Ta popularna dieta może być niebezpieczna dla kobiet po 50. Zobaczcie, jak wpływa na wasze zdrowie
Adobe Stock
Newsy

Ta popularna dieta może być niebezpieczna dla kobiet po 50. Zobaczcie, jak wpływa na wasze zdrowie  

Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy, minerały i składniki odżywcze to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Co jednak, gdy popularna dieta, uznawana za bezpieczną, staje się powodem niebezpiecznych złamań.

Wegetarianizm to dość powszechna dieta opierająca się głównie na spożywaniu produktów roślinnych. To świadome wyłączanie z jadłospisu mięsa, ryb i owoców morza, a także unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności tych z uboju. Wegetarianie jedzą za to jajka i piją mleko. 

Złamania szyjki kości udowej częstsze u wegetarianek 

Badanie podatności na złamania szyjki kości udowej zostało przeprowadzone przez zespół Jamesa Webstera z University of Leeds (Wielka Brytania), a jego wyniki zostały opublikowane w magazynie „BMC Medicine”. Trwało 20 lat i objęło 26 318 Brytyjek w średnim wieku. Podzielono je na kilka grup, w tym: na te regularnie jedzące mięso, jedzące mięso okazjonalnie oraz wegetarianki (28 proc. badanych) i weganki (1 proc.). 

W ciągu okresu badawczego doszło do 822 przypadków złamań szyjki kości udowej. Po uwzględnieniu czynników, takich jak palenie tytoniu i wiek, okazało się, że ten rodzaj złamania przydarzał się o wiele częściej wegetariankom. Badanie wykazało, że w porównaniu z kobietami jedzącymi mięso nawet okazjonalnie, wegetarianki są aż o 33 proc. bardziej narażone na złamanie szyjki kości udowej. 

Zobacz także
Gołąbki wegetariańskie - przepis. Zdrowe, lekkie i pyszne!

Gołąbki wegetariańskie - przepis. Zdrowe, lekkie i pyszne!

Jedzcie te warzywa, a zmniejszycie ryzyko oparzeń słonecznych. Pozycja obowiązkowa w letnim menu

Jedzcie te warzywa, a zmniejszycie ryzyko oparzeń słonecznych. Pozycja obowiązkowa w letnim menu

Co może być przyczyną zwiększonej liczby złamań kości udowej u wegetarianek? 

Zdaniem naukowców wzrost ryzyka tego typu złamań u wegetarianek może wynikać z mniejszego spożycia białka odpowiedzialnego za budowanie masy mięśniowej oraz możliwego niedoboru minerałów i witamin wzmacniających kości (wapń i witamina B12). 

Dieta wegetariańska podobnie, jak każda inna różni się w zależności od osoby, która ją stosuje. Jeżeli jest wyjątkowo restrykcyjna i zawiera mało składników odżywczych, powiązanych ze zdrowiem kości i mięśni, to może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka różnego rodzaju złamań. 

Na co powinny zwracać uwagę osoby niejedzące mięsa?

Jak zaznaczył James Webster, osoby na diecie wegetariańskiej powinny uważać z odchudzaniem. W ich przypadku wskazana jest też suplementacja witaminą B12 i kwasami tłuszczowymi omega-3 oraz aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie i kości. 

Zatem rozsądna, odpowiednio suplementowana i wspierana ćwiczeniami dieta wegetariańska wciąż ma szansę utrzymać się w rankingu najpopularniejszych i najbezpieczniejszych diet.  

Korzyści dla zdrowia i zalety diety wegetariańskiej 

Dieta wegetariańska postrzegana jest jako zdrowsza opcja żywieniowa. Są dowody, że wegetarianie są w lepszej kondycji od mięsożerców, a właściwie skomponowana dieta roślinna może zmniejszyć ryzyko wielu chorób, takich jak: 

  • cukrzyca typu 2, 

  • otyłość, 

  • choroba niedokrwienna serca, 

  • hipercholesterolemia, 

  • kamica żółciowa i nerkowa, 

  • nadciśnienie tętnicze, 

  • nowotwory. 

Źródło: portalspozywczy.pl, zdrowie.radiozet.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jedzcie to na śniadanie, a uchronicie się przed osteoporozą
AdobeStock
Newsy
Jedzcie to na śniadanie, a uchronicie się przed osteoporozą
Tej niebezpiecznej i niestety powszechnej chorobie można zapobiegać. Kluczowa jest dieta.

