sklepy promocje
AdobeStock
Newsy

Produkt z tym składnikiem je większość Polaków. Może zmniejszać skuteczność szczepionek

Tert-butylohydrochinon, oznaczany skrótem TBHQ lub E319, to powszechnie stosowany środek konserwujący żywność. Jego spożywanie może między innymi zmniejszać skuteczność szczepionek.

W dzisiejszych czasach trudno kupić jedzenie, które byłoby pozbawione konserwantów, ulepszaczy, sztucznych substancji i barwników. Na niemal każdej etykiecie widnieje informacja o składnikach, które brzmią jak skondensowana tablica Mendelejewa i tak naprawdę niewiele nam mówią. Wśród nich można znaleźć między innymi TBHQ.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest TBHQ?

Tert-butylohydrochinon, czyli w skrócie TBHQ, to powszechnie stosowany środek konserwujący żywność, syntetyczny, aromatyczny związek organiczny będący rodzajem fenolu.

Umieszczony w jedzeniu nie zmienia jego smaku, ani zapachu. Podstawowym celem TBHQ, inaczej E319, jest wydłużenie daty przydatności produktów i okresu ich przechowywania. 

Gdzie występuje środek TBHQ?

Środek można znaleźć w spożywanych na szeroką skalę produktach, między innymi w mrożonych rybach i filetach rybnych. Nie brakuje go również w różnego rodzaju tłuszczach i olejach, a także ciastach oraz bulionach w proszku, ekstraktach do ciast, gumie do żucia, chipsach oraz kolorowych napojach gazowanych.

Co ciekawe, środek ten jest używany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym. Znajdziecie go w cieniach do powiek, szminkach oraz perfumach – stosowany jest jako utrwalacz mający na celu m.in. obniżenie szybkości parowania. Z kolei w motoryzacji stosuje się go jako środek antykorozyjny. To nie brzmi zbyt dobrze, prawda?

TBHQ zmniejsza skuteczność szczepionek 

Badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego uniwersytetu wykazały, że regularne dostarczanie do organizmu substancji konserwującej TBHQ zmniejsza skuteczność szczepionek przeciwko grypie. Na tym jednak nie koniec…

Powszechnie dodawane do żywności E319 wywiera również ogromny wpływ na ludzki układ odpornościowy – nie tylko go osłabia, ale także wydłuża czas trwania infekcji czy przeziębienia.

Badania dowiodły też, że konserwant może mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek oraz tarczycy. Jego spożywanie może wywoływać silne bóle głowy, a nawet duszności.

Niektórzy eksperci twierdzą, że długotrwałe spożywanie TBHQ w bardzo wysokich dawkach może mieć działanie rakotwórcze, zwłaszcza w przypadku guzów żołądka.

Stosowanie TBHQ jest dozwolone w krajach UE

Niestety, mimo tak groźnego i znaczącego wpływu na ludzkie zdrowie, wykorzystywanie substancji konserwującej TBHQ w krajach należących do Unii Europejskiej jest wciąż dozwolone. 

Jedynym plusem tej sytuacji jest fakt, że jego ilości zostały ograniczone przepisami, które mówią, że dzienna dawka nie może przekraczać 0,7mg na każdy kilogram masy ciała.

Ta substancja rujnuje tarczycę i nerki. Znajdziecie ją w tym popularnym produkcie
Flickr
Newsy
Ta substancja rujnuje tarczycę i nerki. Znajdziecie ją w tym popularnym produkcie
E319 to substancja wyjątkowo niekorzystnie może wpływać na ludzki organizm ludzki. Szczególnie powinny uważać na nią osoby mające problem z tarczycą, jak również z układem moczowym. Zobaczcie gdzie możecie ją znaleźć.

Substancja, o której mowa to konserwant o numerze E319, znany także jako Tert-butylohydrochinon (TBHQ).  Ze względu na szkodliwe działanie został zakazany już w Japonii. W Polsce jednak wciąż jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.  W jakich produktach można znaleźć konserwant E319?  Ten środek konserwujący spotkacie w znanych i lubianych wyrobach spożywczych. Trzeba jednak przyznać, że większość z nich nie należy do kategorii zdrowego jedzenia. Są to między innymi:  paluszki rybne i filety rybne  smalec wołowy i wieprzowy  zupy i buliony w proszku  napoje gazowane  gumy do żucia  chipsy  E319 dodaje się również do kosmetyków, takich jak: szminki, cienie do powiek, a także perfumy.  Jak E319 wpływa na tarczycę?  Paradoksalnie z pozoru zdrowe mrożone morskie ryby czy paluszki rybne mogą mieć zgubny wpływ na waszą tarczycę. Spożywany w nadmiarze konserwant może zaburzać prawidłową pracę tego narządu. Trudno się dziwić, że Japończycy nie chcą go w swoich produktach. Badania potwierdzają, że TBHQ zakłóca m.in. wydzielanie estrogenu.  Gdy gruczoł tarczycowy zaczyna produkować nieodpowiednią ilość hormonów, wówczas zostaje zaburzona praca układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, a także nerwowego.  Mogą pojawić się wówczas takie dolegliwości jak biegunka lub przeciwlegle zaparcia, a oprócz tego nadciśnienie tętnicze, wahania nastroju, przewlekłe zmęczenie, problemy skórne, zaburzenia widzenia, zmiana smaku czy wypadanie włosów.   W jaki jeszcze sposób TBHQ wpływa ludzki organizm?  Dbając o własne zdrowie, powinniście ograniczyć spożywanie wyrobów, które zawierają niebezpieczny konserwant i zastąpić je zdrowszymi odpowiednikami, np. świeżą...

arszenik w ryżu
Adobe Stock
Zdrowie
Źle ugotowany ryż może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Sprawdź, czy nie przygotowujesz go w ten sposób
Badania nad zawartością arszeniku w pożywieniu już wiele lat temu wykazały, że związek ten powszechnie występuje w jedzeniu. Jego największe ilości gromadzą się między innymi w ryżu. Można je jednak zmniejszyć poprzez prawidłowe gotowanie produktu.

Arszenik to silnie trujący i toksyczny związek chemiczny. Niestety, powszechnie występuje w spożywanym przez nas jedzeniu. Jednak w większości produktów jego ilości są śladowe i nie zagrażają życiu w sposób bezpośredni. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku ryżu. Ten niewłaściwie przygotowany i jedzony zbyt często może bardzo źle wpłynąć na nasze zdrowie. Arszenik w ryżu Faktem jest, że arszenik można znaleźć w każdym ryżu dostępnym na sklepowych półkach. Jednak najwięcej tego toksycznego związku zawiera przede wszystkim odmiana brązowa . Bowiem w powszechnie spożywanym ryżu białym jest aż 80 proc. mniej arszeniku. To jednak wciąż dużo.  Należy pamiętać, że ta szkodliwa substancja znajduje się nie tylko w czystym ryżu, ale również w produktach z niego zrobionych , takich jak mleko, kaszki, kleiki czy przekąski. Na jego działanie są więc narażone zarówno dzieci, jak i dorośli.  Ryż w zbyt dużych ilościach szkodzi zdrowiu Zbyt częste spożywanie ryżu i jego pochodnych może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zatrucie arszenikiem objawia się bowiem między innymi krwiomoczem, utratami przytomności, bólami głowy , a także metalicznym posmakiem w ustach.  Długotrwałe faszerowanie się tego typu daniami może z kolei podwyższyć ryzyko zachorowania na raka płuc, pęcherza oraz skóry, a nawet śmierci. Na szczęście istnieje łatwy sposób, aby zmniejszyć ilość arszeniku w tak uwielbianym przez Polaków ryżu. Jak zmniejszyć zawartość arszeniku w ryżu? Przede wszystkim przed rozpoczęciem gotowania ryż, bez względu na jego odmianę, należy bardzo dokładnie wypłukać pod zimną bieżącą wodą . Następnie umieść go w garnku w proporcji 1:6. Oznacza to, że na każdą szklankę ryżu powinno przypadać aż 6 szklanek wody, a nie...

Pijecie to z kawą? Na własne życzenie niszczycie trzustkę i wątrobę
AdobeStock
Newsy
Łączycie to z kawą? Na własne życzenie niszczycie trzustkę i wątrobę
Pijecie w ten sposób kawę? Lepiej tego nie róbcie, bo zniszczycie sobie zdrowie. Jak nie należy pić kawy?

