Decyzja Watykany w sprawie obchodów Świąt Wielkanocnych
Adobe Stock
Newsy

Watykan opublikował wytyczne dotyczące święcenia pokarmów. Jak to będzie wyglądało w tym roku?

Watykan wydał decyzję dotyczącą obchodów tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Te słowa zasmucą większość z was.
Weronika Kępa
marzec 21, 2021

Pandemia sprawiła, że cały świat stanął na głowie. Znane i praktykowane od wieków tradycje, musiały ustąpić miejsca obostrzeniom i narastającemu strachowi o życie oraz zdrowie. Toteż zeszłoroczne Święta Wielkanocne, wyglądały całkiem inaczej niż zwykle. Chrześcijanie nie odwiedzili kościołów z koszyczkami, nie spotkali się też z bliskimi. Czy tak będzie również tym razem?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jakie zasady aktualnie obowiązują?

Najaktualniejsze obostrzenia mówią, że w organizowanych w domach spotkaniach, może wziąć udział maksymalnie pięciu gości, przy czym w liczbę tę nie wlicza się gospodarz, ani stali mieszkańcy. 

Okazuje się również, że osoby, którym co najmniej tydzień przed Świętami Wielkanocnymi została podana druga dawka szczepionki na koronawirusa, również nie wliczają się do limitu.

Jak wiadomo, Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas, w którym Polacy tłumnie odwiedzają kościoły. Tam jednak też obowiązują limity. 

Na każde 15 m2 może przypadać jedna osoba, pod warunkiem, że zachowa dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5 metra oraz zasłoni usta i nos maseczką.

Wytyczne Watykanu dotyczące Wielkanocnych w 2021 roku

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku święcenie pokarmów nie odbywało się w kościołach, a w domach – księża błogosławili jedzenie poprzez transmisję online. Zrezygnowano wówczas również z innych, tradycyjnych obrzędów, takich jak obmywanie stóp w Wielki Czwartek. 

Biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju. Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach – tak brzmiał zeszłoroczny komunikat Watykanu.

Niestety, tym razem obchody Wielkiego Tygodnia, również mają być ograniczone. Watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała komunikat, który jasno mówi, że wszystko ma wyglądać dokładnie tak samo, jak w zeszłym roku.

Zeszłoroczny dekret o obchodzeniu Wielkiego Tygodnia jest aktualny również w tym roku – czytamy.

Czy w Święta Wielkanocne będzie można zaprosić rodzinę?

Rząd, póki co, nie wypowiada się na ten temat. Prawdopodobnie ogłosi decyzję pod koniec marca lub na samym początku kwietnia. W zamian o swoich przekonaniach głośno mówią lekarze.

(…) gorąco apeluję, skorzystajmy z tego, co oferuje nam technika. Spędźmy te święta razem, ale w dystansie - przez internet, komunikatory, przez telefon – radziła w rozmowie z portalem medonet dr Aneta Afelt.

Komentarze