Sprawdziliśmy, ile kosztowały podstawowe produkty spożywcze rok temu. Można się załamać
AdobeStock
Newsy

Sprawdziliśmy, ile kosztowały podstawowe produkty spożywcze rok temu. Można się załamać

Wszyscy wiemy, że w sklepach jest drogo. Ale dopiero porównanie cen z tymi sprzed roku naprawdę wgniata w fotel. Zobaczcie, jak śmiesznie tanio było na promocjach w sklepach w listopadzie 2021 roku.

Nie da się ukryć, że ceny w sklepach rosną. Widzimy to wszyscy w swoich portfelach, w których zostaje nam coraz mniej pieniędzy po każdych zakupach.

Jednak dopiero, gdy spojrzymy na ceny, jakie obowiązywały w sklepach przed rokiem możemy sobie uświadomić, jak wiele produktów podrożało i w jakim stopniu. Sprawdziliśmy ceny na promocjach w Biedronce oraz Lidlu i porównaliśmy je z tymi sprzed roku. Lepiej usiądźcie... 

O ile podrożało mięso w 2022 roku?

Porównanie rozpoczęliśmy od cen mięsa. Nie jest ono niezbędne do życia, ale większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić niedzielnego obiadu bez rosołu i kotletów na drugie danie. Nic więc dziwnego, że wiele osób pilnie śledzi promocje i stara się kupować mięso po niższych cenach. Niestety, wyraźnie widać, że to, co dziś uznajemy za atrakcyjną ofertę, rok temu byłoby nie do pomyślenia. Zobaczcie sami:

  • Schab wieprzowy - w listopadzie 2021 roku jego cena na promocji w Lidlu wynosiła 8,99 zł za kilogram. Dziś cena promocyjna to 13,99 zł/kg.

  • Karkówka - również 8,99 zł/kg w listopadzie 2021, a dziś: 14,99 zł/kg (podkreślamy, że jest to cena promocyjna) w Biedronce

  • Szynka wieprzowa bez kości - 8,99 zł/kg, a dziś 13,99 zł/kg w Biedronce (obydwie ceny pochodzą z gazetek promocyjnych)

  • Ćwiartki z kurczaka - dokładnie rok temu mogliście je kupić w Biedronce na promocji w cenie 2,99 zł/kg. Dziś, ten sam produkt, kosztuje 5,49 zł/kg, też już ze zniżką.

Najbardziej szokująca jest jednak zmiana cen piersi z kurczaka. Rok temu, w listopadzie 2021 roku za kilogram fileta z piersi kurczaka można było zapłacić w Biedronce nawet 8,99 zł (cena promocyjna). Dziś cena ta wynosi 18,99 zł/kg, również w ramach... okazji. 

Zobacz także
Za ciastka w cukierni trzeba już zapłacić nawet 28 zł. Cukiernik wyjaśnia, dlaczego jest tak drogo

Za porcję ciastka w cukierni trzeba już zapłacić nawet 28 zł. Cukiernik wyjaśnia, dlaczego jest aż tak drogo

10 zł za 1 kg chleba to obecnie już norma. Które gatunki chleby zdrożały najbardziej?

10 zł za 1 kg chleba to obecnie już norma. Które gatunki chleba zdrożały najbardziej?

O ile podrożały warzywa i owoce w 2022 roku?

Nieco lepiej jest w przypadku warzyw oraz owoców, ale również tutaj widać wzrost cen. Rok temu w Biedronce za kilogram pomarańczy trzeba było zapłacić na promocji 3,49 zł. Dziś kosztują one po obniżce 4,79 zł/kg. Nie zmieniła się za to cena mandarynek - zarówno rok temu (listopad), jak i dziś kosztują 4,49 zł za kilogram. 

Nieco wzrosły ceny jabłek. W listopadzie 2021 roku cena promocyjna tego produktu w Biedronce wynosiła 1,49 zł/kg, a dziś 1,99 zł/kg. 

Takie porównania nie napawają optymizmem - zwłaszcza w kontekście zapowiedzi ekonomistów, którzy przewidują, że 2023 rok nie będzie łatwy. Czy ceny produktów spożywczych wzrosną jeszcze bardziej?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Lidl wyprzedaje mięso mielone po 5,19 zł/opak. Bierzcie, bo może go szybko zabraknąć
AdobeStock
Newsy
Lidl wyprzedaje mięso mielone po 5,19 zł/opak. Bierzcie, bo może go szybko zabraknąć
Gotowi na kolejne obniżki w sklepach? W tym tygodniu Lidl kusi tanim mięsem mielonym, owocami i polskimi ziemniakami. Zobaczcie, co można kupić taniej.

