Nabiał podrożeje
Pixabay
Newsy

Produkty mleczne będą drożeć! To wszystko przez unijną politykę

Zapowiadają się wielkie podwyżki cen nabiału. Powód? Europejski Zielony Ład.

Europejski Zielony Ład to program, który ma spowodować, że Europa będzie pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreśla wagę tego rozwiązania, ale nie proponuje alternatyw. Producenci rolni z kolei martwią się, co będzie, kiedy plan nie wypali.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nabiał będzie wkrótce droższy

Już kilkukrotnie informowaliśmy o tym, że ceny mleka idą w górę. Jak się okazuje, może być jeszcze drożej.

Ceny produktów będą musiały rosnąć, ponieważ będą rosły koszty. Będzie tak dlatego, że zmieniać się będzie wszystko co jest związane z ograniczeniami emisji CO2, będą narzucone bardzo konkretne zmiany w kierowaniu przedsiębiorstwami, także w zakresie gospodarki zamkniętej, w zakresie opakowań. O tym wszystkim będziemy mówili podczas XVIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektorka Polskiej Izby Mleka.

Wspomina także spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, który przyznał, że wprowadzenie „Zielonego Ładu” będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Zobacz także
Chleb drożeje

Mąki i chleby coraz droższe. Skąd takie kosmiczne ceny? 

Tani drób przejdzie do historii? 87% Polaków jest w stanie zapłacić więcej za „ekologiczne” mięso

Polacy mają dość taniego drobiu niskiej jakości. 87% Polaków chce kupować „ekologiczne” mięso

Pamiętam spotkanie z Fransem Timmermansem, kiedy powiedział bardzo jasno i wyraźnie w momencie finalnej dyskusji na temat Europejskiego Zielonego Ładu, że nie ma innej alternatywy - to miasto zapłaci za te zmiany. Miasto, czyli my wszyscy jako konsumenci, także mieszkający na wsi. Trzeba jasno i głośno powiedzieć, że czekają nas dosyć duże podwyżki w obszarze produktów rolno-spożywczych, w tym także w obszarze mleka - mówi Maliszewska.

Czy jest jakiś plan B?

Dyrektorka podkreśla, że niewiadomą jest czy Komisja Europejska ma jakikolwiek plan awaryjny. Jeśli okaże się, że nowy program to zapis zupełnie rozmijający się z ekonomiczną i gospodarczą rzeczywistością, skutki odczują zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci - płacąc za drogie produkty.

Z jednej strony nie ma możliwości negocjowania, a z drugiej, pod wpływem pewnego rodzaju nacisku, gdy okaże się, że są to dokumenty niekorzystne dla europejskiego sektora rolno-spożywczego, Komisja ugnie się i będzie skłonna zweryfikować te dokumenty. Na to liczymy i mamy nadzieję, że Komisja monitorując wdrożenie i jego skutki, bierze pod uwagę inne rozwiązanie, które nie zabije europejskiego rolnictwa – podsumowuje Agnieszka Maliszewska.

Źródło: portalspozywczy.pl

Emerytura nie wystarcza nawet na jedzenie
Adobe Stock
Newsy
Emerytom ledwo starcza na jedzenie i leki. Będzie jeszcze gorzej. Co z 14. emeryturą?
Niestety przyszłość finansowa emerytów nie wygląda optymistycznie. Wygląda na to, że z pieniędzmi będzie tylko gorzej.

