Rumuńscy grzybiarze wywożą z Polski grzyby warte 800 euro za kilogram. Nie każdy potrafi je znaleźć
Adobe Stock
Newsy

Rumuńscy grzybiarze wywożą z Polski grzyby warte 800 euro za kilogram. Nie każdy potrafi je znaleźć

Pierwsze wzmianki o tych grzybach pochodzą z XVII wieku. Zbieraliśmy je jeszcze w lat 40-stych, potem o nich zapomnieliśmy. Dziś znów stają się popularne.

Od tygodni media informowały, że w tym roku w Polskich lasach pojawiło się dużo grzybiarzy z Rumunii. Prof. dr hab. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa przypuszcza,  w rozmowie z Wyborcza.pl, że mogą przyjeżdżać nie po borowiki czy podgrzybki, tylko po mniej popularne, ale za to dużo cenniejsze grzyby, zwane „czosnkiem milionerów”. 

Za naszą zachodnią granicą osiągają gigantyczne ceny. Nie tylko rosną w polskich lasach, powstały nawet ich hodowle, których miejsca utrzymywane są w tajemnicy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest czosnek milionerów?

Trufla, nazywana „czosnkiem milionerów”, to nietypowy rodzaj grzyba, rosnący pod ziemią. Tworzy bulwiaste owocniki, które po przekrojeniu ukazują labiryntowy wzór.

W europejskich lasach rośnie kilka gatunków trufli. Ich ceny dochodzą do 6 tysięcy euro za kilogram. Najdroższe są trufle białe, nieco tańsze – czarnozarodnikowe, które kosztują w tym sezonie około 2 tysięcy euro. Oba gatunki wymagają jednak nieco cieplejszego klimatu niż ten, który mamy w Polsce. Grzyby, które można znaleźć w naszych lasach, to trufla letnia. Jej cena w tym roku osiąga 800 euro za kilogram.

W przeszłości trufle były bardzo cenione także w Polsce. Pierwsze zapisy o daniach przygotowywanych z dodatkiem tego grzyba pochodzą z XVII wieku. Książka kucharska napisana przez kuchmistrza Wojewody Lubomirskiego z 1682 roku, przedstawia 2 szczególne przysmaki: trufle w popiele i rybę w truflach.

Wzmianki o czosnku milionerów można też znaleźć w książkach kucharskich wydawanych w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Były wtedy popularnym grzybem, podawanym  w mieszczańskich domach.

Z czasem popularność trufli w Polsce zmalała. Dziś, tylko nieliczni potrafią je wytropić w lasach. 

Zobacz także
Na Podkarpaciu lasy z grzybów „czyszczą” Rumuni. Leśnicy bezradni wobec tej konkurencji dla grzybiarzy

Na Podkarpaciu lasy z grzybów „czyszczą” Rumuni. Leśnicy bezradni wobec tej konkurencji dla grzybiarzy

Dokąd na grzyby? Podajemy miejsca, sprawdzone w rożnych regionach Polski

Dokąd na grzyby? Podajemy sprawdzone miejsca wysypów z różnych regionów Polski!

Jak zbierać trufle?

Odszukanie grzyba nie jest proste z tego względu, że rośnie 10 cm pod powierzchnią ziemi i na pierwszy rzut oka, zupełnie go nie widać. Trzeba wiedzieć, jakie miejsca do wzrostu wybierają te grzyby i w otoczeniu jakiej roślinności można je znaleźć. Można też wybrać się na grzybobranie, korzystając  z niekonwencjonalnych metod.

Oto nietypowe sposoby na tropienie trufli.

  • Mucha truflowa. To rodzaj muchy, żyjącej na bagnach i torfowiskach, której larwy rozwijają się właśnie w tym rodzaju grzyba. Śledząc miejsca gromadzenia się owadów, można trafić na trufle.
  • Świnie. Kiedyś były wykorzystywane do tropienia trufli, bo idealnie wyczuwają ich zapach. Jednak polowanie na trufle przy pomocy świń bywało nieskutecznie, bo świnie wolały same zajadać się przysmakami, zamiast oddawać je człowiekowi.
  • Psy. Urządzanie polowań na trufle przy pomocy psów, staje się coraz bardziej popularne. Psy także łatwo odnajdują te grzyby, a że ich nie lubią, chętnie oddadzą zdobycz. We Włoszech, wyhodowano nawet rasę psów, która specjalizuje się w odnajdowaniu trufli.

