Bigos
Adobe Stock
Newsy

Ten błąd w przygotowywaniu bigosu popełnia większość z was. Podpowiadamy, jak tego uniknąć

Bigos to danie naprawdę polskie. Przez lata stracił niestety nieco swojego blasku. Często bigosem nazywa się inne dania na bazie kapusty. I popełnia się błędy podczas jego gotowania.

Trochę kapusty byle jakiego rodzaju z wkrojoną podłej jakości parówką – gotując „bigos” w ten sposób na pewno nie oddamy należnego kulinarnego hołdu naszym przodkom. To prawda, w każdym domu funkcjonują różne wersje tej fantastycznej potrawy. Sam bigos to w końcu nieskończona możliwość innowacji i różnych niekonwencjonalnych rozwiązań.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie powinny być proporcje kapusty do bigosu?

Ale istnieją podstawy, których bezwzględnie należy się trzymać. Kapusta słodka, powoli gotowana na bulionie, niezbędny dodatek kapusty kiszonej – w proporcjach „pół na pół” – to staropolski bigosowy kanon. Nie stanie się oczywiście nic złego, jeżeli zdecydujemy się na proporcje 1:2 – w ten sposób bigos przygotowuje wiele doświadczonych pań domu.

Jakie mięso dodać do bigosu?

Nie warto oszczędzać na mięsie do bigosu. Jeżeli chcemy ugotować szlachetne, tradycyjne danie, nie posiłkujmy się resztkami z wczorajszego obiadu, tylko podsmażmy i podpieczmy specjalnie wybrane kawałki mięsa.

Niezbędne będzie użycie wędlin – przynajmniej w stosunku 1/3 do reszty mięs gotowanych i pieczonych – to one nadadzą bigosowi ten charakterystyczny aromat dymu.

Oprócz tego zdradzimy wam, jakiego błędu nie popełniać, by bigos stał się jeszcze lepszy w smaku. O co chodzi? Wstrzymajmy się z dodawaniem pieprzu niemalże na koniec gotowania. Ten prosty zabieg poprawi smak naszej potrawy.

Przepis na bigos staropolski

Składniki:

  • 50 dag poszatkowanej świeżej kapusty
  • 50 dag kapusty kiszonej (również drobno pokrojonej)
  • Garść wymoczonych i obgotowanych grzybów (najlepiej prawdziwków)
  • Garść śliwek wędzonych
  • 1 l bulionu
  • 2 spore cebule
  • Kilka ząbków siekanego czosnku
  • 20 dag wędzonego boczku
  • 25 dag łopatki wieprzowej
  • 25 dag schabu wieprzowego
  • Jeżeli dysponujemy mięsem wołowym, również możemy go użyć do naszego bigosu
  • Kilka łyżek koncentratu pomidorowego
  • Opcjonalnie kieliszek wina czerwonego
  • Smalec do smażenia (opcjonalnie olej)
  • Ziele angielskie i liść laurowy
  • 2 łyżeczki majeranku
  • Sól i pieprz
Zobacz także
Bigos rybny z przepisu Karola Okrasy. Będzie doskonały na Wigilię

Bigos rybny z przepisu Karola Okrasy. Będzie doskonały na Wigilię

jakie przyprawy do bigosu

Ten przepis na bigos jest wyjątkowy. Staropolski smak zawdzięcza tym 4 gatunkom mięsa

Przygotowanie:

  • Surową kapustę obgotowujemy w bulionie.
  • Następnie dodajemy do środka kapustę kiszoną.
  • Wszystkie rodzaje mięsa kroimy na drobne kawałki  i obsmażamy na patelni. Łopatkę warto obsmażyć razem z cebulą.
  • Do kapusty dodajemy śliwki i grzyby. Warto dolać do naszego bigosu nieco wody po obgotowywanych grzybach.
  • Dodajemy do środka obsmażone mięso.
  • Doprawiamy liściem laurowym i zielem angielskim, dodajemy kieliszek wina i dusimy.
  • Dopiero po dodaniu wszystkich składników i lekkim podduszeniu dodajemy czosnek i przyprawy, w tym sól i pieprz.
  • Następnie dodajemy do bigosu kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego, który nada bigosowi piękny, czerwonawy kolor.
  • Na koniec jeszcze jedna porada – warto spróbować zapieczenia naszego ugotowanego już bigosu w piekarniku – wtedy składniki jeszcze lepiej się połączą, a bigos nabierze jeszcze bardziej wyraźnego smaku.
    Nie bez racji jest powiedzenie, które mówi o tym, że im częściej bigos odgrzewamy, tym staje się on coraz smaczniejszy.
magda gessler bigos staropolski
ONS.pl/Adobe Stock
Newsy
Znakomity bigos staropolski. Recepturę zdradziła Magda Gessler. Ten dodatek wspaniale podkręci jego smak
Magda Gessler to niekwestionowany autorytet w dziedzinie kulinariów. Lubi eksperymentować z klasycznymi przepisami na dania. Tym razem zdradziła przepis na wyjątkowy bigos staropolski. Ten dodatek całkowicie zmienia i podkręca cały smak.

