Jeszcze sto lat temu było to nie do pomyślenia. Tymczasem dzisiaj żyjemy w takim świecie, że większym problemem od zapełnienia pustego brzucha, są zmagania o to, by go zanadto nie „zapchać”.

Co sprawia, że ludzie się przejadają?

W związku z zaistnieniem tego rodzaju żywnościowego dobrobytu, ludzie muszą mierzyć się z takimi wyzwaniami, jak choćby „walka” o nieprzejedzenie się. Problem ten wielu zna na pewno nie tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy…

Dzięki jednemu z najnowszych badań dowiedzieliśmy się ostatnio, co mocno wpływa na niepohamowaną chęć jedzenia wbrew zapotrzebowaniu własnego organizmu. Ostatnie dwa punkty mogą was mocno zaskoczyć.

Co wpływa na zwiększoną skłonność do przejadania się?

Zobacz także:

  • Brak skupienia i skoncentrowania na jedzeniu w trakcie spożywania posiłku – m.in. jednoczesne oglądanie telewizji, czytanie gazet, słuchanie radia itp.
  • Wcześniejsza obserwacja obrazów jedzenia w telewizji, internecie – np. w postaci reklam czy programów kulinarnych
  • Osobiste przygotowywanie danego posiłku
  • Obserwowanie przygotowania posiłku przez inną osobę

Następujące obserwacje uczeni uzyskali dzięki przeprowadzonemu eksperymentowi. Podzielono w nim uczestników na części – w wyniku badania okazało się, że ta grupa osób, która obserwowała proces gotowania – zjadła zdecydowanie najwięcej.

Czym grozi nadmierne przejadanie się?

Jedzenie większych ilości jedzenia niż te, których domaga się organizm, prowadzi do bardzo złych skutków. Wśród nich należy wyliczyć kilka poważnych schorzeń, takich jak m.in.:

Źródło: theconversation.com

Czytaj także: