Chwasty na grządkach, rabatach, trawnikach czy pomiędzy płytkami chodnika przyprawiają o ból głowy każdego działkowicza. Można zaatakować je herbicydami lub wypróbowanymi, domowymi sposobami. My polecamy to drugie, bezpieczniejsze rozwiązanie.  

Wystarczy zajrzeć do szafki kuchennej, by znaleźć tam wszystkie potrzebne chwastobójcze składniki. Na ich bazie przygotujecie efektywne, domowe preparaty na chwasty 

Czym zwalczyć chwasty przy chodniku?

Każdy oprysk na chwasty najlepiej stosować wiosną, gdy rośliny inwazyjne jeszcze nie kwitną. Łatwiej zniszczyć zielsko, zanim się rozsieje. Poza tym młode chwasty są delikatniejsze i szybciej można je usunąć w ten sposób.  

Zobacz także:

Spryskiwanie chwastów rozcieńczonym octem to znana i skuteczna metoda ich likwidacji. Świetnie sprawdza się głównie w przypadku chwastów na żwirowych ścieżkach, a także nawierzchniach z kostki brukowej. 

Przeciwko chwastom tam rosnącym najlepszy jest ocet spirytusowy, który charakteryzuje się wysoką kwasowością. To najtańszy rodzaj octu, a jego użycie jest dozwolone także w uprawach ekologicznych.  

Niestety ocet może zniszczyć również inne rośliny, dlatego raczej nie spryskujcie nim chwastów na grządkach czy rabatkach lub bardzo uważajcie, by nie dostał się na hodowane przez was kwiaty, czy warzywa. 

Czym zwalczyć mech i pokrzywy?

Inną znaną domową metodą walki z chwastami jest posypywanie ich liści solą kuchenną. W słoneczny, bezdeszczowy dzień nasypcie sól bezpośrednio na niepożądane rośliny, które następnie spryskajcie wodą. Jest to świetny sposób na pozbycie się opornych chwastów lub mchu.  

Możecie też przygotować wodny roztwór soli, który świetnie rozprawi się z pokrzywami. W tym celu połączcie sól i wodę, w proporcjach: 1 porcja soli na 3 porcje wody i spryskajcie kłopotliwe zielsko.  

Jak przygotować domowy preparat na chwasty z soli i octu? 

Składniki: 

  • 1 l wody,  

  • 0,5 szklanki soli,  

  • 250 ml octu spirytusowego  

  • 1 łyżeczka płynu do naczyń (aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe) 

Sposób użycia: 

  1. Wszystkie składniki dokładnie wymieszajcie ze sobą. 

  1. Powstałym preparatem opryskajcie liście chwastów.  

  1. Preparat rozprowadzajcie tylko na suche rośliny, najlepiej w czasie upałów.  

  1. Po około 3 dniach chwasty zginą. 

Źródło: poradnikogrodniczy.pl