Wszyscy na pewno zauważacie ciągłe podwyżki . Drożeje jedzenie, ale też wszystkie inne artykuły pierwszej potrzeby. Inflacja w Polsce jest najwyższa w całej Europie. Emerytury są bardzo niskie, zauważają to też celebryci , którzy niejednokrotnie dzielili się informacjami o  wysokości ich emerytur . Kwoty wprawiają wręcz w osłupienie. Niektórzy twierdzą, że są wręcz głodowe. Niestety, nie mamy dla was dobrych informacji. Rząd zdradził pośrednio, jaka przyszłość czeka 14. emeryturę. Czy utrzymana będzie 14. emerytura? Rząd przekazał Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-2024 Komisji Europejskiej. To właśnie takie dokumenty są w stanie wyjawić plany rządu odnośnie świadczeń. W planie pokazana jest przyszłość popularnych benefitów i programów rządowych. Niestety, przyszłości nie ma program wypłaty 14 emerytur… Wygląda na to, że ostatnia czternasta emerytura zostanie wypłacona Polakom w 2021 roku, a potem świadczenie to zostanie wstrzymane. Czy to dobry decyzja? Od dawna wiadomo, że seniorzy to jedna z biedniejszych grup społecznych. Z emerytur ciężko opłaca się kosztowne leki i jedzenie, którego cena stale rośnie. Niestety z planu finansowego wynika, że rządzący nie mają zamiaru utrzymać 14. emerytur. Co z 13. emeryturami w Polsce? Plan Finansowy zaprezentowany przez Polskę Komisji Europejskiej zakłada jednak utrzymanie wypłaty trzynastych emerytur. Będą waloryzowane w przeciwieństwie do świadczenia 500 plus. W 2012 roku na realizację obietnicy wypłaty trzynastej emerytury Polska wydała 13,1 mld zł, w 2025 spodziewany wydatek to aż miliard zł więcej.  Waloryzacja 13. emerytur Rząd przewiduje waloryzację emerytur przyznawanych Polakom. Play uwzględniają: Waloryzację w 2022 roku – wysokość emerytury ma wtedy wzrosnąć o 3,55 procent Kwota ma wzrosnąć o...

Program Polski Ład przyczyni się do wzrostu cen żywności? Eksperci ostrzegają
Adobe Stock
Newsy
Program Polski Ład przyczyni się do wzrostu cen żywności? Eksperci ostrzegają
Skutki szalejącej inflacji powoli zaczynają dostrzegać już wszyscy. Jak na ceny żywności może wpłynąć nowy program transferów socjalnych z tytułu nowego programu Polski Ład?

Polski Ład został ogłoszony z wielką pompą przez premiera rządu Mateusza Morawieckiego, prezesa partii rządzącej Prawa i Sprawiedliwości, czyli Jarosława Kaczyńskiego i całą państwową wierchuszkę. Czym jest Polski Ład? Nowy program ożywienia gospodarki kredytami i środkami ze środków unijnych ma za zadanie rozruszać polską gospodarkę. Wszystko po to, by nabrała nowego rozpędu po okresie stagnacji wywołanym pandemią koronawirusa, obostrzeniami i lockdownami . Wielu Polaków już ostrzy sobie zęby na nowy państwowy program wspierający zakup mieszkań dla młodych rodzin. Inni doceniają planowany wzrost kwoty wolnej od podatku albo zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 7% wartości polskiego PKB. Jakie skutki Polskiego Ładu przewidują ekonomiści? Polski Ład na razie znajduje się w fazie planów i zamierzeń, a już zdążył wywołać niemałe poruszenie – także wśród ekonomistów. Wielu z nich przekonuje, że wpompowanie do gospodarki wielkich środków poprzez transfery socjalne bez pokrycia w dochodach przyczyni się do rozdęcia inflacji. Wzrost cen produktów i usług można obserwować w Polsce już od dłuższego czasu – niestety nasz kraj jest jednym z liderów tej niechlubnej statystyki w gronie państw Unii Europejskiej. Eksperci i ekonomiści z głównych banków  w naszym kraju  (m.in. specjaliści z ING nie mają złudzeń – Polski Ład wywoła duży impuls popytowy w polskim społeczeństwie, co w konsekwencji musi przyczynić się do przyspieszenia inflacji. O dalszych skutkach domina nie trzeba nikogo przekonywać. Rosnąca inflacja to coraz większe koszty żywności, zwykle niestety bez odpowiedniego przełożenia na wzrost zarobków i dochodów obywateli. Kto zyska na Polskim Ładzie? Jaki los przyniesie nam przyszłość? Tego nie wiemy....

Paszport po szczepieniu na COVID-19? Czy będzie można z nim iść do restauracji, kina i jechać na wakacje?
Adobe Stock
Newsy
Paszporty szczepionkowe od 1 lipca. Będą konieczne, żeby zjeść w restauracji lub podróżować?
Znamy datę i szczegóły dotyczące wprowadzenia paszportów covidowych. Niektórzy będą zadowoleni, inni oburzeni nowymi przepisami.