Przez gwałtowny wzrost cen za prąd i ogrzewanie niewykluczone jest, że niedługo jeszcze wyższe będą także ceny artykułów spożywczych. W tym trudnym czasie trzeba jeszcze dokładniej planować codzienne zakupy, by jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelu. Jak zwykle zachęcamy was do skorzystania z promocji w popularnych supermarketach, gdzie regularnie można zakupić wiele produktów w znacznie niższych cenach. Na przykład mięso mielone, które teraz w Lidlu jest naprawdę tanie. Sprawdźcie, jakie obniżki czekają na was w sklepach tej sieci od czwartku.  Atrakcyjna oferta na mięso w Lidlu Hitem promocji od czwartku do soboty 24 września jest mięso mielone wieprzowe. Jeżeli kupicie dwa opakowania o wadze 400 g, wówczas za jedno z nich zapłacicie o 50% mniej. Finalnie, cena za jeden produkt wynosi więc jedynie 5,19 zł za opakowanie 400 g. Producent zachęca klientów dbających o środowisko informacją o tym, że materiały użyte do produkcji opakowania, w którym znajduje się mięso, zawierają aż o 73% mniej plastiku (w porównaniu do standardowych tacek z mięsem). Nie dość, że oszczędnie, to jeszcze ekologicznie! Sprawdźcie, co jeszcze jest na promocji w Lidlu: Boczek wieprzowy bez kości, Rzeźnik: 13,99 zł/kg Mięso mielone z łopatki i boczku, 500 g, Rzeźnik: 8,99 zł/opak. Gulasz wieprzowy z szynki, 500 g, Rzeźnik: 9,99 zł/opak. Flaki cielęce, 500 g, Smakmak: 9,99 zł/opak. Burgery cielęce, 250 g, Deluxe: 9,99 zł/opak. Polski kurczak Biesiadny, z chowu bez antybiotyków - uda lub podudzia, Rzeźnik: 14,29 zł/opak. Polski kurczak Biesiadny, z chowu bez antybiotyków - filety z piersi, Rzeźnik: 24,99 zł/kg Polski indyk - sznycle z fileta, Rzeźnik: 24,99 zł/kg Polski indyk - mięso z uda, Rzeźnik: 21,99 zł/kg Tańsze warzywa i owoce w...

Od jutra Lidl wyprzedaje te produkty. To nie koniec obniżek
AdobeStock
Newsy
W Lidlu kupicie ten produkt aż 50% taniej. Śpieszcie się, zanim wykupią wszystko przed świętami
Lidl już kusi świątecznymi ofertami - teraz w sklepach sieci kupicie niezbędny w tym czasie produkt za pół ceny.

Święta coraz bliżej, dlatego sieci handlowe prześcigają się w promocjach, by zachęcić klientów do zakupów. W Lidlu kupicie teraz taniej wiele artykułów, które przydadzą się przy przedświątecznych przygotowaniach. Zobaczcie oferty, z których warto skorzystać.  Atrakcyjne oferty w Lidlu Jeżeli posiadacie aplikację Lidl Plus, warto skorzystać z promocji na cukier - obowiązuje ona tylko w środę 14 grudnia. Z kuponem, który znajdziecie w swojej aplikacji, kupicie cukier biały kryształ za jedyne 2,99 zł za kilogram. Warunkiem jest kupienie dwóch sztuk produktu i aktywowanie kuponu w aplikacji.  W ramach świątecznych promocji polecamy wam zaopatrzyć się już w karpia i jajka. Płat karpia ze skórą kosztuje teraz w Lidlu 4,99 zł za 100 g, czyli 28% mniej, niż zwykle. Limit wynosi 4 kg na paragon. Z kolei jajka ściółkowe o rozmiarze M, od marki Złota Nioska kosztują 19,99 zł za opakowanie zawierające 30 sztuk, co daje jedyne 67 gr za jedno jajo. Obniżki cen mięsa i wędlin w Lidlu Nie zabrakło obniżek na dziale mięsnym. Ponad 40% mniej kosztują teraz uda i podudzia z kurczaka - tylko 7,49 zł za kilogram. Tanio kupicie także: Boczek bez kości: 13,99 zł/kg Gulasz wieprzowy z szynki, 500 g: 9,99 zł/opak.  Szynka wieprzowa: 13,99 zł/kg (obowiązuje limit 4 kg na paragon. Każdy kolejny kilogram sprzedawany jest w regularnej cenie: 16,99 zł/kg) Kaczka pekin - tuszka: 12,99 zł/kg (obowiązuje limit 6 kg na paragon. Każdy kolejny kilogram sprzedawany jest w regularnej cenie: 16,99 zł/kg) Porcja rosołowa z kaczki: 8,99 zł/kg Polski kurczak - mięso mielone z piersi, 400 g: 8,99 zł/opak. Polski kurczak Biesiadny, z chowu bez antybiotyków - mięso mielone, 400 g: 8,99 zł/opak. Noga z indyka: 12,99 zł/kg Zwróćcie uwagę na promocje na wędliny...

Wzrost cen cukru was przeraża? Ten produkt wygrywa w konkurencji podwyżek
Adobe Stock
Newsy
Wzrost cen cukru was przeraża? To spójrzcie na ten produkt. Wygrywa w konkurencji podwyżek
Podwyżki cukru, masła, oleju i wielu innych produktów to przykra rzeczywistość w dobie inflacji. Jest jednak artykuł spożywczy, który podrożał bardziej niż tytułowy cukier.