Eksperymentalna hodowla trufli w Polsce

Prof. dr hab. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa, w rozmowie z Wyborcza.pl, opowiada o pierwszych hodowlach trufli, które prowadzone są w Polsce.

Ten eksperyment trwa już 13 lat. Badania zaczęliśmy w 2007 roku, gdy dzięki pomocy kolegów naukowców z Turynu udało nam się zebrać w polskich lasach półtora kilograma owocników trufli letniej. Posłużyły do założenia w 2008 roku pierwszej plantacji truflowej (ogrodu truflowego). Obecnie prowadzimy pięć tego rodzaju plantacji - wylicza prof. Hilszczańska

Nie chce jednak zdradzić miejsc hodowli, żeby nie zachęcać smakoszy trufli do podkradania leśnego przysmaku. Wiadomo jedynie, że hodowle prowadzone są w województwie lubelskim i świętokrzyskim.  Truflowe lasy to te, rosnące na glebach typu czarnoziem i rędzina. Można je znaleźć między innymi w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Ekspertka zauważa, że w wielu krajach europejskich zbiór trufli w lasach jest uregulowany prawnie. W Polsce, niestety nie. Każdy może wejść do lasu i wynieść z niego dowolną ilość grzybów. Prawdopodobnie to z tego powodu, grzybowe gangi z zagranicy przyjeżdżają właśnie do naszego kraju.

Źródło: wyborcza.pl

AdobeStock
Newsy
Taki grzyb został sprzedany na licytacji za ponad 100 tys. euro. Dlaczego uznaje się go za przysmak?
W trakcie międzynarodowej aukcji zorganizowanej na zamku we włoskiej miejscowości Grinzane Cavour sprzedano bardzo unikalnego grzyba. Zobaczcie sami.

Podczas niedawnej aukcji we włoskim Piemoncie sprzedano za 103 tysiące euro bardzo rzadkiego grzyba. Chodzi o unikatową białą truflę. Grzyb został zakupiony przez nabywcę z Hongkongu. Trufla sprzedana za 103 tysiące euro Międzynarodowa aukcja, podczas której sprzedawano m.in. trufle, odbyła się na zamku w miejscowości Grinzane Cavour na północy Włoch. Jak podaje agencja Reuters, brali w niej również udział miłośnicy trufli z Rosji, Dubaju czy Singapuru. Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany na cele charytatywne. Największą atrakcją aukcji była ważąca 830 gramów biała trufla, która została sprzedana za ponad 100 tys. euro (dokładnie za 103 tys. euro, czyli ok. 477 tys. zł). Jej nabywcą był pewien przedsiębiorca z Hongkongu. Na aukcji wystawiono też mniejsze okazy białych trufli, które zostały kupione przez dwóch Włochów i biznesmena z Dubaju. Okazy te ważyły odpowiednio 230, 250 i 400 gramów. Michelin-starred chef Umberto Bombana buys an Italian white truffle weighing almost two pounds for $118,000 after an auction was held simultaneously in Hong Kong, Singapore, Dubai and Moscow pic.twitter.com/q9mA6vDLSL — Reuters (@Reuters) November 15, 2021 Skąd bierze się takie zainteresowanie białymi truflami? Białe trufle to niezwykle rzadka odmiana trufli, która budzi ogromne zainteresowanie wśród jej pasjonatów. Są uważane za najszlachetniejsze spośród tej odmiany grzybów. Można na nie natrafić głównie w lasach Piemontu (to dlatego noszą one też nazwę trufla piemoncka). Jakie właściwości zdrowotne mają białe trufle? Trufle z roku na rok zyskują coraz większą popularność. To rodzaj grzyba, który rośnie w pobliżu korzeni niektórych drzew. Tylko w samej Europie istnieje ponad 25 różnych...