W Polsce cukier kosztuje już 6 zł, a w Szwajcarii? To się nie mieści w głowie
AdobeStock
Newsy

W Polsce cukier kosztuje już 6 zł, a w Szwajcarii? To się nie mieści w głowie

Ile jesteście w stanie zapłacić za cukier? W Polsce jego cena jest już rekordowa, a jak to wygląda w Szwajcarii? Sprawdziła to pewna Polka, która mieszka w tym kraju.

Ceny cukru w Polsce mogą przyprawić o ból głowy. A jak jest w Szwajcarii? Pewna Polka, która mieszka w tym kraju opublikowała na Twitterze zdjęcie z jednego ze szwajcarskich supermarketów, na którym widnieje cena cukru. Na jej widok można złapać się za głowę - spodziewalibyście się czegoś takiego?

Ile kosztuje cukier w Szwajcarii?

W Polsce już chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że inflacja jest bardzo wysoka. Wzrost cen w sklepach jest wyraźnie zauważalny i coraz więcej Polaków pilnie liczy pieniądze przed wyjściem na zakupy.

Mocno podrożały produkty pierwszej potrzeby, takie jak masło, olej, pieczywo, a także mięso. Nie sposób nie wspomnieć także o cukrze - zapotrzebowanie na ten produkt było latem tak wysokie, że w ogóle zabrakło go w sklepach i był reglamentowany przez sieci spożywcze, co zostało skrytykowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dziś nie trzeba się martwić o to, że cukru nie będzie w sklepach. Można go kupić, ale jest za to bardzo drogi - ceny dochodzą już do 6 złotych za kilogram. Ta sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że w znacznie bogatszej Szwajcarii, gdzie ludzie zarabiają o wiele więcej, niż w Polsce, cukier jest… tańszy. Tak wynika ze zdjęcia udostępnionego przez Polkę mieszkającą w Szwajcarii:

Wyraźnie widać, że kilogram cukru w szwajcarskim supermarkecie kosztuje 60 centymów, czyli 0,60 franka szwajcarskiego - w przeliczeniu na złotówki, kwota ta wynosi niecałe 3 złote. 

Opierając się na dostępnych danych statystycznych (szwajcarski Federalny Urząd Statystyczny i polski Główny Urząd Statystyczny) nie będzie przesadą stwierdzenie, że średnie zarobki Helwetów są około  czterokrotnie wyższe od osób pracujących nad Wisłą. 

To jednak tylko część obrazu porównania poziomu życia Szwajcarów i Polaków. W tym alpejskim kraju dużo droższe są koszty życia, a także pozostała żywność - cukier jest tutaj jedynie pewnym ewenementem i wyjątkiem od reguł.

Zobacz także
Czeka nas cukier po 7 zł w sklepach? Eksperci nie widzą innej możliwości

Czeka nas cukier po 7 zł w sklepach? Eksperci nie widzą innej możliwości

Czy brązowy cukier jest zdrowszy od białego? Odpowiedź was zaskoczy

Czy brązowy cukier jest zdrowszy od białego? Odpowiedź was zaskoczy

Drogi cukier w Polsce 

Z czego to wynika, że cukier w Polsce jest droższy niż w Szwajcarii? Na to pytanie odpowiedzi szuka również użytkowniczka Twittera, która udostępniła zdjęcie. Portal o2.pl postanowił sprawdzić, ile kosztuje cukier w różnych sklepach i doszedł do smutnych wniosków - za produkt ten trzeba dziś zapłacić średnio 5,50 zł za kilogram, podczas gdy rok temu cena ta wynosiła 2,50 zł za kg. Myślicie, że cukier będzie jeszcze droższy? 

Źródło: o2.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Za masło zapłacimy w Polsce drożej niż w Anglii? Katarzyna Bosacka nie wierzyła własnym oczom
ONS.pl/AdobeStock
Newsy
Za masło zapłacimy w Polsce drożej niż w Anglii? Katarzyna Bosacka nie wierzyła własnym oczom
Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Anglii do tych polskich. Domyślacie się już, gdzie zapłacimy za nie drożej?

