Wiele ekspertów zgodzi się, że medycyna i nauki o zdrowiu idą w stronę personalizacji. Coraz więcej naukowców zdaje sobie sprawę z tego, że każdy reaguje na dane leczenie inaczej. Różnice w waszych genach są odpowiedzialne za to, jaki macie kolor włosów, kolor oczu, jak wysocy jesteście, ale też za to, jak reagujecie na poszczególnie produkty żywnościowe lub leki.

Dieta zgodna z DNA

Prężnie rozwija się nowa dziedzina nauki – nutrigenomika. Naukowcy się nią zajmujący próbują poznać wpływ pożywienia na geny. Prościej mówiąc, sprawdzają oni to, czy da się dobrać dietę badając DNA dla konkretnej osoby.

To stosunkowo młoda dziedzina nauki. Jest już wiele odkryć na tym polu, jednak trzeba jeszcze poczekać na możliwość personalizacji diety zgodnej dokładnie z waszym DNA. Naukowcy mają jednak kilka ciekawych wniosków, które mogą was zainteresować.

Geny otyłości

Odkryto na przykład tak zwane „geny otyłości”, czyli fragmenty DNA wskazujące na podatność do odkładania tłuszczu. Jak można wykorzystać te informacje? Można oczywiście dostosować dietę do danej osoby w ten sposób, by jedzenie nie powodowało otyłości. Trzeba wtedy szczególnie zadbać o dostosowanie kalorii w jadłospisie danej osoby.

Zobacz także:

Wrażliwość na kofeinę macie w DNA

Jednym z pierwszych poważnych odkryć w nutrigenomice było zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za metabolizm i reagowanie na kofeinę. Pewnie znacie osoby, które mogą napić się mocnej kawy wieczorem, a potem bez problemu zasnąć? Inni napiją się kawy po obiedzie i przez to będą mieli problemy z zaśnięciem. Naukowcy są to w stanie odczytać te informacje z badania DNA!

Czy sól jest szkodliwa dla wszystkich?

Intensywnie badany jest też wpływ soli kuchennej na zdrowe. Okazuje się, że dieta bogata w sól szkodzi, ale nie każdemu w równym stopniu. To także ogromny wpływ genów. Niektórzy będą jadali 10 g dziennie i nie wytworzą nadciśnienia, dla innych podaż 7 g dziennie będzie niebezpieczna.

Kiedy dieta dostosowana do DNA?

Jak na razie jest kilka pojedynczych obszarów dotyczących diety i genów, które naukowcy są w stanie zbadać. Oprócz omówionych wyżej są to na przykład:

  • Zdolność do przyswajania kwasu foliowego
  • Umiejętność wykorzystywania sulforanu (osoby bez tej zdolności genetycznej nie mają prawie żadnych korzyści z jedzenia np. brokułów)
  • Nietolerancja laktozy
  • Podatność na wystąpienia nietolerancji glutenu

Trzeba jeszcze poczekać na sytuację, w której udacie się na badania DNA, a komputer wydrukuje wam spersonalizowane zalecenia dietetyczne. Ta dziedzina nauki dynamicznie się rozwija, jednak obecnie badania są dość drogie i raczej mało dostępne. Bardzo możliwe jest jednak, że kiedyś nastaną czasy, w których po prostym badaniu DNA będziecie mogli dowiedzieć się więcej na temat diety, którą powinniście stosować. Naukowcy intensywnie nad tym pracują!