Zenek Martyniuk w prokuraturze
ons/Pixabay
Newsy

W Sylwestra przygrywali Polakom „do kotleta”. Teraz mogą mieć problemy. Sprawa trafiła do prokuratury

Tegoroczny Sylwester był inny niż wszystkie. Pandemia sprawiła, że zdecydowana większość imprez została odwołana. Ograniczeniami związanymi z koronawirusem nie przejęła się jednak telewizja TVP. Zorganizowany przez nią „Sylwester Marzeń” został zgłoszony do prokuratury.

Z racji, że w kraju wciąż szaleje pandemia, sylwestrowe imprezy musiały zostać w większości odwołane. Zamknięte restauracje, puby, kluby, a także brak koncertów na miejskich rynkach, zmusiły Polaków do organizacji skromnych domówek. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Sylwester z muzyką na żywo

Sylwestrowa kolacja nie mogłaby się odbyć bez muzyki. Mimo iż większość powątpiewała co do telewizyjnych koncertów na żywo, takowe miały miejsce. Polacy mogli wybrać pomiędzy Polsatem, a TVP. 

Warto jednak podkreślić, że Polsat postanowił zorganizować koncert noworoczny w dwóch studiach w Warszawie, bez udziału publiczności. TVN, który w ostatni dzień grudnia zawsze emitował najlepsze hity, tym razem zdecydował się odwołać koncerty i wypuścić serię filmów fabularnych. Z kolei TVP ominęła wszelkie zasady.

TVP popełniła przestępstwo?

Rządowa stacja postanowiła zorganizować imprezę noworoczną w amfiteatrze w Ostródzie. Na wydarzenie zaproszono gwiazdy disco-polo, między innymi Zenka Martyniuka, ale również zespół Boys, Weekend, Top Girls czy Zakopower. Na widowni można było zobaczyć tańczących ludzi.

Przyznacie jednak, że siedząc w domu i mając z tyłu głowy zakazy dotyczące przemieszczania się, maseczek czy zgromadzeń, patrzenie na tańczących i bawiących się w najlepsze ludzi, nie należy do łatwych. Nie brakowało osób, które zachodziły w głowę, jak to w ogóle jest możliwe.

Sprawa wylądowała w prokuraturze

Możliwość popełnienia przestępstwa dostrzegł poseł Arkadiusz Myrcha. Sprawę zgłosił do prokuratury rejonowej w Warszawie.

Zgodnie z zapowiedzią złożyliśmy z @CichonJanusz zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z organizacją #SylwesterMarzeń . Główny zarzut - art. 165 par. p. 1 KK - sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób – czytamy na Twitterze posła Myrchy.

W uzasadnieniu pisma pojawia się zapis dotyczący między innymi tego, że Jacek Kurski sprowadził niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej. 

Restauracje i galerie zamknięte a TVP organizuje koncert wielkanocny w Wielki Piątek. Co o tym sądzicie?
AdobeStock
Newsy
Restauracje i galerie zamknięte a TVP organizuje koncert wielkanocny w Wielki Piątek. Co o tym sądzicie?
W Polsce podczas lockdownu można wyjść z domu do sklepu spożywczego, apteki i… na koncert organizowany przez Telewizję Polską.

W Polsce, ze względu na rekordową liczbę codziennych nowych zakażeń koronawirusem, rząd zdecydował się na wprowadzenie lockdownu. W związku z tym zamknięte są galerie handlowe, sklepy budowlane, meblowe, ze sprzętem RTV, a także zabroniono fryzjerom i kosmetyczkom prowadzenia działalności gospodarczej. Postanowiono również, że zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. To ogromne utrudnienie dla pracujących rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dzieci. Niektórzy z nich biorą na czas lockdownu bezpłatne urlopy. Nikomu nie jest więc łatwo. Wszyscy z powodu lockdownu muszą się w różny sposób poświęcić i przeczekać ten czas. Ale koronawirus wydaje się być zupełnie niegroźny dla Telewizji Polskiej! Koncert wielkanocny w TVP W czasie, gdy wielu Polaków traci pracę z powodu koronawirusa i coraz więcej osób cierpi na depresję z powodu przedłużającego się siedzenia w domu i braku kontaktu z innymi ludźmi, Telewizja Polska postanowiła zorganizować koncert wielkanocny. I nie mamy tu na myśli koncertu zorganizowanego w studio, przy minimalnej ilości załogi niezbędnej do jego realizacji! TVP zdecydowała się zorganizować koncert z prawdziwego zdarzenia – ze sceną i publicznością! Mieszkańcy Lublina niedawno zainteresowali się pracami, które trwają na Placu Teatralnym w tym mieście. Na placu budowana jest scena z ogromnym krzyżem. Okazało się, że to przygotowania do wielkanocnego koncertu w Telewizji Polskiej. Na stronie wydarzenia można znaleźć szczegółowe informacje na temat koncertu: W wielkopostnym widowisku, odbywającym się na terenie Lubelszczyzny zostaną przedstawione rozważania męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Uzupełnieniem widowiska będą materiały filmowe przedstawiające zabytki i przyrodę Lubelszczyzny oraz materiały archiwalne osadzające widowisko pasyjne w szerokim...

Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Pixabay
Newsy
Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Nielegalne wesela, które organizowane są niezgodnie z obostrzeniami, zdarzają się ostatnio coraz częściej. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób narażacie nie tylko siebie, ale także swoich gości na kosztowne mandaty!