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki dobrej kawy. Napój ten nie tylko wspaniale smakuje, ale też ma działanie pobudzające i daje nam energię na to, żeby dobrze rozpocząć dzień. Pijąc kawę pamiętajcie jednak, by nie łączyć jej z niektórymi lekami. Jednym z nich jest aspiryna. Co to jest aspiryna? Aspiryna jest lekiem dostępnym bez recepty, który zwykle jest stosowany w przypadku bólu mięśni lub zapalenia stawów. Zmniejsza również obrzęk i obniża temperaturę, gdy dokucza nam gorączka. Oprócz działania przeciwzapalnego, lek ten jest również stosowany w małych dawkach jako środek rozrzedzający krew. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to klasa leków, które obejmują aspirynę, a także ibuprofen i naproksen. Podobnie jak w przypadku innych tego typu leków, aspiryna działa najlepiej, gdy przyjmuje się ją z jedzeniem, np. podczas śniadania. Ale czy bezpiecznie jest przyjmować aspirynę do porannej kawy? Czy można łączyć kofeinę i aspirynę? Kawa zawiera tłuszcze, których nie należy łączyć z lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Dlaczego? Ponieważ tłuszcze te mogą zwiększać stężenie leku we krwi, co może doprowadzić do różnych działań niepożądanych. To dlatego przyjmując leki, zawsze należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem. Picie kawy i przyjmowanie aspiryny na pusty żołądek, może również zwiększyć podatność na krwawienie. Aspiryna sprawia, że płytki krwi nie przywierają tak dobrze, co może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się zakrzepów krwi w naczyniach. Chociaż jest to dobre dla rozrzedzenia krwi i zmniejszenia ryzyka zawału serca, może również zwiększyć ryzyko krwawienia. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to,...

Chroni przed rakiem, zawałem i wydłuża życie. Niestety nie każdy ją lubi
Adobe Stock
Newsy
Chroni przed rakiem, zawałem i wydłuża życie. Niestety nie każdy ją lubi
Ma wiele odmian i może być wykorzystywana jako przyprawa do dań mięsnych i warzywnych. Nie należy jednak z nią przesadzać. Może wywołać zmiany skórne i zaszkodzić wątrobie.

Naukowcy w badaniu trwającym wiele lat i obejmującym aż 16 tys. osób udowodnili, że stała obecność tej substancji w diecie znacząco wpływa na długość życia. Regularne jedzenie jej wydłuża życie o 13%. Jak to zbadano i o jaką przyprawę chodzi? Wyjaśniamy. Badanie papryczki chilli na University of Vermont Substancją, o której mowa jest papryczka chilli. To przyprawa używana zarówno do mięs, jak i dań warzywnych, bardzo popularna w krajach Ameryki Południowej. Papryka chilli jest tak popularna w kuchniach świata, że w latach 80. i 90. XX wieku postanowiono porządnie przebadać jej wpływ na zdrowie. Badania, które w tamtym czasie przeprowadzono miały wyjątkowo duży zasięg i objęły 16 tys. badanych, w których dietach papryczki chili używane są na co dzień. Zdaniem ekspertów z programu badawczego National Health and Nutritional Examination Survey III, papryczki chilli swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają obecnej w niej kapsaicynie, która jednocześnie odpowiada za ostry smak przyprawy: - Chociaż mechanizm, dzięki któremu ostra papryka może opóźnić śmiertelność, nie został odnaleziony, receptory dla substancji obecnych w potrawach ostrych, takich jak kapsaicyna, mogą być częściowo odpowiedzialne za obserwowane relacje. – stwierdzili naukowcy w podsumowaniu badań. W rezultacie ogłoszono, że regularne spożywanie czerwonych papryczek chilli obniża ryzyko m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego, udaru mózgu i wydłuża życie aż o 13%. Jak papryczka chilli wpływa na zdrowie? Do papryki chilli należy bardzo wiele odmian tej przyprawy. Między innymi kilka, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Choć mogą mieć różną ostrość, wszystkie one zawierają kapsaicynę i mają podobne działanie zdrowotne. Oto te, które można dostać w...