Idealnie czyste okna, na których nie ma smug to oczko w głowie każdej pani domu. Cel można osiągnąć nie tylko za pomocą chemii gospodarczej, lecz również wypróbowanych, babcinych sposobów.  

Domowe środki czyszczące przeżywają obecnie drugą młodość, a to dlatego, że są wyjątkowo skuteczne, tanie i z całą pewnością mają w sobie mniej chemii niż te kupione w sklepie. 

Jak działa skrobia ziemniaczana na okna? 

Skrobia ziemniaczana to składnik wielu sosów i potraw, który świetnie zagęszcza np. kisiel. Na tym jednak nie kończą się jej zastosowania. Już wasze babcie wykorzystywały ją do innych zadań w gospodarstwach domowych. 

Zobacz także:

Skrobia ziemniaczana świetnie czyści i poleruje. Dzięki niej każde szkło w domu nabierze blasku. Nie chodzi tu tylko o okna, lecz również drzwiczki szafek, lustra czy kieliszki. 

Produkt ten sprawnie usunie nie tylko kurz, ale przede wszystkim sprawi, że szklane rzeczy będą lśnić nowym blaskiem. Podstawowa i efektywna receptura zawiera tylko 2 składniki:  

  • 1 l wody, 
  • łyżkę skrobi. 

Poniżej pokażemy wam również jak przygotować wszechstronny i wyjątkowo skuteczny płyn z wykorzystaniem skrobi ziemniaczanej i jeszcze dwóch łatwo dostępnych komponentów. Dzięki niemu nawet mocno zabrudzone i pokryte tłuszczem szklane przedmioty staną się przezroczyste i bez zacieków. 

Przepis na płyn do mycia mocno zabrudzonych okien ze skrobią

Składniki: 

  • 1 łyżka stołowa skrobi ziemniaczanej 
  • 1 łyżka octu (70 proc.) 
  • 1 łyżka amoniaku  
  • 1 l dobrze ciepłej wody 

Sposób przygotowania: 

  1. Do czystego pojemnika wlejcie wodę i dodajcie skrobię. Wymieszajcie, aż skrobia się rozpuści. 
  2. Następnie dodajcie łyżkę octu i amoniaku. Składniki te są w stanie rozpuścić wszystko, z czym nie poradzi sobie woda. Bez problemu rozprawią się m.in. z tłuszczem, a także innymi uporczywymi zabrudzeniami. Wykazują także działanie antybakteryjne. Sprawnie zabijają zarazki, a do tego są niedrogie. 
  3. Zatem załóżcie gumowe rękawice, weźcie szmatkę i do dzieła. 

Źródło: i-ukraiyina.com.ua