Tomek Strzelczyk od lat z powodzeniem prowadzi na YouTube kanał „Oddasz Fartucha” z krótkimi filmikami, na których pokazuje jak przyrządzić różne potrawy. Poza typowymi daniami obiadowymi czy surówkami jest też miejsce na przetwory - w tym kiszoną kapustę.

Poznajcie przepis Tomka na najbardziej tradycyjną wersję tej kiszonki, zrobioną w dużym, porządnym i glinianym garnku. 

Przepis Tomka Strzelczyka na kapustę kiszoną

Składniki na gliniany garnek o pojemności 20 l:

  • 1 kg marchewki

  • 1 kg jabłek typu szara reneta

  • 25 kg zimowej kapusty do kiszenia

  • 1 łyżka soli na każdy kilogram kapusty

Opcjonalnie: 1 kalafior. 

Zobacz także:

Przygotowanie:

  1. Upewnijcie się, że wszystkie przybory i narzędzia potrzebne do zrobienia kapusty są dobrze wyczyszczone i umyte. Jak podkreśla Tomek Strzelczyk, jest to gwarancja tego, że kapusta w trakcie kiszenia nie spleśnieje. 

  2. Obraną marchewkę zetrzyjcie na tarce, na grubych oczkach.

  3. Następnie poszatkujcie kapustę. Tomek używa odmiany „kamienna głowa”, czyli bardzo twardej -  właśnie taka będzie najlepsza do kiszenia. Możecie użyć ostrego noża lub szatkownicy.

  4. Tomek doprawia kapustę i miesza z innymi składnikami na raty, co wynika z wielkości miski, której używa. W jednej mieści się 6,5-7 kg kapusty i na taką ilość będziemy podawać gramaturę potrzebnych składników. 

  5. Do miski z kapustą wsypcie 2 garści marchewki oraz 6 płaskich łyżek soli (po 1 na kilogram). Teraz wszystko trzeba bardzo dokładnie wymieszać. 

  6. W kolejnym kroku Tomek obiera jeden duży kalafior, dzieli na różyczki i dodaje do miski z kapustą. Jak podkreśla, jeden wystarczy na cały garnek do kiszenia. 

  7. Następnie pokrójcie jabłka na ćwiartki i odłóżcie. 

  8. Weźcie kolejną kapustę (może być mniejsza) i zamiast szatkować, również pokrójcie ją na ćwiartki i wyłóżcie nimi dno glinianego garnka. Wsypcie ok. 2 płaskie łyżki soli. 

  9. Następnie na kawałki kapusty włóżcie tę poszatkowaną z marchewką partiami, przekładając ją kalafiorem i jabłkami - warstwa po warstwie. Pamiętajcie, by kalafior również posolić, ale nie za dużo, żeby kapusta nie wyszła zbyt słona. 

  10. W kolejnych krokach Tomek szatkuje kolejne cztery kapusty i miesza je z marchewką i solą - dokładnie tak jak w punktach 3-5. 

  11. Na koniec kapustę trzeba porządnie ubić, a garnek przykryć. Specjalny garnek do kiszenia kapusty u góry ma specjalny, głęboki rowek - po przykryciu pokrywką, do tego rowka należy wlać troszkę przegotowanej i zimnej wody. Dzięki temu garnek jest szczelnie zamknięty, a w razie pojawienia się zanieczyszczeń w wodzie, wystarczy szybko ją wymienić.

I gotowe! Tak zrobiona kapusta będzie dobra już po 2-3 tygodniach od przygotowania.