Eksperci z aplikacji PanParagon przygotowali listę podstawowych produktów i porównali ich ceny rok do roku (lipiec 2021 – lipiec 2022). Jeden z nich podrożał średnio, aż o 7 zł. Niemniej, na liście znajduje się wiele produktów, których zwiększona cena może was zaskoczyć.  Jak podrożały produkty spożywcze w ciągu ostatniego roku?  Największa od kilkudziesięciu lat inflacja w Polsce daje się odczuć na każdym kroku. Rachunki za prąd, gaz i każda wizyta w sklepie boleśnie uświadamiają Polakom, że wszystko kosztuje zdecydowanie więcej. Ostatnio szczególnie głośno zrobiło się o podwyżkach cukru i chleba, a jeszcze wcześniej o wzroście cen masła i oleju rzepakowego.   Podwyżki stały się faktem, potwierdzają to dane pochodzące z paragonów największych dyskontów w Polsce. Sytuację komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon pomagającej kontrolować wydatki i archiwizować dowody zakupów:   – Koszyk zakupowy z identycznymi, podstawowymi produktami spożywczymi w ciągu ostatniego roku podrożał średnio aż o 23 zł. Spośród szesnastu ujętych w badaniu produktów, aż czternaście zdrożało, przy czym w ośmiu przypadkach mówimy o różnicy cenowej liczonej nie w groszach, a w złotówkach.  Które artykuły spożywcze podrożały najbardziej?  Liderem niechlubnej klasyfikacji jest filet z piersi kurczaka. Przez rok podrożał on o 7 zł, gdyż w lipcu ubiegłego roku średnio kosztował 17,89 zł/ kg, a w lipcu tego roku trzeba za niego zapłacić średnio 24,90 zł/kg.  Ceny wymienianego wcześniej oleju rzepakowego również poszły w górę, choć nie tak bardzo jak kurczaka. Różnica w koszcie tego produktu wynosi 5 zł na niekorzyść klienta.   Kiełbasa śląska, to kolejny artykuł spożywczy, który zaliczył sporą podwyżką, bo aż o 2 zł na...

Co? Tylko 13 zł za kilogram? Biedronka wyprzedaje to mięso do końca grudnia
AdobeStock
Newsy
Co? Tylko 13 zł za kilogram? Biedronka wyprzedaje to mięso do końca grudnia
Przy tak niskich cenach nie pozostaje nic innego, jak ruszyć do sklepu i zrobić zapasy. Zobaczcie, co teraz kupicie znacznie taniej w Biedronce.

Od pewnego już czasu ceny mięsa nie zachęcają szczególnie do zakupu. Staje się ono coraz droższe i niektórzy szukają wegetariańskich alternatyw, by nieco zaoszczędzić. Dlatego warto śledzić promocje, ponieważ obniżki cen są czasami tak duże, że można kupić ulubione produkty w cenach, które nie będą tak odczuwalne dla portfela. Zobaczcie, jak tanio można kupić teraz w Biedronce mięso i inne artykuły spożywcze.  Atrakcyjne obniżki na mięso w Biedronce  Przez cały grudzień Biedronka wyprzedaje mięso w bardzo niskich cenach. Hitem promocji jest łopatka wieprzowa bez kości, pakowana próżniowo marki Kraina Mięs. Produkt ten kupicie do końca grudnia w cenie 12,99 zł za kilogram (cena regularna wynosi 16,99 zł/kg). Jedynym warunkiem skorzystania z promocji jest zrobienie zakupów za minimum 29 złotych i zeskanowanie karty Moja Biedronka lub aplikacji przy kasie. Promocję obwarowano limitem zakupu do 4 kg na paragon i jedną kartę.  W grudniu kupicie taniej także: Schab wieprzowy bez kości pakowany próżniowo Kraina Mięs: 14,99 zł/kg (przy zakupie innych produktów za min. 29 złotych) Karkówka wieprzowa bez kości pakowana próżniowo Kraina Mięs: 15,99 zł/kg (przy zakupie innych produktów za min. 29 złotych) Szynka wieprzowa bez kości pakowana próżniowo Kraina Mięs: 13,99 zł/kg (przy zakupie innych produktów za min. 29 złotych) Świeży filet z piersi kurczaka pakowany próżniowo Kraina Mięs, Mega Paka: 18,99 zł/kg Ponadto, przy zakupie 3 opakowań mięsa mielonego z łopatki wieprzowej (500 g) zapłacicie tylko 6,99 zł za sztukę. Opłaca się też kupić teraz świeże udka lub podudzia z kurczaka, które kosztują teraz w Biedronce 7,49 zł za kilogram.  Owoce i warzywa taniej w Biedronce  Biedronka zachęca promocjami owoców na Mikołajki. Jeżeli chcecie zjeść tego...