Kiedy konsystencja miodu jest w porządku, a kiedy powinniśmy się zacząć niepokoić? Pewien pszczelarz odpowiedział na pytania na temat tego płynnego przysmaku - jego odpowiedzi mogą was nieźle zdziwić. Zobaczcie, na co powinniśmy uważać i na co należy zwrócić uwagę. 

Jak rozpoznać sztuczny miód?

Użytkownik TikToka o pseudonimie Pszczelarz z Wąchocka poruszył w swoich filmikach kilka kwestii dotyczących miodu, które nurtują jego widzów. Pojawiło się pytanie dotyczące konsystencji miodu - pewien widz napisał, że kupił 4 lata temu kilka litrów miodu i ten, po tak długim czasie, nadal jest płynny. Czy to normalne? Pszczelarz wyjaśnił to w następujący sposób:

– Słuchaj, zrób z tego ciasto lepiej, bo to nie miód. Najdłużej krystalizującym miodem, jest miód akacjowy i to jest kilkanaście miesięcy. No maksymalnie, naprawdę w takich dobrze sprzyjających warunkach, przy dobrym przechowywaniu, przy czystej takiej stuprocentowej akacji, to może być powiedzmy, dwa lata. Ale 4 lata i płynny miód, to nie miód - tłumaczy Pszczelarz z Wąchocka na TikToku.

Pszczelarz z Wąchocka podkreśla, że każdy miód w końcu się krystalizuje i jest to całkowicie normalny proces - produkt ten składa się w 80% z cukrów, a tylko w 20% z wody. Wszelkie wykwity w słoiku czy rozwarstwienie się miodu to naturalne zjawiska. 

Zobacz także:

@pszczelarz_z_wachocka Odpowiadanie użytkownikowi @annabb8182 ♬ dźwięk oryginalny - Pszczelarz z Wąchocka

Po czym poznać, że miód jest prawdziwy?

To, czy dany miód jest prawdziwy, można sprawdzić wykonując trzy proste testy:

  • Rozpuszczenie w wodzie: wystarczy wam szklanka z zimną wodą oraz jedna łyżka miodu. Wlejcie miód do szklanki i zamieszajcie. Jeśli zacznie się ciągnąć i będzie się długo rozpuszczał, oznacza to, że jest naturalny. Z kolei miód sztuczny bardzo szybko rozpuściłby się w wodzie. 

  • Smak: naturalny miód zawsze pozostawia w ustach uczucie lekkiego szczypania z tyłu gardła. To zjawisko w ogóle nie pojawia się w przypadku miodu sztucznego. 

  • Ściekanie: wylejcie na talerzyk jedną łyżkę miodu i obserwujcie. Jeśli będzie ściekał równomiernie i utworzy na talerzyku kształt przypominający stożek, możecie mieć pewność, że to miód naturalny. Miód sztuczny po odwrócenia talerzyka zamiast stabilnie ściekać, zacznie kapać. Podobną próbę można zastosować trzymając w dłoni zamknięty słoik.

  • Test zapałki. Ta nietypowa metoda pozwala przetestować miód pod kątem łatwopalności - to dość zaskakujące, ale tym właśnie charakteryzować się powinny prawdziwe miody. Jeśli zanurzona w miodzie zapałka iskrzy lub pozwala się odpalić - to dobry znak. Jeśli jednak są z tym problemy, wszystko wskazuje na to, że wasz miód nie jest najwyższej jakości