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, to już choroba cywilizacyjna. Przytoczone przez WHO dane mrożą krew w żyłach - na tę chorobę cierpi już 200 mln ludzi na świecie. Osteoporoza może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, jak groźne dla życia złamania - na przykład kręgosłupa. By zapobiegać tej chorobie i wzmocnić kości, trzeba stosować się do odpowiednich zasad żywienia. Przeczytacie o tym poniżej. Dieta w osteoporozie Osoby zagrożone tą chorobą lub leczące się na osteoporozę powinny dostarczać organizmowi wysokie dawki witaminy D oraz wapnia. Według ekspertów z Mayo Clinic, koniecznie w codziennej diecie powinny się znaleźć owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Te ostatnie zawierają dużo błonnika i składników odżywczych, które wspomagają organizm. Z kolei w przypadku owoców i warzyw zaleca się jedzenie co najmniej trzech porcji tych produktów dziennie.  Kolejnym ważnym składnikiem w diecie osób chorych na osteoporozę jest białko, najlepiej pochodzenia roślinnego. W roślinach strączkowych, w których się ono znajduje, można znaleźć także wiele witamin, minerałów oraz związki przypominające fitoestrogeny, odpowiadające m.in. za utrzymanie zdrowych kości.  Przyczyny osteoporozy Choroba ta najczęściej powodowana jest po prostu podeszłym wiekiem, ale także przyjmowanymi lekami lub innymi schorzeniami. W grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę znajdują się: kobiety, u których menopauza wystąpiła przed 45. rokiem życia osoby starsze cukrzycy osoby cierpiące na kamicę nerkową czy zespół Cushinga osoby o szczupłej budowie ciała mężczyźni, u których stwierdzono niski poziom testosteronu oraz kobiety o niskim poziomie estrogenów Do głównych przyczyn zachorowań na osteoporozę można zaliczyć siedzący tryb życia, palenie...

Taka dieta rujnuje serce i prowadzi do jego chorób. Wiele osób błędnie sądzi, że jest zdrowa
AdobeStock
Newsy
Taka dieta rujnuje serce i prowadzi do jego chorób. Wiele osób błędnie sądzi, że jest zdrowa
Czasami w trosce o zdrowie paradoksalnie możemy sobie zaszkodzić. Sprawdźcie, jaka pozornie zdrowa dieta jest niekorzystna dla serca.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W 2019 roku aż 32 proc. zmarłych osób na całym świecie stanowili chorujący na serce (17,9 mln ludzi).  Niestety, niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu, palenie papierosów i siedzący tryb życia przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na serce. Ogromnie ważna jest także dieta, która w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że nawet pewien pozornie zdrowy sposób żywienia może źle wpływać na serce. Sprawdźcie, czego należy unikać, a co powinno się znaleźć w diecie dla zdrowego serca.  Taka dieta szkodzi sercu  Cytowany przez Medonet dr Daniel Edmundowicz, szef kardiologii w Temple University Hospital zauważa, że jedną z diet wpływających negatywnie na zdrowie serca może być tzw. dieta niskocholesterolowa. Zakłada ona wykluczenie z jadłospisu większości produktów, które zawierają tłuszcze. Niestety, mowa tutaj także o tłuszczach nienasyconych, które są bardzo zdrowe dla całego organizmu, a zwłaszcza dla serca. W diecie dla niskiego cholesterolu znajduje się za to sporo węglowodanów. Stosowanie jej może doprowadzić do wzrostu wagi, a tym samym problemów z układem krążenia.  Należy też uważać na bardzo restrykcyjne diety, których autorzy obiecują szybkie efekty w postaci utraty kilogramów w bardzo szybkim czasie. A to również jest duże obciążenie dla serca.  Dieta dla zdrowego serca Co więc powinno się znaleźć w diecie osób, które chcą wzmocnić swoje serce? Przede wszystkim owoce i warzywa nieskrobiowe (z wyłączeniem ziemniaków i słodkich ziemniaków, czyli batatów), ale także inne produkty, w tym: rośliny strączkowe (groch, fasola) orzechy oleje roślinne pełnoziarniste produkty ...

Co sie dzieje z organizmem, gdy przestaniecie jeść mięso? Zwróćcie uwagę na to 1 zagrożenie
Adobe Stock
Newsy
Co się dzieje z organizmem, gdy przestaniecie jeść mięso? Zwróćcie uwagę na to 1 zagrożenie
Mniej mięsa w diecie to rozsądny krok poprawiający zdrowie, ale co zrobić, żeby „nie wpaść z deszczu pod rynnę?”

