Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jakie są powody epidemii otyłości wśród młodych ludzi?
Adobe Stock
Newsy

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jakie są powody epidemii otyłości wśród młodych ludzi?

Już 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma nadwagę. Czy istnieje szansa na to, by w końcu odwrócić niekorzystny trend?

Kiedyś spotkanie otyłego człowieka należało raczej do rzadkości. Dziś to już norma. Tyją dorośli, ale także dzieci - przede wszystkim ze względu na złe nawyki żywieniowe rodziców i brak wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Według raportu WHO, aż 60% osób dorosłych w Polsce ma nadwagę, a polskie dzieci tyją najszybciej na tle swoich europejskich rówieśników. 

Narodowy Fundusz Zdrowia podał zatrważające dane na temat problemu nadwagi i otyłości wśród dzieci. Nawet tych najmłodszych. Już 10% maluchów wieku od 1 do 3 lat ma nadwagę. Z kolei w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym ten problem dotyczy aż 30%! Nieco lepiej jest w grupie nastolatków (powyżej 15. roku życia), gdzie odsetek osób z nadwagą i otyłością wynosi 22%. 

Zobacz także
Nigdy nie jedzcie tego przed snem. Dodatkowe kilogramy na wadze murowane

Nigdy nie jedzcie tego przed snem. Dodatkowe kilogramy na wadze murowane

Obieracie ziemniaki? To błąd, nie powinny tego robić zwłaszcza osoby odchudzające się

Zawsze obieracie ziemniaki? To błąd, nie powinny tego robić zwłaszcza osoby odchudzające się

Dlaczego dzieci tyją?

Lekarze wskazują kilka czynników, które wpływają na epidemię otyłości wśród dzieci w Polsce, jednak najważniejszym z nich jest dieta. Dzieci i młodzież bardzo źle się odżywiają, a to przekłada się na ich wagę i zdrowie. W diecie młodych ludzi dominują produkty bogate w cukier, sól, tłuszcze nasycone i konserwanty. Próżno szukać w niej owoców i warzyw.

Tycie powoduje nadmiar kalorii spożywanych w ciągu dnia, a o to nietrudno, gdy dzieci nie chcą nawet pić… zwykłej wody. Popularne są wody smakowe z dodatkami cukru lub słodzików albo słodkie napoje. Nawet te oznaczane jako “zero” przyczyniają się do wzrostu wagi, ponieważ nabiera się po nich ochoty na zjedzenie czegoś słodkiego.

Do tego dochodzi brak aktywności fizycznej - dzieci więcej czasu spędzają ze smartfonem w ręku lub przed komputerem niż z rówieśnikami na podwórku. 

Konsekwencje otyłości w dzieciństwie

Nie można bagatelizować problemu otyłości u dzieci, ponieważ szybko odbije się to na ich zdrowiu, gdy dorosną. Otyły, młody człowiek rozpoczyna dorosłość z chorobami kojarzonymi z problemami ludzi starszych, na przykład:

  • nadciśnienie

  • cukrzyca

  • astma oskrzelowa

  • insulinooporność

  • bóle stawów

Kolejnym problemem jest niska samoocena spowodowana wyglądem, co przekłada się na trudności w kontaktach społecznych, wycofanie, a w konsekwencji zaburzenia nastroju - nawet depresję. 

Źródło: gazetakrakowska.pl, tvn24.pl, rmf24.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Polacy tyją w zastraszającym tempie. To może być przyczyną
Adobe Stock
Newsy
Polacy tyją w zastraszającym tempie. To może być przyczyną
Zobaczcie dlaczego panuje epidemia otyłości w naszym kraju. Znamy kilka możliwych przyczyn!

Konsekwencje przedłużającego się lockdownu są bardzo wielowymiarowe. Jedną z najpoważniejszych z nich jest to, że Polacy na potęgę tyją. Co trzeci Polak twierdzi, że w czasie pandemii przybrał na wadze. Sprawdźcie, jakie są przyczyny! Otyłość wśród Polaków Już sześciu na dziesięciu dorosłych Polaków ma nadwagę. Co czwarta osoba klasyfikuje się już jako otyła. Pandemiczny świat, restrykcje i zamknięte siłownie na pewno nie ułatwiają utrzymania zdrowej masy ciała. To właśnie brak ruchu i siedzący tryb życia powodują, że Polacy bardzo mocno tyją.  Pandemia a masa ciała Polaków Jak wpłynęła na masę ciała i odżywianie Polaków pandemia? Z przeprowadzonych badań wynika, że co trzeci Polak przyznaje, że przytył w trakcie pandemii. Jednocześnie ponad 30% twierdzi, że zaczęło odżywiać się zdrowo. Dlaczego tak się stało? Jest kilka możliwych przyczyn. Omawiamy te najbardziej prawdopodobne. Przyczyny otyłości Polaków Brak ruchu Powodem tycia jest utrzymywanie dodatniego bilansu energetycznego, czyli najprościej mówiąc – dostarczanie więcej kalorii niż jest spalane. Teoretycznie są więc dwie możliwe przyczyny tycia. Albo zbyt duże spożycie pokarmu, albo za mała ilość ruchu. Dzięki aktywności fizycznej jesteście w stanie podnieść swoje zapotrzebowanie kaloryczne i po prostu jeść więcej! W pandemii wasza aktywności fizyczna na pewno mocno spadła. Jako aktywność zalicza się nie tylko sport, ale też cały ruch w ciągu dnia zwany spontaniczną aktywnością fizyczną. Przejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu, a nawet gestykulację! Siedzenie w domach nie sprzyja zwiększaniu spontanicznej aktywności, może być więc główną przyczyną tycia. Jeśli dalej jecie tyle samo, a ruszacie się mniej, przytyjecie. Jedzenie na wynos Wiele osób w trakcie pandemii...

tendencje do tycia
AdobeStock
Zdrowie
6 oznak, że jesteś podatna na przyrost masy ciała. Dietetycy wykładają karty na stół!
Czy któryś z poniższych czynników brzmi znajomo? Uważaj! Możesz być w grupie osób z wyższą skłonnością do tycia!

