W dzisiejszych czasach trudno kupić jedzenie, które byłoby pozbawione konserwantów, ulepszaczy, sztucznych substancji i barwników. Na niemal każdej etykiecie widnieje informacja o składnikach, które brzmią jak skondensowana tablica Mendelejewa i tak naprawdę niewiele nam mówią. Wśród nich można znaleźć między innymi TBHQ.

Czym jest TBHQ?

Tert-butylohydrochinon, czyli w skrócie TBHQ, to powszechnie stosowany środek konserwujący żywność, syntetyczny, aromatyczny związek organiczny będący rodzajem fenolu.

Umieszczony w jedzeniu nie zmienia jego smaku, ani zapachu. Podstawowym celem TBHQ, inaczej E319, jest wydłużenie daty przydatności produktów i okresu ich przechowywania. 

Gdzie występuje środek TBHQ?

Środek można znaleźć w spożywanych na szeroką skalę produktach, między innymi w mrożonych rybach i filetach rybnych. Nie brakuje go również w różnego rodzaju tłuszczach i olejach, a także ciastach oraz bulionach w proszku, ekstraktach do ciast, gumie do żucia, chipsach oraz kolorowych napojach gazowanych.

Zobacz także:

Co ciekawe, środek ten jest używany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym. Znajdziecie go w cieniach do powiek, szminkach oraz perfumach – stosowany jest jako utrwalacz mający na celu m.in. obniżenie szybkości parowania. Z kolei w motoryzacji stosuje się go jako środek antykorozyjny. To nie brzmi zbyt dobrze, prawda?

TBHQ zmniejsza skuteczność szczepionek 

Badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego uniwersytetu wykazały, że regularne dostarczanie do organizmu substancji konserwującej TBHQ zmniejsza skuteczność szczepionek przeciwko grypie. Na tym jednak nie koniec…

Powszechnie dodawane do żywności E319 wywiera również ogromny wpływ na ludzki układ odpornościowy – nie tylko go osłabia, ale także wydłuża czas trwania infekcji czy przeziębienia.

Badania dowiodły też, że konserwant może mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek oraz tarczycy. Jego spożywanie może wywoływać silne bóle głowy, a nawet duszności.

Niektórzy eksperci twierdzą, że długotrwałe spożywanie TBHQ w bardzo wysokich dawkach może mieć działanie rakotwórcze, zwłaszcza w przypadku guzów żołądka.

Stosowanie TBHQ jest dozwolone w krajach UE

Niestety, mimo tak groźnego i znaczącego wpływu na ludzkie zdrowie, wykorzystywanie substancji konserwującej TBHQ w krajach należących do Unii Europejskiej jest wciąż dozwolone. 

Jedynym plusem tej sytuacji jest fakt, że jego ilości zostały ograniczone przepisami, które mówią, że dzienna dawka nie może przekraczać 0,7mg na każdy kilogram masy ciała.