Komisja Europejska właśnie ogłosiła, że zaświadczenia o COVID-19, umownie zwane paszportami szczepionkowymi, pojawią się 1 lipca. Poinformował o tym na konferencji prasowej komisarz UE ds. sprawiedliwości, Didier Reynders. Znamy też już więcej szczegółów odnośnie formy i celu posiadania paszportów. Zdaniem wielu osób, to jedyne skuteczne rozwiązanie, które przywróci funkcjonowanie świata do względnej normalności. Jak mają działać paszporty covidowe? Dostępne mają być trzy rodzaje certyfikatów, wszystkie bezpłatne i możliwe do wystawienia dla wszystkich obywateli UE. W skład paszportu szczepionkowego wchodzić będą: Zaświadczenie o odbytym szczepieniu Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu Świadectwo wyzdrowienia informujące o niedawnym przechorowaniu koronawirusa Paszporty covidowe będą mogły mieć formę cyfrową lub być wydrukowane na papierze. Kto będzie wydawał paszporty szczepionkowe? Za wydawanie tych dokumentów odpowiedzialne będą organy krajowe. Oznacza to, że po odpowiedni dokumenty być może trzeba będzie się zgłosić do szpitala, punktów testów lub szczepień. Każde zaświadczenie, niezależnie czy to w formie papierowej czy mobilnej, będzie miało dołączony kod QR. Ma on zapobiegać fałszerstwu. Do czego będzie potrzebny paszport szczepionkowy? W trakcie konferencji zostało podkreślone, że państwa Unii Europejskiej zobowiązały się do powstrzymania od nakładania restrykcji na osoby podróżujące dla posiadaczy paszportów szczepionkowych. Ograniczenia mogą się pojawić, jeśli „będą one konieczne dla ochrony zdrowia publicznego”. Czy paszporty covidowe będą potrzebne, by zjeść w restauracji lub podróżować? Unia Europejska nie nakłada na kraje członkowskie żadnych rygorystycznych nakazów w tym...

Orban - ceny regulowane. Czy jesteście za
Adobe Stock
Newsy
Czy ceny żywności w Polsce będą regulowane, jak w PRL-u? Przypominamy do czego to prowadzi
Victor Orban wprowadza na Węgrzech ceny regulowane. Czy Jarosław Kaczyński skopiuje węgierski bat na inflację?

Jarosław Kaczyński już wcześniej inspirował się pomysłami Victora Obrana, prowadzącymi do ograniczenia demokracji, podporządkowania sobie kolejnych aspektów funkcjonowania kraju, zarówno rynkowych, jak i społecznych. W podobny sposób zorganizował działania sądów, czy ograniczył prawa części obywateli. Czy wprowadzenie na Węgrzech cen regulowanych spowoduje, że i u nas zostanie wdrożona ta metoda kontrolowania rynku? Pomysł rządu na ceny regulowane przypomni Polakom PRL Ceny regulowane zostały wprowadzone w Polsce w 1953 r. Dekretem wydanym przez rząd została powołana do życia Państwowa Komisja Cen przy Radzie Ministrów i w ten sposób rozpoczęto prawie 30-letnie, ręczne sterowanie rynkiem w Polsce. W takim momencie przestaje istnieć gospodarka rynkowa, która jak stwierdzają ekonomiści, jest jak dotąd najlepszym regulatorem rynku jako wymyślono: - Gospodarka rynkowa to rodzaj gospodarki, w której decyzje dotyczące zakresu i sposobu produkcji podejmowane są przez podmioty gospodarcze kierujące się własnym interesem i postępujące zgodnie z zasadami racjonalności gospodarowania. - Podstawą podejmowania tych decyzji są informacje płynące z rynku, m.in. ceny dóbr i usług, ceny czynników wytwórczych, płace, stopy procentowe, stopy zysku, kursy papierów wartościowych, kursy walutowe oraz oczekiwania podmiotów gospodarczych co do kształtowania się wyżej wymienionych w przyszłości. Czy Kaczyński skopiuje pomysł Orbana i wprowadzi ceny regulowane w Polsce? Victor Orban zdecydował się wprowadzić na Węgrzech ceny regulowane na niektóre produkty. Będą to produkty żywnościowe pierwszej potrzeby jak: Mąka pszenna Mleko krowie o zawartości tłuszczu 2,8 proc. Cukier Olej słonecznikowy Udziec wieprzowy Piersi kurze. Maksymalne...