Przybywa emerytów pobierających „głodowe” świadczenia. Nie uwierzycie, ile wynosi najniższa pensja. Czy da się za to kupić jedzenie?
Adobe Stock
Newsy

Przybywa emerytów pobierających „głodowe” świadczenia. Czy da się za to kupić jedzenie?

Z każdym rokiem przybywa coraz więcej emerytów, którzy pobierają „głodowe” świadczenia. Wysokość najniższej wypłaty wręcz szokuje.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 09, 2021

W grudniu ubiegłego roku, wypłacono ponad 300 tysięcy świadczeń głodowych. To znaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy było ich o 19% mniej. Zresztą stawka, jaka jest oferowana, wiele osób może negatywnie zaskoczyć. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Świadczenie głodowe

Te emerytury głodowe są pobierane przez osoby, które nie przepracowały dostatecznej ilości lat, aby dostać choćby minimalne świadczenie. Po wprowadzeniu reform przez obecny rząd, nie równają się one nawet kwocie obowiązującej przy najniższej stawce emerytury.

Zobacz także

Coraz więcej osób pobierających emeryturę głodową

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które pobierają dane świadczenia. Jeszcze sześć lat temu wypłacano ich o cztery razy mniej niż obecnie. Wiele osób wskazuje na taki rozwój sytuacji, obniżenie wieku emerytalnego. Według najnowszego raportu podanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w grudniu ubiegłego roku, wypłacono aż  310, 1 tysięcy takich świadczeń. Ta liczba jest większa o 19% niż w 2019 roku. To znaczna różnica, która może niepokoić.

Średnie wypłaty świadczeń głodowych w ubiegłym roku

W swoim raporcie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podał szczegółowe dane odnośnie wypłacanych świadczeń głodowych. Średnia wysokość świadczenia w 2020 roku w wysokości niższej niż najniższa, wyniosła dokładnie 794,59 złotych. W przypadku mężczyzn było to 736,47 złotych, zaś kobiet - 807,02 złotych. Te kwoty są wręcz przerażające, a także uwłaczające dla osób je pobierających.

Najniższa wypłata

Wśród przeprowadzonych analiz i przedstawionych raportów, znalazła się w Polsce jedna osoba, która otrzymała najniższą możliwą wypłatę, czyli jedynie dwa grosze! Ta sytuacja wynikła z powodu niepodlegania ubezpieczeniu społecznemu przed 1 stycznia 1999 roku, zaś po tym czasie udokumentowała ona jedynie jeden dzień ubezpieczenia. Z tego też powodu ta osoba otrzymała najniższą możliwą w tym przypadku stawkę świadczenia głodowego. 

Kwestia utrzymania się ze świadczeń głodowych

Wypłacane świadczenia głodowe są niezwykle niskie, co powoduje trudności w utrzymaniu się na co dzień. W kwestii obowiązkowych opłat są takie jak:

  • rachunki, 
  • czynsz, 
  • jedzenie, 
  • lekarstwa. 

To podstawowe czynniki, jakie powinien mieć zapewniony każdy człowiek. Jednak patrząc na wysokość emerytur, nie wszystkich stać na takie "luksusowe" wręcz w tym przypadku rzeczy, a zwłaszcza osobę, która otrzymuje co miesiąc dwa grosze. To śmieszna kwota, za którą niestety nie można nic kupić...
 

Czytaj także:

Komentarze