Warzywa stanowią wspaniałą alternatywę dla mięsnych wyrobów. Jeśli macie już dosyć zwykłych kotletów, bądź czujecie się po nich zbyt ociężale, koniecznie spróbujcie zmienić składniki, z których do tej pory je przygotowywaliście. Do tego typu kombinacji idealnie nada się kalafior. 

Kotlety z kalafiora nafaszerowane serem żółtym, to nie lada gratka dla wszystkich łasuchów. Choć z początku ta receptura może wydawać wam się nieco dziwna, w rzeczywistości zakłada stworzenie małego i przepysznego kulinarnego dzieła.

Jakiego sera użyć do kotletów z kalafiora?

Przed przystąpieniem do pracy nad kotletami, zastanówcie się, jaki rodzaj sera wybierzecie. Zwykła gouda świetnie sprawdzi się w roli ciągnącego się farszu. W tym przypadku należy dodać jej ok. 150 g na średniej wielkości głowę kalafiora. 

Jeśli zaś wybieracie twardy i dojrzewający ser żółty typu cheddar lub parmezan, obniżcie jego ilość o połowę. Tego typu sery są znacznie intensywniejsze w smaku i zawierają więcej soli - to od razu będzie wyczuwalne w kotlecikach kalafiorowych.

Zobacz także:

Przepis na kotlety z kalafiora z żółtym serem

Składniki:

  • 1 główka kalafiora
  • 150 gramów żółtego sera
  • 2 jajka
  • 4 łyżki bułki tartej do związania masy i jeszcze trochę do panierowania
  • Olej do smażenia
  • Przyprawy: sól i pieprz (opcjonalnie można użyć kurkumy i czerwonej papryki)

Przygotowanie:

  1. Kalafiora opłuczcie pod bieżącą wodą, osuszcie, podzielcie na różyczki i umieśćcie w garnku z osolonym wrzątkiem. Warzywo gotujcie aż do momentu, w którym stanie się miękkie.
  2. Gotowego kalafiora odcedźcie z wody (możecie to zrobić przy pomocy zwykłej łyżki cedzakowej), umieśćcie w dowolnym naczyniu i odstawcie do wystudzenia.
  3. Po kilkunastu minutach zacznijcie rozgniatać kalafiora (możecie to zrobić przy pomocy zwykłego widelca lub dłoni).
  4. Do powstałej masy kalafiorowej dodajcie jajka oraz bułkę tartą. Całość dokładnie wyróbcie przy pomocy dłoni. Na koniec doprawcie solą oraz pieprzem (lub innymi, ulubionymi przyprawami).
  5. Z powstałego ciasta zacznijcie formować niewielkie kotlety. Każdy z nich ułóżcie na drewnianej desce do krojenia lub stolnicy, a następnie nadziejcie kawałkiem sera żółtego (musicie dopilnować żeby ser znalazł się w środku masy i nigdzie nie wystawał).
  6. W głębszym talerzu umieśćcie bułkę tartą i obtoczcie w niej wasze kotlety. Tak przygotowane przełóżcie na bardzo dobrze rozgrzany olej. Przysmak smażcie z obu stron, aż do zarumienienia.
  7. Gotowe kotlety przełóżcie na półmisek wyłożony ręcznikiem papierowym i odsączcie z nadmiaru tłuszczu. Serwujcie z ulubionymi dodatkami.

Smacznego!