Nabiał podrożeje
Pixabay
Newsy

Produkty mleczne będą drożeć! To wszystko przez unijną politykę

Zapowiadają się wielkie podwyżki cen nabiału. Powód? Europejski Zielony Ład.

Europejski Zielony Ład to program, który ma spowodować, że Europa będzie pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreśla wagę tego rozwiązania, ale nie proponuje alternatyw. Producenci rolni z kolei martwią się, co będzie, kiedy plan nie wypali.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nabiał będzie wkrótce droższy

Już kilkukrotnie informowaliśmy o tym, że ceny mleka idą w górę. Jak się okazuje, może być jeszcze drożej.

Ceny produktów będą musiały rosnąć, ponieważ będą rosły koszty. Będzie tak dlatego, że zmieniać się będzie wszystko co jest związane z ograniczeniami emisji CO2, będą narzucone bardzo konkretne zmiany w kierowaniu przedsiębiorstwami, także w zakresie gospodarki zamkniętej, w zakresie opakowań. O tym wszystkim będziemy mówili podczas XVIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektorka Polskiej Izby Mleka.

Wspomina także spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, który przyznał, że wprowadzenie „Zielonego Ładu” będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Zobacz także
Chleb drożeje

Mąki i chleby coraz droższe. Skąd takie kosmiczne ceny? 

Tani drób przejdzie do historii? 87% Polaków jest w stanie zapłacić więcej za „ekologiczne” mięso

Polacy mają dość taniego drobiu niskiej jakości. 87% Polaków chce kupować „ekologiczne” mięso

Pamiętam spotkanie z Fransem Timmermansem, kiedy powiedział bardzo jasno i wyraźnie w momencie finalnej dyskusji na temat Europejskiego Zielonego Ładu, że nie ma innej alternatywy - to miasto zapłaci za te zmiany. Miasto, czyli my wszyscy jako konsumenci, także mieszkający na wsi. Trzeba jasno i głośno powiedzieć, że czekają nas dosyć duże podwyżki w obszarze produktów rolno-spożywczych, w tym także w obszarze mleka - mówi Maliszewska.

Czy jest jakiś plan B?

Dyrektorka podkreśla, że niewiadomą jest czy Komisja Europejska ma jakikolwiek plan awaryjny. Jeśli okaże się, że nowy program to zapis zupełnie rozmijający się z ekonomiczną i gospodarczą rzeczywistością, skutki odczują zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci - płacąc za drogie produkty.

Z jednej strony nie ma możliwości negocjowania, a z drugiej, pod wpływem pewnego rodzaju nacisku, gdy okaże się, że są to dokumenty niekorzystne dla europejskiego sektora rolno-spożywczego, Komisja ugnie się i będzie skłonna zweryfikować te dokumenty. Na to liczymy i mamy nadzieję, że Komisja monitorując wdrożenie i jego skutki, bierze pod uwagę inne rozwiązanie, które nie zabije europejskiego rolnictwa – podsumowuje Agnieszka Maliszewska.

Źródło: portalspozywczy.pl

Paszport po szczepieniu na COVID-19? Czy będzie można z nim iść do restauracji, kina i jechać na wakacje?
Adobe Stock
Newsy
Paszporty szczepionkowe od 1 lipca. Będą konieczne, żeby zjeść w restauracji lub podróżować?
Znamy datę i szczegóły dotyczące wprowadzenia paszportów covidowych. Niektórzy będą zadowoleni, inni oburzeni nowymi przepisami.

Komisja Europejska właśnie ogłosiła, że zaświadczenia o COVID-19, umownie zwane paszportami szczepionkowymi, pojawią się 1 lipca. Poinformował o tym na konferencji prasowej komisarz UE ds. sprawiedliwości, Didier Reynders. Znamy też już więcej szczegółów odnośnie formy i celu posiadania paszportów. Zdaniem wielu osób, to jedyne skuteczne rozwiązanie, które przywróci funkcjonowanie świata do względnej normalności. Jak mają działać paszporty covidowe? Dostępne mają być trzy rodzaje certyfikatów, wszystkie bezpłatne i możliwe do wystawienia dla wszystkich obywateli UE. W skład paszportu szczepionkowego wchodzić będą: Zaświadczenie o odbytym szczepieniu Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu Świadectwo wyzdrowienia informujące o niedawnym przechorowaniu koronawirusa Paszporty covidowe będą mogły mieć formę cyfrową lub być wydrukowane na papierze. Kto będzie wydawał paszporty szczepionkowe? Za wydawanie tych dokumentów odpowiedzialne będą organy krajowe. Oznacza to, że po odpowiedni dokumenty być może trzeba będzie się zgłosić do szpitala, punktów testów lub szczepień. Każde zaświadczenie, niezależnie czy to w formie papierowej czy mobilnej, będzie miało dołączony kod QR. Ma on zapobiegać fałszerstwu. Do czego będzie potrzebny paszport szczepionkowy? W trakcie konferencji zostało podkreślone, że państwa Unii Europejskiej zobowiązały się do powstrzymania od nakładania restrykcji na osoby podróżujące dla posiadaczy paszportów szczepionkowych. Ograniczenia mogą się pojawić, jeśli „będą one konieczne dla ochrony zdrowia publicznego”. Czy paszporty covidowe będą potrzebne, by zjeść w restauracji lub podróżować? Unia Europejska nie nakłada na kraje członkowskie żadnych rygorystycznych nakazów w tym...

Kwasy trans w żywności
Adobe Stock
Newsy
Te produkty spożywcze już wkrótce mogą zniknąć ze sklepów. Nie uwierzycie dlaczego
Sprawdźcie, czy musicie zrobić zapasy! Być może niedługo nie znajdziecie już w sklepach swoich ulubionych produktów!

Statystyki dotyczące zgonów są nieubłagane. Co roku ma miejsce bardzo wiele zgonów, których można byłoby uniknąć, gdyby wprowadzić odpowiednie odżywianie. Komisje i Urzędy starają się poprawić sytuację zdrowotną związaną z niezdrowym jedzeniem na różne sposoby. Organizują akcje edukacyjne, dofinansowują projekty rozdawania warzyw i owoców w szkołach, a w ostateczności wprowadzają regulacje ograniczające dostęp do niezdrowej żywności. Tym razem wprowadzono regulację dotyczące kwasów trans w żywności. Co to znaczy dla was – konsumentów? Okazuje się, że niektóre produkty mogą na stałe zniknąć z asortymentu… Komisja Europejska w kwietniu 2019 rok wydała rozporządzenie odnośnie żywności z izomerami kwasów tłuszczowych typu trans w żywności. Przepisy mają obowiązywać od 2 kwietnia 2021 roku. Maksymalna dopuszczalna zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych będzie wynosiła 2 g na 100 g tłuszczu. Czym są kwasy trans? Izomery trans kwasów tłuszczowych, inaczej zwane tłuszczami trans, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Od dawana wiadomo, że powinno się ich unikać. Tłuszcze trans nie spełniają w organizmie żadnej pozytywnej roli. Ich konsumpcja powinna być ograniczona do minimum! Chodzi głównie o przemysłowe tłuszcze trans, które znajdują się w żywności przetworzonej. Spożywanie tłuszczy trans przyczynia się do: Zwiększania ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i gwałtownych powikłań: zawałów, udarów Sprzyja rozwojowi cukrzycy typu drugiego Może być bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży i rozwijających się płodów Obniża płodność i utrudnia zachodzenie w ciążę: dotyczy to zarówno płodności kobiet, jak i mężczyzn Zwiększa otyłość brzuszną i...