Coraz częściej pewnie słyszycie, że warto ograniczyć ilość spożywanego mięsa do 3 porcji w tygodniu, i być może obserwujecie, że coraz więcej osób z waszego otoczenia, w ogóle przestaje je jeść. Czy to w ogóle jest zdrowe? Wyjaśniamy jakie zagrożenie niesie zrezygnowanie z mięsa, a jakie może mieć korzyści dla zdrowia. Rezygnacja z jedzenia mięsa – o czym trzeba pamiętać? Jeśli myślicie, że aby przestać jeść mięso, wystarczy zdjąć z talerza mielonego i zjeść tylko ziemniaki i surówkę, to jesteście w błędzie. Żeby zmienić dietę na zdrową, trzeba najpierw czegoś dowiedzieć się o tej diecie. Tak jak niezdrowa dieta złożona z wysokoprzetworzonej żywności, dużej ilości mięsa, fast foodów jest niezdrowa i sprzyja tyciu i zapadaniu na różne choroby, tak każda inna, żeby była zdrowa musi być dobrze zbilansowana. Inaczej odstawienie mięsa i brak zastąpienia go innymi składnikami żywnościowymi, może przynieść szkody dla zdrowia w postaci pewnych niedoborów. Jeśli usuniecie z diety mięso i niczym go nie zastąpicie, narażacie się na niedobór żelaza i witaminy B12. Mięso łatwo można zastąpić roślinami strączkowymi, które zawierają dostatecznie dużo białka. Witaminy i minerały, wystarczy czerpać z warzyw i owoców. Witaminę B12 wegetarianie i weganie suplementują, lub sięgają po tzw. produkty fortyfikowane tą właśnie witaminą, których jest coraz więcej na rynku. Warto ograniczyć mięso, oto korzyści Pomimo tego zagrożenia, jakie niesie źle zbilansowana dieta bezmięsna, warto ograniczyć w niej ten składnik. Wraz z usunięciem mięsa, redukujecie poziom tłuszczów nasyconych i sodu, które są najczęstszą przyczyną chorób sercowo – naczyniowych Jak reaguje organizm, gdy wykluczacie z diety mięso?...

Noworodki na wegańskiej diecie? Uczeni mają zaskakujące wnioski na temat tego, co powinny jeść karmiące matki
AdobeStock
Newsy
Noworodki na wegańskiej diecie? Uczeni mają zaskakujące wnioski na temat tego, co powinny jeść karmiące matki
Wegetarianizm i weganizm w ciąży to przesada? Czy powinno się karmić takim mlekiem noworodki? Znamy odpowiedź.

Diety roślinne robią się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa, mając na uwadze względy zdrowotne , ekologiczne , czy też empatię w stosunku do zwierząt. Dieta bez mięsa jest według ekspertów bezpieczna na każdym etapie życia, ale wiele osób zaczyna w to wątpić, kiedy pojawia się temat noworodków i dzieci. Kobiety w ciąży, które stosują dietę bez mięsa, są czasami krytykowane . Ekspertki postanowiły to sprawdzić. Wegańska dieta – czy to jest zdrowe? Według WHO dieta wegańska, czyli dieta wykluczająca całkowicie mięso i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, jest bezpieczna „na każdym etapie życia”. Mimo wszystko w Polsce nadal nie prezentuje się powszechnie takiego podejścia. Wiele młodych kobiet słyszy od lekarzy, że w okresie ciąży i karmienia piersią powinny one zmienić swój system odżywiania. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez uczone z Uniwersytetu Medycznego mogą być przełomem. Noworodki na wegańskim mleku Wśród środowiska medycznego panują naprawdę różne opinie dotyczące diety wegańskiej w okresie laktacji. Czy wegetarianki przekazują swoim noworodkom tyle samo cennych składników w diecie, ile kobiety jedzące mięso? Specjalistki z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadziły analizę mleka pochodzącego od kobiet będących na diecie: Wegańskiej (wykluczające wszystkie produkty odzwierzęce, w tym mleko i nabiał) Wegetariańskiej (bez mięsa) Bez restrykcji żywieniowych Od kilku lat mamy na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym bank mleka kobiecego, jest on jednak prowadzony według pewnych zasad, które eliminują pewne dawczynie. Przeglądając światowe zalecenia dotyczące donacji mleka kobiecego, Polska jest wciąż jednym z niewielu krajów, w których dieta roślinna jest...