Wesela w 2021 roku długo pozostawały zagadką, a wielu Polaków zastanawiało się,  od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole zostaną przywrócone. Rozwój pandemii i konsekwencje trzeciej fali przez długi czas były niewiadomą, dlatego rząd wstrzymywał się z wydawaniem decyzji w sprawie odmrażania wesel.  Chociaż politycy PiS zapowiedzieli już, że od połowy maja umożliwiona zostanie organizacja przyjęć okolicznościowych na świeżym powietrzu (do 25 osób), już pod koniec miesiąca planowane jest pierwsze odmrożenie branży ślubnej – można będzie zorganizować wesele w sali i zaprosić do 50 osób. Na ten moment jednak do limitów nadal wliczają się osoby zaszczepione, choć rząd prawdopodobnie zmieni również to. 🟢Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. ⚠️ Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawdź, jak wygląda plan na maj ➡️ https://t.co/VbfPj67HEJ pic.twitter.com/SA7x59Jgw9 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 28, 2021 Nielegalne wesele w Starogardzie Gdańskim O nielegalnym zgromadzeniu została poinformowana policja, która ruszyła na miejsce imprezy około godziny 21. Chociaż przyjęcie odbywało się w gronie zaledwie 14 osób, w dalszym ciągu jest to jeszcze niedopuszczalna liczba – w świetle obecnie obowiązujących obostrzeń. Zarówno para młoda, jak i wszyscy goście oraz menadżer sali zostali wylegitymowani i otrzymali mandaty. Policja poinformowała także Sanepid. Wobec uczestników imprezy wszczęto już dochodzenie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia innych osób. Choć czyn ten jest karalny nawet do 8 lat więzienia...

Otworzył pizzerię pomimo zakazu, a teraz grozi mu więzienie. Należy mu się?
Adobe Stock
Newsy
Otworzył pizzerię pomimo zakazu, a teraz grozi mu więzienie. Należy mu się?
Według obowiązujących obostrzeń wszystkie lokale gastronomiczne są zamknięte. Wielu przedsiębiorców podejmuje jednak ryzyko i otwiera swoje restauracje. Jednym z nich jest właściciel pizzerii, który za taką decyzję może trafić do więzienia.

Pandemia koronawirusa daje się we znaki wszystkim, a szczególnie przedsiębiorcom z branży gastronomicznej. Obowiązujące obostrzenia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie gospodarki, co oznacza niestety ogromne straty. Do grona najbardziej poszkodowanych należą właśnie właściciele restauracji i barów, gdyż ich lokale są zamknięte od ponad pół roku.  Interwencja policji we wrocławskiej pizzerii W ubiegłą sobotę, 17 kwietnia, funkcjonariusze policji oraz pracownicy sanepidu interweniowali w jednej z pizzerii na Starym Mieście we Wrocławiu. W lokalu przebywało wówczas 43 klientów. Policja poinformowała o złożeniu wniosków do sądu o ukaranie gości danej restauracji. Popełnili oni wykroczenie z art. 116 punktu 1a Kodeksu wykroczeń o następującej treści: „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny lub karze nagany”. Więzienie dla właściciela pizzerii Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja w przypadku właściciela otwartej mimo zakazu pizzerii, któremu grozi nawet kara więzienia. Według art. 165 Kodeksu Karnego popełnił przestępstwo: „Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Poprzez jednoczesną interwencję sanepidu, właścicielowi grozi również kara grzywny w wysokości 30 tysięcy złotych. Otwarte lokale w pandemii Obostrzenia i nakaz zamknięcia lokali gastronomicznych dał się we znaki ich właścicielom, którzy przez taką sytuację odnoszą znaczne straty. Część z...

Rząd dziś ogłosił, jak będą wyglądały obostrzenia w czasie Wielkanocy. Czy będzie można zjeść śniadanie z rodziną?
Adobe Stock
Newsy
Rząd dziś ogłosił, jak będą wyglądały obostrzenia w czasie Wielkanocy. Czy będzie można zjeść śniadanie z rodziną?
Rekordowa liczba zakażeń, konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i kolejne obostrzenia – tak w skrócie można opisać dzisiejsze przedpołudnie. To będą samotne Święta Wielkanocne.

Trzecia fala pandemii uderzyła w Polskę z ogromną siłą. Podczas ostatniej konferencji premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Sytuacja jest krytyczna, a ma być jeszcze gorzej. Szkoda, że szczyt zachorowań na COVID-19 po raz kolejny przypadł na okres świąt. Co w takim razie z Wielkanocą? Rząd wprowadził nowe obostrzenia  Ministerstwo zdrowia poinformowało o blisko 35 tysiącach zachorowań na COVID-19 w ciągu doby i kolejnych ponad stu zgonach. Sytuacja w kraju staje się dramatyczna. Takich liczb nikt się nie spodziewał, a to jak ostrzegają eksperci, dopiero początek. Szczyt trzeciej fali ma przypaść na koniec kwietnia lub początek maja.  Nic więc dziwnego, że rząd postanowił zorganizować konferencję i poinformować Polaków o kolejnych obostrzeniach, które zaczną obowiązywać już od najbliższej soboty, 27 marca.  Zamknięte żłobki oraz przedszkola, działalność obiektów sportowych ograniczona tylko i wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte salony urody, zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne – to tylko niektóre z nowych wytycznych ogłoszonych przez rząd. Co z tegorocznymi Świętami Wielkanocnymi? Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki poruszył między innymi kwestię zbliżających się Świąt Wielkanocnych . Choć nie wprowadzono oficjalnego zakazu poruszania się, władze państwa apelują o ostrożność i rozsądne decyzje. W końcu każdy z nas wyczekuje powrotu do normalności. Spędźmy Święta Wielkanocne w wąskim gronie, w gronie najbliższej rodziny – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Premier zwrócił również uwagę na fakt, że koronawirus dotyka już nie tylko seniorów, ale także coraz częściej osób poniżej 40 roku życia. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy więc ograniczać kontakty...