Ceny masła drastycznie poszybowały w ostatnim czasie w górę. Obecnie za kostkę masła trzeba zapłacić nawet 8-10 zł, przy czym dodatkowo niekiedy producenci dopuszczają się zmniejszenia jego gramatury. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, cena skupu mleka w III kwartale 2021 roku, była o ponad 13 proc. wyższa, niż w tym samym okresie zeszłego roku. To jeden z głównych powodów dla których masło tak bardzo drożeje. Ale to nie koniec podwyżek cen za podstawowe produkty spożywcze -  te wciąż mają rosnąć. Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Polsce i w Anglii Masło, chleb, olej i mleko to jedne z podstawowych produktów spożywczych. To właśnie one podrożały w ostatnim czasie najbardziej. Znana polska dziennikarka Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Polsce i w Anglii. Jej oczom ukazała się brutalna prawda – polskie masło nie tylko ma mniejszą gramaturę, ale też jest droższe od masła w Anglii. Nie musimy chyba dodawać, jak bardzo nieporównywalne są zarobki w obu tych krajach:         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka) - Pan Stanisław przysłał mi zdjęcie cen masła ze sklepu Tesco w Anglii. Za 250 g kostkę masła marki 'President' trzeba zapłacić 2 funty, czyli 8 funtów za kilogram. Po przeliczeniu obecnego kursu wychodzi 42,96 zł za 1 kg, czyli 8,59 zł za 200 g – pisze Bosacka na Instagramie. Bosacka podkreśla, że w warszawskim supermarkecie, masło tego samego...

Sprawdziliśmy, ile kosztowały podstawowe produkty spożywcze rok temu. Można się załamać
AdobeStock
Newsy
Sprawdziliśmy, ile kosztowały podstawowe produkty spożywcze rok temu. Można się załamać
Wszyscy wiemy, że w sklepach jest drogo. Ale dopiero porównanie cen z tymi sprzed roku naprawdę wgniata w fotel. Zobaczcie, jak śmiesznie tanio było na promocjach w sklepach w listopadzie 2021 roku.

Nie da się ukryć, że ceny w sklepach rosną. Widzimy to wszyscy w swoich portfelach, w których zostaje nam coraz mniej pieniędzy po każdych zakupach. Jednak dopiero, gdy spojrzymy na ceny, jakie obowiązywały w sklepach przed rokiem możemy sobie uświadomić, jak wiele produktów podrożało i w jakim stopniu. Sprawdziliśmy ceny na promocjach w Biedronce oraz Lidlu i porównaliśmy je z tymi sprzed roku. Lepiej usiądźcie...  O ile podrożało mięso w 2022 roku? Porównanie rozpoczęliśmy od cen mięsa. Nie jest ono niezbędne do życia, ale większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić niedzielnego obiadu bez rosołu i kotletów na drugie danie. Nic więc dziwnego, że wiele osób pilnie śledzi promocje i stara się kupować mięso po niższych cenach. Niestety, wyraźnie widać, że to, co dziś uznajemy za atrakcyjną ofertę, rok temu byłoby nie do pomyślenia. Zobaczcie sami: Schab wieprzowy - w listopadzie 2021 roku jego cena na promocji w Lidlu wynosiła 8,99 zł za kilogram. Dziś cena promocyjna to 13,99 zł/kg. Karkówka - również 8,99 zł/kg w listopadzie 2021 , a dziś: 14,99 zł/kg (podkreślamy, że jest to cena promocyjna) w Biedronce Szynka wieprzowa bez kości - 8,99 zł/kg, a dziś 13,99 zł/kg w Biedronce (obydwie ceny pochodzą z gazetek promocyjnych) Ćwiartki z kurczaka - dokładnie rok temu mogliście je kupić w Biedronce na promocji w cenie 2,99 zł/kg. Dziś, ten sam produkt, kosztuje 5,49 zł/kg, też już ze zniżką. Najbardziej szokująca jest jednak zmiana cen piersi z kurczaka. Rok temu, w listopadzie 2021 roku za kilogram fileta z piersi kurczaka można było zapłacić w Biedronce nawet  8,99 zł (cena promocyjna). Dziś cena ta wynosi 18,99 zł/kg, również w ramach... okazji.  O ile podrożały warzywa i owoce w 2022 roku? Nieco lepiej jest w przypadku warzyw oraz owoców, ale...

Nawet tyle trzeba będzie zapłacić za karpia na Wigilię. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić
AdobeStock
Newsy
Nawet tyle trzeba będzie zapłacić za karpia na Wigilię. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić
Niewykluczone, że niektórzy będą zmuszeni zmienić swoje wigilijne plany i przyrządzić na święta coś innego zamiast tradycyjnego karpia. Ceny tej ryby poszły niestety mocno w górę.

