Pandemia koronawirusa daje się we znaki wszystkim. Zamknięte lokale gastronomiczne, galerie handlowe czy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, zdecydowanie utrudniają codzienne życie. Wszyscy z nadzieją czekali na zniesienie części obowiązujących obostrzeń.

Trzecia fala koronawirusa

Zgodnie z przewidywaniami, w marcu w Polsce miała miejsce trzecia już fala koronawirusa. Jej szczyt przypadał na przełom marca i kwietnia, czyli okres świąt wielkanocnych. Rząd po konsultacjach z ekspertami podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu lockdownu. Obowiązujące obostrzenia zostały jeszcze bardziej zaostrzone, co w dużej mierze uniemożliwiło nam normalne funkcjonowanie.

Rekordy zakażeń 

Wczesną wiosną padały w Polsce, ale i w innych krajach europejskich, rekordy zachorowań oraz zgonów. Taki wynik był spowodowany nową, afrykańsko-brytyjską, mutacją wirusa. To trudniejsza do leczenia odmiana. Zakażeni ludzie masowo trafiali do szpitali, które przepełniały się w zawrotnie szybkim tempie. 

Nadzieja na normalność

Wraz z coraz mniejszą liczbą zakażeń, a także pragnieniem choć częściowego powrotu do normalności, wiele ludzi czekało na informację o zniesieniu obostrzeń. Niecierpliwie czekali na ten moment także właściciele restauracji czy kawiarni, przedsiębiorcy z branży turystycznej i eventowej. 

Zobacz także:

Konferencja i luzowanie obostrzeń 

W środowy poranek odbyła się konferencja prasowa rządu, na której premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili harmonogram luzowania aktualnie obowiązujących obostrzeń. Większość społeczeństwa z pewnością odetchnie z ulgą. Co nas czeka w najbliższych tygodniach:

  • od 4 maja otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych oraz meblowych,
  • od 4 maja powrót uczniów do szkół klas I-III,
  • od 4 maja otwarte galerie sztuki oraz muzea,
  • od 8 maja działalność wznawia sektor turystyczny, między innymi hotele,
  • do 29 maja możliwość organizowania wesel i komunii w limicie do 25 osób, zaś w późniejszym terminie limit będzie zwiększony do 50 osób,
  • od 29 maja otwierają się restauracje i kawiarnie, czyli gastronomia wewnętrzna. 

Już od 15 maja będą też otwarte ogródki przy lokalach gastronomicznych.
 

Czytaj także: