Dla wielu osób widok pająka jest traumatyzujący, dla pozostałych co najwyżej obojętny. Fakt, że niektóre pająki potrafią boleśnie ugryźć, nie przysparza im dodatkowej popularności. Jeżeli zatem nie chcecie zabijać lub wyłapywać tych owadów w domu, sięgnijcie po naturalne sposoby odstraszające. 

Czy pająki występujące w Polsce są jadowite? 

Być może będziecie zaskoczeni, ale zdecydowana większość pająków żyjących w naszym kraju jest jadowita. Nie oznacza, to że każdy was ugryzie. Małe okazy nie mają zbyt silnych szczękoczułek, by przebić się przez skórę człowieka. Niemniej niektóre poradzą z nią sobie, jeżeli przez przypadek je naciśniecie.  

Uważać powinni szczególnie alergicy, ale także małe dzieci i starsze osoby. W ich przypadku niemal pewny jest miejscowy obrzęk po takim ugryzieniu.    

Zobacz także:

Jakie pająki można spotkać w domach? 

Nawet hodowcy pająków trzymają je w szczelnych terrariach i nie pozwalają chodzić im samopas po domu. Niestety przybywające z dworu pająki nie przestrzegają reguł zamknięcia. Podróżując po ścianach, sufitach i podłogach szukają miejsca, gdzie mogłyby spokojnie polować. Idealnie nadają się do tego rogi ścian i okiennic oraz wszelkie wnęki i szczeliny. 

Wśród pająków, które uwielbiają domowe zacisze, znajdziecie: 

  • kątnika domowego, 

  • kosarza, 

  • nasosznika trzęsia. 

Jeżeli macie piwnice lub strych, to z dużym prawdopodobieństwem czai się tam na was sidlisz piwniczny oraz zyzuś tłuścioch. Zarówno sidlisz piwniczny, jak i kątnik domowy potrafią dość mocno ugryźć, czego efektem będzie podrażnienie skóry i opuchlizna. 

[content:0_9421,,0_7358:undefined]

Co przyciąga pająki do domów? 

Pająki przedostają się do domów przez uchylone okna, szpary oraz otwory wentylacyjne. Przyciąga je tu ciekawość, ciepło i szukanie pożywienia.  Wbrew pozorom nie chodzi tu o wszechobecny brud i kurz. Jeżeli mieszkanie jest rzadko sprzątane, wówczas mogą po prostu spokojnie budować sieci i się rozmnażać. Nie wchodzą jednak do mieszkań tylko dlatego, że jest w nich brudno. 

Cynamon skutecznie odstrasza pająki 

Jeżeli macie problem z pająkami, to zapewne wiecie, że nie przepadają one za intensywnymi zapachami. Doskonale sprawdzają się w ich przypadku olejki eteryczne, jak również świeża mięta postawiona w doniczkach przy oknie. 

Pająki bardzo nie lubią również zapachu cynamonu i starają się omijać miejsca, w których go wyczuwają. Dlatego w straszeniu tych owadów sprawdzi się olejek cynamonowy, a także sam cynamon. 

Aby uniemożliwić wejście pająków do domu, rozsypcie nieco tej przyprawy w okolicach okien, jak również przetrzyjcie okiennice wodą z jego dodatkiem. Laski cynamonu ułóżcie w zakamarkach, w których uwielbiają gnieździć się ci nieproszeni gości. Pamiętajcie jednak, by cyklicznie wymieniać cynamon, gdyż dość szybko zwietrzeje. 

Źródło: deccoria.pl