Bigos to potrawa znana nie tylko w Polsce, ale i na Białorusi czy Litwie. Przygotowywana z kiszonej kapusty z dodatkiem mięsa oraz przypraw stanowi iście sycący, aromatyczny posiłek. Na stole gości nie tylko na co dzień. Sprawdza się także podczas wielu różnych uroczystości. Magda Gessler urozmaica danie dodatkowym składnikiem, który dodatkowo podbija smak.  Wyjątkowy bigos staropolski Magda Gessler lubi podkręcać i ulepszać przepisy na polskie tradycyjne dania i tym razem nie mogło być inaczej. Restauratorka postanowiła podkręcić aromat klasycznego bigosu dodatkiem karkówki z dzika. To ciekawe połączenie, które dodaje całej potrawie wyjątkowego, niecodziennego smaku. Podsmażone mięso z dziczyzny wraz z wędzonym boczkiem oraz kiełbasą, a następnie dodane do gotującej się kiszonej kapusty to strzał w dziesiątkę. Tak przygotowanemu bigosowi nikt się nie oprze, gdyż zapach gotującej się potrawy jest wręcz zniewalający. Koniecznie wypróbujcie to niezwykłe połączenie produktów i smaków! Składniki: 2 kg kiszonej kapusty 300 g wędzonego boczku 300 g cienkiej kiełbasy 300 g karkówki z dzika 100 suszonych prawdziwków 100 g wędzonych śliwek 700 ml czerwonego wina 6 sztuk jałowca 3 liście laurowe 4 ziarenka ziela angielskiego 2 łyżki koncentratu pomidorowego 1 łyżka kminku 1 łyżka suszonego majeranku sól pieprz Przygotowanie: Kapustę odciśnijcie z nadmiaru soku. Jeśli jest zbyt kwaśna to namoczcie ją wcześniej w wodzie. Odciśniętą kapustę pokrójcie na mniejsze kawałki, przełóżcie do większego garnka i zalejcie ją niewielką ilością wody, wina oraz dwoma łyżkami koncentratu pomidorowego. Do garnka dodajcie również przyprawy. Grzyby zalejcie wodą, odstawcie do napęcznienia....

Dlaczego bigos jest gorzki
Flickr
Newsy
Robicie wszystko według przepisu, a bigos wychodzi gorzki? Jeden składnik go uratuje
Wasz bigos jest zbyt gorzki? To nie powód, by wyrzucać całą zawartość garnka do kosza. Sprawdźcie nasze sposoby.

Gotowanie bigosu to długi, żmudny proces. Prawidła i podręczniki sztuki kucharskiej mówią krótko – potrzeba aż dwudniowego gotowania, by wyciągnąć z niego wszystkie smaki! Czasem pomimo tak długiego gotowania, coś idzie nie tak. Częstym błędem jest spowodowanie, że bigos jest w smaku dość gorzki. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być całkiem sporo. Od ilości dodanej surowej kapusty, przez rodzaj dodanych grzybów. Czym zneutralizować gorzki smak bigosu? Niezależnie od tego, co spowodowało „gorzkie nieszczęście”, warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie z tym problemem poradzić. Gorzki smak bigosu nie jest jeszcze tragedią. Łatwo będzie go zneutralizować poprzez dodanie od niego nieco cukru, miodu lub słodkich śliwek suszonych. Słodki smak niweluje smak gorzki – wystarczy pamiętać o tej fundamentalnej kulinarnej zasadzie i bez problemu uda się wam zaradzić gorzkiemu problemowi. Przepis na bigos z rodzynkami Składniki: Ok. 50 dag świeżej kapusty (ok. ćwierć główki) 1 kg kapusty kiszonej Garść suszonych grzybów 25 dag łopatki wieprzowej 35 g łopatki wołowej 50 dag schabu wieprzowego 2-3 łyżki smalcu wieprzowego 10 dag kiełbasy myśliwskiej podwędzanej 5 dag boczku surowego wędzonego 15 dag boczku parzonego wędzonego Cebula Garść śliwek wędzonych Ziele angielskie Czarny pieprz Liście laurowe Ziarna jałowca Sól Cukier Opcjonalnie: miód Przygotowanie: Namoczcie grzyby w gorącej wodzie, a następnie pokrójcie je na paski. Wody po moczeniu nie należy wylewać – wlejecie ją potem do bigosu. Kapustę kiszoną odciśnijcie i posiekajcie na drobniejsze kawałki. Zalejcie kapustę wodą. Białą kapustę posiekajcie i wrzućcie do garnka z kapustą kiszoną. Gotujcie...

szybki bigos
Gotujmy.pl
Newsy
Kto powiedział, że bigos robi się godzinami? Ten jest równie pyszny i powstaje w ekspresowym tempie
Bigos kojarzy się z długim, powolnym gotowaniem na wolnym ogniu. Nie macie czasu na tak długie pichcenie? Ten przepis jest właśnie dla was!

