Każdy europejski kraj ma swoje własne dania typowe dla kuchni danego regionu. Jednak gdyby dokładniej im się przyjrzeć, szybko można zauważyć wiele podobieństw. Z czego to wynika? Łatwo się domyślić - w końcu nasz kraj, jak i te, które z nami sąsiadują, nie są wyspami oddzielonymi od siebie morzem.

Od wieków żyjemy na tych samych terenach, granice państw się przesuwały, kraje zmieniały swoją nazwę, a niektóre, jak Polska, na pewien czas w ogóle zniknęły z mapy. Dzięki ciągłym zmianom i migracjom różne zwyczaje, także te kulinarne, przeplatały się ze sobą. Efekt jest taki, że dziś bardzo podobne dania można spotkać w różnych państwach w Europie. 

Przedwojenny gulasz z Galicji

Nie inaczej jest z „gulaszem austryackim”. Tak nazywa się przepis na mięsną potrawę opublikowany w wydanej w 1892 roku książce kucharskiej „Kucharz krakowski dla oszczędnych gospodyń” autorstwa Kazimiery Krumłowskiej, wydanej właśnie w Galicji. Widać tutaj ewidentny wpływ kuchni austriackiej, ponieważ bardzo podobne danie przygotowuje się do dziś w Austrii, a jego nazwa to „Saftgulasch”.

Gulasz austryacki nieco się jednak od niego różni - nie zawiera w ogóle papryki, za to do mięsa wołowego dodaje się sporo majeranku oraz kminku. Danie ma bardzo wyrazisty i ciekawy smak. Warto je wypróbować, a cały przepis znajdziecie poniżej. 

Zobacz także:

Przepis na „gulasz austryacki”

Składniki:

  • 1 kg wołowiny (chudej, idealnie gdy jest to polędwica)
  • 4 cebule
  • kilka łyżek mąki
  • 1 łyżka octu
  • majeranek
  • kminek mielony
  • olej do smażenia
  • sól
  • pieprz 

Przygotowanie:

  1. Oczyszczoną i umytą wołowinę pokrójcie na mniejsze kawałki.
  2. Cebulę obierzcie, pokrójcie w piórka i wrzućcie na patelnię na rozgrzany tłuszcz. Zeszklijcie i przełóżcie do większego garnka.
  3. Następnie na tej samej patelni podsmażcie wołowinę obtoczoną wcześniej w mące. 
  4. Mięso przełóżcie do garnka z cebulą. Wlejcie ok. 1 szklankę wody lub bulionu tak, by mięso było zanurzone do połowy. 
  5. Doprawcie kminkiem, majerankiem solą oraz pieprzem.
  6. Przykryjcie garnek i od momentu zagotowania duście mięso przez 2 godziny. Opcjonalnie, możecie wlać do mięsa 1 łyżkę octu - dzięki temu wołowina szybciej zmięknie. 
  7. Jeśli trzeba, wlejcie więcej wody w trakcie duszenia. Pod koniec zdejmijcie pokrywkę, by płyn odparował, a sos zgęstniał. 
  8. Gotowy gulasz austryacki podajcie z kluskami śląskimi. Smacznego!

Źródło: kuchennykredens.pl