Choć pod wpływem tej pasty szczoteczka do zębów, której użyjecie zabarwi się na żółto, nie obawiajcie się: pasta nie zażółci szkliwa zębów. Nie dosyć, że je wybieli, to jeszcze będzie miała dobry wpływ na wasze dziąsła.

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa, która od wieków jest wykorzystywana w kuchni i ludowej medycynie Dalekiego Wschodu. Jej działanie jest tak korzystne dla zdrowia dzięki kurkuminie – polifenolowi o wielu leczniczych właściwościach. Dzięki niej kurkuma jest pomocna choćby w:

 • Łagodzeniu bólu miesiączkowego
 • Dolegliwościach żołądkowych
 • Leczeniu ciężko gojących się ran i blizn
 • Wspomaga pracę mózgu i może zapobiec alzheimerowi
 • Może mieć właściwości antynowotworowe

Przede wszystkim zaś kurkuma jest wykorzystywana w kuchni. To jeden z ważnych składników przyprawy curry, używanej w daniach dalekowschodnich.

Działanie kurkumy na zęby i jamę ustną

Kurkuma nie tylko ma właściwości wybielające zęby. Zapewnia też korzyści w zakresie higieny jamy ustnej. Pomoże zmniejszyć ryzyko bólu dziąseł i stanów zapalnych, a także chorób dziąseł. Jest dobrze znanym ziołem, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Zobacz także:

Badania potwierdzające działanie kurkumy i jej składnika kurkuminy:

 • Badanie przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że kurkumina w kurkumie zapobiega zapaleniu dziąseł i chorobom dziąseł. Pomaga usunąć płytkę nazębną, bakterie i stany zapalne tak samo dobrze jak tradycyjne płyny do płukania ust
 • Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że kurkumina może łagodzić ból zębów, a także może być stosowana w leczeniu zapalenia przyzębia. Zapobiega też różnym nowotworom jamy ustnej

Jak używać kurkumy do wybielania zębów?

Składniki:

 • 1/4 łyżeczki kurkumy
 • 1/8 łyżeczki roztopionego oleju kokosowego

Przygotowanie:

 1. Zmieszajcie kurkumę i olej kokosowy. Olej pomoże przyprawie lepiej przylegać do zębów i dziąseł podczas czyszczenia.
 2. Szorujcie zęby i dziąsła używając szczoteczki do zębów, a następnie pozostawcie preparat na około 5 minut.
 3. Opłuczcie jamą ustną dokładnie, przy pomocy ciepłej wody.
 4. Użyjcie pasty lub proszku do czyszczenia zębów, stosowanego na co dzień. Zęby poza wybieleniem muszą być potem także normalnie umyte.

Źródło: healthline.com, poradnikzdrowie.pl