Historia bigosu jest niezwykła. Kto by pomyślał, że przed wiekami w tym daniu nie było nawet śladu kapusty? Ani świeżej, ani kiszonej. Wyobrażacie to sobie? Bigos był daniem szlacheckim. Bogaci ziemianie zajadali się jednak nie kapustą, a siekaną i wolno gotowaną mieszanką różnych mięs. Dopiero wraz z ubożeniem szlachty i przenikaniem kuchni bogatszych warstw społeczeństwa do biedniejszych, przepis na bigos się zmienił. XIX wiek. To właśnie w tym okresie podobno zaszły nieodwracalne zmiany w recepturze bigosu. Dodawana wcześniej nieśmiało kapusta, stała się z wolna głównym składnikiem potrawy. Bez kiszonej kapusty Stąd w tamtym okresie na to danie mówiło się „bigos z kapustą”. Dzisiaj bigos bez kapusty to żaden bigos! Nie da się ukryć, że wiele osób do jego przyrządzenia zniechęca długi i żmudny proces gotowania. Siekanie świeżej kapusty, odgotowywanie kiszonej – niektórzy niestety nie mają czasu na tak wiele czynności. Specjalnie dla nich przeznaczony jest ten właśnie przepis. Zamiast długiego duszenia kiszonej kapusty, wystarczy że ugotujecie na miękko świeżą główkę. Smak będzie co prawda częściowo odbiegał od oryginału, ale nie oznacza to, że będzie on dużo gorszy. Przepis na szybki bigos Składniki: 1 mała biała kapusta 40-50 dag kiełbasy 2 cebule Kilka łyżek oleju 20 dag koncentratu pomidorowego lub przecier pomidorowy Liść laurowy Ziele angielskie Sól Pieprz Przygotowanie: Kapustę oczyśćcie, pokrójcie drobno, zalejcie wodą, dodajcie liść laurowy i ziele angielskie. Gotujcie kapustę do miękkości. Kiełbasę pokrójcie w talarki i podsmażcie na oleju. Kiełbasę dodajcie do kapusty, a na patelni podsmażcie cebulę...

bigos magdy gessler
Adobe Stock/ONS.pl
Newsy
Magda Gessler często zachwala swój bigos. Jego smak jest wyjątkowy dzięki zmieszaniu tych 2 składników
Jak gotuje swój bigos Magda Gessler? O takich proporcjach kapusty kiszonej i kapusty świeżej jeszcze nie słyszeliście!

Magda Gessler to nie tylko telewizyjna showmanka. Jej udział w programie „Kuchenne rewolucje” opiera się nie tylko na charyzmie, ale też na dużej wiedzy. Kontrowersyjna gwiazda TVN-u dzieli się kulinarnymi radami i sztuczkami na różne dania nie tylko w telewizji. Na jednym ze swoich profili społecznościowych restauratorka opublikowała długo wyczekiwany przez fanów przepis na bigos. Ile kapusty kiszonej dodaje do bigosu Magda Gessler? Na dzień dobry przepis Magdy Gessler na bigos zaskakuje proporcjami kapusty kiszonej do kapusty białej. Klasyczne przepisy zakładają zwykle mieszankę w stosunku 1:1. Dzięki temu bigos zyskuje odpowiedni balans słodyczy kapusty świeżej i kwasu kapusty kiszonej. Wiele jest gospodyń domowych, które do tematu podchodzą nieco inaczej. By bigos był bardziej „zdecydowany” i silny w smaku, stawiają wyłącznie na kapustę kiszoną. Magda Gessler stawia na jeszcze inne rozwiązanie tego problemu. W jej wydaniu bigos powinien zawierać 3/4 kapusty kiszonej i zaledwie 1/4 kapusty świeżo poszatkowanej. Jakie mięso do bigosu? Jeśli chodzi o mięso i jego rodzaje, słynna restauratorka jest mniej ortodoksyjna. Zgodnie z jej zaleceniami do bigosu można dodać naprawdę różne rodzaje mięsa. Mięso z rosołu, resztki z niedzielnej pieczeni, wędzonki, kiełbasa, a przede wszystkim dziczyzna. W bigosie Gessler jest miejsce na wszystkie te gatunki mięsa. Co z przyprawami? Oprócz klasycznego dla bigosu kminku, Magda Gessler stawia jeszcze na dodatek w postaci jałowca. Poniżej znajdziecie dokładne wskazówki w kwestii gotowania bigosu autorstwa Magdy Gessler. Przepis na bigos Magdy Gessler Składniki: Ok. 75 dag kapusty kiszonej Ok. 25 dag kapusty białej świeżej Różne rodzaje mięsa – wędzonka, boczek, kiełbasa, mięso z pieczeni,...