Są młodzi i bogaci, a szukają jedzenia w śmietnikach. Dlaczego?
Instagram/@szymi_czemunie
Newsy

Są młodzi i bogaci, a szukają jedzenia w śmietnikach. Dlaczego?

O co tutaj chodzi? Podobno można zleźć naprawdę prawdziwe perełki! Ruch nazywa się freeganizm.
Anna Urbańska
maj 03, 2021

Wśród młodzieży bardzo popularny jest obecnie ruch zero waste polegający na zużywaniu coraz mniejszej ilości zasobów i dbałości o środowisko. Młodzi ludzie bardzo martwią się losem przyszłości naszej planety. Jest wiele metod, które pomagają im być bardziej eko na co dzień. Niektórzy posuwają się do naprawdę ekstremalnych zachowań. Walczą z marnotrawstwem żywności w osobliwy sposób. Popularne jest … grzebanie w śmietnikach w poszukiwaniu jedzenia!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Freeganizm – co to jest?

Freeganizm to ruch, który opiera się na walce z konsumpcjonizmem. Osoby, które żyją zgodnie z tym ruchem często odżywiają się tym, co znajdą w śmietnikach. Dlaczego?

Chodzi o sprzeciw przeciw marnotrawstwie. Nie podoba im się to, jak traktowane jest jedzenie. Okazuje się, że ponad 1/3 produktów spożywczych trafia do kosza. Głównym powodem przejścia na freeganizm jest właśnie sprzeciw wobec wszechobecnego konsumpcjonizmu bez poszanowania planety.

Zobacz także

Jak dużo żywności marnuje się w Polsce?

Według statystyk, w Polsce każdego roku marnuje się ok. 9 milionów ton jedzenia! To ogromne straty zasobów naturalnych wykorzystanych do produkcji żywności. Freeganie próbują ograniczyć ilość marnowanej żywności i udowadniają, że jest możliwe codzienne żywienie się tylko produktami znalezionymi w śmietniku.

Co można znaleźć w śmietniku?

Freeganizm staje się coraz bardziej popularny. Freeganie najczęściej wybierają się do kontenerów postawionych przy marketach, by „złowić” produkty, które wyrzucane są po zamknięciu sklepu.

Częstym znaleziskiem jest na przykład:

Co ważne, większość osób, które „nurkują w śmietnikach” nie robi tego z pobudek ekonomicznych. Oczywiście dodatkową zaletą jest to, że nie musza płacić za produkty spożywcze i oszczędzają dużo pieniędzy, ale to nie podstawowy powód.

Jeden z wyznawców freeganizmu podzielił się na platformie TikTok zdjęciami ze swoich łowów. Większość z tych produktów wygląda jak świeżo zdjęte ze sklepowej półki!

@szymi_czemunie

#dumpsterdiving #freeganizm #freeganism #skip #darmowejedzenie

♬ Buss It - Erica Banks

Czytaj także:

Komentarze