W każdym przepisie na ciasto stałym składnikiem jest tłuszcz. Wiele ciast z powodów zdrowotnych i finansowych przygotowywanych jest nie z masłem czy margaryną, ale właśnie z olejem. Jednak olej, który w sklepach jest coraz droższy także można zastąpić innym składnikiem. Zróbcie to, a zobaczycie, że ciasto jest nie tylko tańsze, ale też zdrowsze i smaczniejsze.

Ciasto bez tłuszczu – po co zastępować olej w wypiekach?

Masło, margaryna czy olej używany do ciast to tłuszcze, które wykazują pewne wartości zdrowotne, zawierają witaminy i minerały, a olej także cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Jednak w większości jadamy tych tłuszczy za dużo.

Zamiana dużych ilości spożywanego masła, czyli tłuszczu zwierzęcego na olej, jest już zmianą w dobrym kierunku. Możecie zrobić jednak kolejny krok i w ogóle wyeliminować tego typu tłuszcz ze składników ciast, a tym samym zmniejszyć ilość tłuszczu zjadanego codziennie.

Chcąc przygotowywać zdrowe desery, nie wystarczy usunąć z ciasta tłuszcz. Warto też zmniejszyć ilość cukru lub zastąpić go słodkimi owocami, przez cały rok np. daktylami, a w sezonie truskawkami czy innymi owocami sezonowymi.

Zobacz także:

Wyeliminowanie oleju z przepisu będzie miało pozytywne działanie nie tylko na zdrowie, ale też na portfel. 1 l zwykłego oleju kosztuje bowiem już 11-12 zł, a ceny tłuszczy stale rosną.

Jogurt zamiast oleju – czy to się sprawdza?

Olej występujący w przepisie ciasta możecie zastąpić jogurtem naturalnym. To składnik znacznie mniej kaloryczny od oleju. W 100 g jest tylko 66 kalorii, podczas gdy popularny olej rzepakowy ma ich aż 800. W jogurcie także jest tłuszcz, jednak jest go o wiele mniej. Olej ma 100% tłuszczu, natomiast w jogurcie naturalnym jest go tylko 3%.

Jogurt ma do tego węglowodany, białko, wapń oraz witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają ma mikroflorę jelit. W jogurcie znajduje się 5-krotnie więcej aminokwasów niż w mleku i 20% więcej witamin z grupy B. Zmianę wartości odżywczych jogurtu w stosunku do mleka zawdzięczamy fermentacji, w wyniku której powstaje jogurt.

Zastąpienie oleju jogurtem ma też wpływ na smak ciasta. Będzie ono delikatniejsze i bardziej puszyste, a przy tym zachowa swoją właściwą wilgotność.

Czy można zastąpić olej innymi składnikami niż jogurt?

Osoby eksperymentujące ze składnikami ciast, umieszczają w przepisach inne produkty spożywcze, zastępując nimi olej, jajka czy nawet zarówno ojej, jak i jajka. Po co to robią? Powodów jest pewnie wiele, najczęstsze to oszczędność, zmniejszenie ilości kalorii, czy alergie pokarmowe np. na jajka kurze.

Wypróbujcie przygotowywanie ciast z następującymi zamiennikami:

  • Śmietana
  • Bardzo dojrzałe banany
  • Dojrzałe awokado
  • Jabłka starte na drobnej tarce
  • Marchew starta na drobnej tarce

A może macie  swoje własne, wypróbowane sposoby na zamienniki do ciast?

Źródło: Onet.pl, medonet.pl