Mało kto wyobraża sobie Wigilię bez karpia na stole. Ta tradycja, choć całkiem młoda, na dobre zakorzeniła się w naszej kulturze. Co roku przed świętami w sklepach ustawiają się wielkie kolejki właśnie po karpia. Czy tak samo będzie również przed tegorocznymi świętami? To się dopiero okaże - ceny tej ryby poszły mocno w górę i niewykluczone, że niektórzy zrezygnują z karpia na święta.  Ile kosztuje karp w 2022 roku? Nie da się nie zauważyć, że drożeje większość artykułów spożywczych. Wzrosty cen nie ominęły także karpia. Do świąt pozostał jeszcze niespełna miesiąc, a jednak już teraz za rybę tę trzeba zapłacić o kilka złotych więcej, niż przed rokiem. Co więcej, cena prawdopodobnie dodatkowo tradycyjnie wzrośnie przed samymi świętami, gdy rośnie też popyt na karpia. Portal Haps.pl sprawdził, jak w połowie listopada kształtowały się ceny tej świątecznej ryby. Jeżeli mieliście nadzieję na to, że zaoszczędzicie kupując karpia prosto od hodowcy zamiast z supermarketu, to możecie się nieźle zdziwić. Różnice nie są bowiem wcale znaczące. Za filet z karpia w sklepie znanej sieci supermarketów trzeba było zapłacić w połowie listopada bagatela 64 złote za kilogram. Natomiast wędzony filet kosztował u hodowcy aż 70 zł za kilogram. Zobaczcie, jak kształtowała się reszta cen w supermarkecie: karp patroszony: 38 zł/kg  karp płat ze skórą: 55 zł/kg karp dzwonka: 71 zł/kg Karp będzie droższy na święta? Jak podaje Głos Wielkopolski, hodowcy ryb już zapowiadają, że ceny karpia prawdopodobnie wzrosną przed świętami: – Cena będzie się kształtować przez najbliższe dwa tygodnie. W tamtym roku przed samymi świętami żywego karpia sprzedawaliśmy po 25 zł za kilogram. Obecnie kosztuje 27 zł, ale bliżej świąt cena wzrośnie jeszcze o kilka zł –...

Ile cukru może kupić Polak, a ile Holender? Opadną wam szczęki. Katarzyna Bosacka porównuje ceny  
ONS.pl/Instagram
Newsy
Ile cukru może kupić Polak, a ile Holender? Opadną wam szczęki. Katarzyna Bosacka porównuje ceny  
Katarzyna Bosacka nie tylko trzyma rękę na pulsie w sprawie niewłaściwych składów produktów spożywczych. Na swoich mediach społecznościowych informuje również o innych palących problemach i zagadnieniach związanych z jedzeniem. Ostatnio postanowiła skomentować ceny cukru w Polsce i w Holandii. 

Katarzyna Bosacka to dziennikarka, której nie jest obojętne, co jedzą Polacy. Zaskarbiła sobie sympatię widzów programem telewizyjnym „Wiem, co jem i co kupuję”. W obliczu rosnących cen żywności w Polsce dziennikarka postanowiła poruszyć temat cukru. Na swoim profilu na Facebooku opublikowała post ze zdjęciem, które wysłała jej internautka. Zdjęciem cukru, prosto ze sklepu w Holandii.  Ile kosztuje cukier w Holandii?  Jak wiadomo, Holandia nie należy do najtańszych państw. Wybierając się tam na wycieczkę czy wakacje, trzeba liczyć się z naprawdę dużym wydatkiem. Również ceny niektórych produktów spożywczych potrafią być przynajmniej dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Czy tak jest również z cukrem? Zobaczcie, co napisała dziennikarka:  - A tymczasem w drogiej Holandii w mieście Utrecht w popularnej sieci Albert Heijn za 1 kg cukru trzeba zapłacić 0,65 euro. Co w przeliczeniu przy dzisiejszym kursie wynosi 3,10 zł.   Katarzyna Bosacka natychmiast odniosła się też do ceny cukru w Polsce:   - Na ten moment w Polsce ceny cukru wahają się w zależności od producenta i sklepu, ale ciężko znaleźć taki, który kosztuje mniej, niż 5 zł za 1 kg. A na półkach są i takie, które kosztują 6-8 zł za 1 kg.  Jak się wydaje, zasada „drogiej Holandii” nie dotyczy cukru. Na pierwszy rzut oka widać, że cena tego produktu jest dwukrotnie niższa niż w naszym kraju. A biorąc pod uwagę przewidywane w Polsce cukrowe podwyżki, kto wie, jak będzie za chwilę...  Jakie możliwości nabywcze cukru mają Polacy i Holendrzy?  Bosacka odniosła się również do przeciętnych wynagrodzeń Polaków i Holendrów, które jak możecie się domyślić nie są równe, a przecież to one determinują możliwości nabywcze. Według jej wyliczeń przeciętnie zarabiającego Polaka...