Kiedyś paprocie i monstery, a dziś to storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin w polskich domach. Praktycznie cały czas kwitną, więc pięknie ozdabiają parapet i są dość proste w obsłudze.

Do tego można kupić je nawet w supermarkecie, dlatego często kupuje się je na prezent. Być może sami zostaliście obdarowani taką rośliną, która jednak z niewiadomych przyczyn po pewnym czasie wygląda coraz gorzej. Storczyki możecie uratować z pomocą jeden produktu z kuchni, którego używacie praktycznie codziennie. 

Jak ożywić storczyka?

Storczyk, który jest niezadowolony z warunków, w jakich się znajduje, szybko da o sobie znać. Przestaje kwitnąć i może mieć pożółkłe liście - taka roślina raczej działa przytłaczająco w pomieszczeniu zamiast je ożywić i ozdabiać. 

Często powodem obumierania storczyka są gnijące korzenie. W naturze roślina ta nie rośnie w ziemi, a oplata pnie i konary drzew. Nie można więc podlewać jej tak samo, jak innych domowych kwiatków. Osłonkę ze storczykiem najlepiej jest zanurzyć w wodzie na 20 minut, a później wyjąć, poczekać aż roślina nieco wyschnie i dopiero przełożyć do doniczki. 

Zobacz także:

Jeśli wasze storczyki wyglądają naprawdę przygnębiająco, ożywić może je napar z czarnej herbaty. Wsypcie ją do zwykłego kubka, zalejcie gorącą wodą i odstawcie na 5 minut. Odcedźcie ją z liści, pozostawcie do ostygnięcia, a później wymieszajcie z 2 szklankami wody. Zanurzcie w tym korzenie storczyka na 20 minut. Dalej postępujcie tak, jak opisaliśmy to powyżej. 

Jak pielęgnować storczyka?

Prawidłowe podlewanie storczyka to tylko jedna z ważnych czynności. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu roślinie dobrych warunków do wzrostu, by odwdzięczyła się zdrowymi liśćmi i kwiatami:

  • Stanowisko: światło powinno być rozproszone, więc storczyk będzie się dobrze czuł na parapecie wschodnim i zachodnim. Powinien znajdować się z dala od kaloryferów. Starajmy się nie otwierać okien, przy których stoją storczyki - nie cierpią przeciągów i zimnego powietrza. 
  • Wilgotność:  storczyki naturalnie występują w lasach deszczowych i pobierają wilgoć z powietrza. W mieszkaniu trudno zapewnić ją na poziomie nawet 90%, dlatego dobrze jest nasypać do doniczki ze storczykiem żwirku, zalać go niewielką ilością wody i umieścić w środku osłonkę z rośliną tak, by nie miała kontaktu z wodą - powinna tylko parować. 
  • Nawożenie: przeprowadzamy je wiosną oraz latem. Stosujcie środki przeznaczone specjalnie dla storczyków - absolutnie nie mogą zawierać wapnia, które hamuje pobieranie składników odżywczych z podłoża.