Na tę dietę przechodzą nie tylko Japonki pragnące schudnąć i utrzymać formę, ale coraz więcej ludzi na całym świecie, mających problem z nadwagą. To prosty sposób na właściwe nawodnienie organizmu, który zaczyna po tym znacznie lepiej funkcjonować. Dieta ma korzenie w starym rytuale wodnym i nie wymaga głodowania. Sprawdźmy, o co w niej dokładnie chodzi.

Japońska dieta wodna – na czym polega?

Podstawowym składnikiem diety jest woda. Zalecenia żywieniowe wskazujące, że dorosły człowiek powinien wypijać 2 l wody dziennie, tutaj zostały doprecyzowane. Zasady diety dokładnie wskazują kiedy i ile wody należy wypijać, a w jakich sytuacjach lepiej powstrzymać się przed jej piciem.

Mówiąc o wodzie, należy rozumieć to dosłownie. W diecie chodzi o picie wody, a nie soków, herbat czy innych napojów. Jeśli lubicie pić herbatę czy kawę, nie musicie ich odstawiać, jednak nie wliczajcie kubka kawy do wypijanej w ciągu dnia wody i zachowajcie odstępy pomiędzy jedzeniem a piciem. Pita woda nie musi być natomiast czysta. Można do niej dorzucić plasterek cytryny, grejpfruta, liść mięty czy lawendę.

Oto japońska dieta wodna. Trzymajcie się tych zasad:

Zobacz także:

  1. Rozpocznijcie dzień od wypicia około 500-600 ml wody na pusty żołądek.
  2. Pijcie ją powoli, niewielkimi łykami, w tym czasie dajcie się przebudzić ciału i pozwólcie myślom spokojnie rozpocząć dzień.
  3. Śniadanie zjedzcie dopiero po upływie 40 minut od wypicia porannej wody.
  4. Szklankę wody wypijajcie na pół godziny przed każdym posiłkiem.
  5. Nigdy nie popijajcie jedzenia. Podczas posiłku nie pijcie napojów.
  6. Po posiłku wstrzymajcie się z przyjmowaniem płynów przez półtorej godziny.

Korzyści dla organizmu z japońskiej diety wodnej

Jeśli dbacie o właściwe nawodnienie organizmu, z pewnością przez cały dzień popijacie wodę. Być może na biurku czy przy łóżku trzymacie zawsze szklankę z wodą, czy kubek z herbatą i popijacie co jakiś czas. Zwróćcie uwagę, że stosując opisywany przez nas japoński rytuał wodny, pijecie wodę całymi szklankami. Nie bierzecie kilku łyków, tylko małymi, powolnymi łykami opróżniacie całą szklankę, bez odstawiania jej.

Takie nawadnianie organizmu przynosi szybkie efekty widoczne na skórze. Zyskuje ona jędrność i gładkość. Już od pierwszych łyków po wstaniu zaczynacie się czuć dobrze. Nie tylko rozbudzacie się i przestajecie czuć się senni, ale to uczucie utrzymuje się przez cały dzień. Zauważacie u siebie więcej energii i siły do działania.

Japończycy nazywają to ikigai – siła napędowa do życia. Nie dotyczy ona jedynie nawodnienia, tylko zrównoważone podejście do swojego życia, ale właściwa dieta zawsze jest jego częścią. Pozwala dłużej utrzymać koncentrację na zadaniach i w rezultacie przynosi więcej satysfakcji z działania. Rytuał wpływa też na metabolizm. Przyspiesza przemianę materii, a w konsekwencji sprzyja odchudzaniu i pozwala zrzucić zbędne kilogramy.

Źródło: msn.com.pl