają uwagę na fakt, że wciąż restrykcjami nie są objęte kościoły, które odwiedzają głównie osoby starsze – a te są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Wielkanoc 2021 - jakie obostrzenia? W rozmowie przeprowadzonej przez jedną z głównych stacji radiowych rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany o to, jak będą wyglądały święta wielkanocne w 2021 roku. Czy będzie można spotkać się z rodziną? Czy pojawią się jakieś nowe zakazy? Rzecznik odpowiedział dość wymijająco: To zależy od każdego z nas dlatego, że przestrzegając pewnej dyscypliny sanitarnej i przepisów, które obowiązują, mamy szansę,...