Kawa to nie tylko zapach i smak. To również intensywny kolor, który barwi i wżera się mocno w rzeczy mające z nim styczność. Plamy po kawie na ubraniu są trudne do usunięcia. Przebarwienia na zębach, często wymagają wizyty u stomatologa. Dlatego szalenie istotne jest mycie zębów przy okazji picia tego napoju. To, kiedy to robicie również ma znaczenie.

Dlaczego nie powinno się myć zębów tuż po kawie? 

W pitej chętnie przez większość Polaków kawie zawarte są kwasy, które negatywnie oddziałują na szkliwo. Jeżeli do tego dołożycie szczotkowanie zębów tuż po jej wypiciu, zafundujecie im mieszankę silnie drażniącą.

Może mieć ona szkodliwy wpływ na ich kondycję. Szczególnie dotyczy to osób, które w ciągu dnia wypijają większą ilość tego napoju. I za każdym razem pędzą do łazienki, by wyszorować zęby po kolejnej filiżance.

Zobacz także:

Mycie zębów przed kawą zabezpiecza je przed przebarwieniami 

Warto zabezpieczyć zęby przed piciem kawy. Umyte, czyste i pozostające bez nalotu szkliwo trudniej przyjmuje nieproszonych gości w postaci przebarwień.

Barwiący osad ma problemy z przyczepieniem się do śliskiej powierzchni czystego zęba. Umyjcie je pół godziny przed kawą, by nie podrażniać zębów i nie mieć smaku pasty w ustach. 

Jak zadbać o zęby po wypiciu małej czarnej? 

Kawa ma bardzo intensywny smak. Po jej wypiciu wiele osób skarży się na kwaśny posmak w ustach, dlatego też sięga po szczotkę i pastę. Jak ominąć mycie, a pozbyć się resztek napoju? Dr Romana Markiewicz-Piotrowska, cytowana przez portal medonet.pl, radzi: 

— Kawie towarzyszą często różne dodatki, takie jak cukier, słodkie syropy smakowe albo słodzone lub barwione posypki. Ze względu na ich zawartość umycie zębów wskazane byłoby zatem po spożyciu kawy. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej tuż po jej wypiciu przepłukać usta obficie wodą i w miarę możliwości użyć nici dentystycznej   

Źródło: medonet.pl