Co to za dziwna kostka? Ten produkt to prawdziwy hit, którego każdy powinien spróbować chociaż raz. Zobaczcie, w czym tkwi jego fenomen, a od razu zapragniecie przetestować go we własnych kuchniach.

Tajemniczy przysmak dla seniorów i nie tylko

Choć ta kostka może na pierwszy rzut oka przypominać drożdże lub masę krówkową, to wcale nie wykorzystuje się jej w cukiernictwie. Ten tajemniczy produkt to miękki norweski ser Brunost, zwany też gjetost. Jego wyjątkowość nie kończy się jednak na nietypowym kolorze, gdyż smak i konsystencja są równie niezwykłe. Ten ser trudno bowiem porównać z jakimkolwiek innym gatunkiem, jak parmezan, cheddar czy gouda, gdyż Brunost ma słodki, karmelowy smak i maślaną, niekruszącą się konsystencję. Warto go spróbować nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i wartości odżywcze.

Brunost - właściwości

Ser Brunost to prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych. Znajdziemy z nim między innymi:

  • białko,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • witaminy D, C, E, A, K oraz te z grupy B.

Tak bogaty skład sprawia, że jest on cennym składnikiem diety, szczególnie dla osób po 50.

Zobacz także:

Z czego robi się Brunost?

Wyjątkowy smak i właściwości odżywcze tego produktu wynikają z dość nietypowego sposobu produkcji. W przeciwieństwie do wyrobów innych gatunków serów, tutaj proces rozpoczyna się od gotowania serwatki z mlekiem lub śmietaną. Później taką mieszankę powoli się odparowuje i to właśnie wtedy masa zaczyna gęstnieć i nabierać charakterystycznego karmelowego koloru i aromatu.

W tym momencie wystarczy już tylko uformować ją w pożądany kształt i schłodzić, aby nabrała odpowiedniej konsystencji. Co ciekawe, ten ser nie wymaga dojrzewania, więc szybko jest gotowy do spożycia.

Brunost - z czym to się je?

Zastanawiacie się, jak jeść Brunost? Tego sera raczej nie topi się w zapiekankach czy na pizzy, tylko delektuje się nim na zimno. Z tego względu najczęściej ląduje na kanapkach lub gofrach.

Wbrew pozorom, jego karmelowy smak pasuje nie tylko do słodkich połączeń, ale świetnie współgra również z wytrawnymi kompozycjami. Warto go więc dodawać do mięs czy gęstych sosów pieczeniowych.