Masz problemy z utrzymaniem wagi? Całkiem możliwe, że problem nie tkwi tylko w podjadaniu! Naukowcy wyróżnili aż 6 czynników, które mogą się przyczyniać do twoich problemów z nadwagą! Oczywiście jeżeli któryś z nich cię dotyczy nie oznacza to, że teraz możesz spocząć na laurach i zwalać całą winę za nadprogramowe kilogramy na niezależne od ciebie czynniki. Wypisane poniżej powody mogą ci pomóc zidentyfikować swój problem z powracającymi kilogramami i dowiedzieć się co zrobić, by utrzymać wagę! #1: Często jesteś w trasie Zbadano, że osoby dojeżdżające długo do pracy oraz te, których zawód polega na ciągłym przemieszczaniu się dużo częściej tyją. Podróże są bardzo męczące dla organizmu, a gdy jesteśmy zmęczeni, to zaczynamy dużo jeść. Senność wzbudza w nas chęć na słodycze i tłuste potrawy, a te mają najwięcej kalorii! #2: Pijesz za mało wody Odczuwasz nieposkromiony apetyt na tłuste sałatki i słodkie owoce? Twój organizm najpewniej nie jest głodny, tylko odwodniony! Jeśli nagle masz wielką ochotę na zjedzenie dwóch ogromnych pomarańczy, to spróbuj sobie przypomnieć kiedy ostatnio piłaś wodę. #3: Twoja rodzina jest „duża” Niestety, jeśli twoi najbliżsi mają nadwagę, to jesteś w grupie ryzyka. I nie dlatego, że masz „tendencję do tycia”. Dzieci, które mają otyłych rodziców same prawdopodobnie w przyszłości będą mieć nadwagę i wpojone złe nawyki żywieniowe. Gdy dorosną, będzie im o wiele trudniej przekonać się do zdrowego jedzenia i ograniczać porcje. #4: Nie dojadasz Jesteś jedną z tych osób, które rano nie jedzą śniadania, w pracy zjedzą kanapkę i batonika, a po pracy pochłaniają wielką kolację i deser? Już wiesz dlaczego masz nadwagę. Gdy jesteśmy głodni, to zaczynamy...

Ten produkt GMO uratował miliony dzieci przed ślepotą. Znacie tę historię? – złoty ryż, ryż wzbogacony o beta karoten
Pixabay
Newsy
Ten produkt GMO uratował miliony dzieci przed ślepotą. Znacie tę historię?
Poznajcie tę niezwykłą historię. Nauka może czynić cuda!

GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie kojarzy się niektórym z czymś niezdrowym, sztucznym i tym, czego należy unikać. Okazuje się, że GMO to metoda, która może dać naprawdę wiele dobrych dla świata i ludzkości efektów. Poznajcie historię powstania złotego ryżu, który uratował miliony dzieci przed ślepotą, a nawet śmiercią. Monotematyczna dieta W wielu krajach rozwijających się podstawowym pożywieniem jest ryż. Miska gotowanego ryżu to śniadanie, obiad i kolacja. Niestety, ryż sam w sobie nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo urozmaiconej diety. Mamy dostatek kasz, ziemniaków, chleba oraz mnóstwo dodatków. Jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji. W niektórych krajach uprawiany jest jednak naprawdę tylko biały ryż . Biały ryż faktycznie syci, więc zapewnia przetrwanie. Niestety, nie dostarcza wystarczającej ilości minerałów i witamin, by osoby jedzące tylko ryż mogły rozwijać się zdrowo. Odbija się to szczególnie na zdrowiu dzieci. Niedobory u dzieci z krajów rozwijających się Chodzi o niedobór karotenu, czyli rodzaju witaminy A. Przy niedoborach witaminy A może pojawiać się tak zwana kurza ślepota, czyli niezdolność do dobrego widzenia po zmierzchu. Witamina A ma ogromny wpływ na wzrok dzieci i dorosłych. Niestety, w wielu krajach to bardzo powszechny problem prowadzący nawet do śmierci milionów dzieci rocznie. Rozwiązanie problemu dzięki GMO – niesamowita historia Naukowcy postanowili znaleźć rozwiązanie tego problemu. Na początku rozważano popularyzację w tych krajach spożycia warzyw i owoców bogatych w witaminę A. Myślano nad tym, by rozdać nasiona marchwi, nauczyć rolników jej uprawy i zachęcać do spożycia. Realia są jednak zupełnie inne. Wiele z tych osób nie może pozwolić...

Dominika Gwit schudła 50 kg. Przez jedną z diet dopadł ją efekt jo-jo i kilogramy wróciły
ONS.pl
Newsy
Dominika Gwit schudła 50 kg. Przez jedną z diet dopadł ją efekt jo-jo i kilogramy wróciły
Odchudzanie się jest bardzo trudne - szczególnie dla osób cierpiących na otyłość. Łatwo można zepsuć sobie zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, o czym przekonała się Dominika Gwit.

Aktorka Dominika Gwit jest jednym z przykładów, że zbyt restrykcyjna dieta i nagła zmiana stylu życia mogą doprowadzić do efektu jo-jo. Gwiazda całe życie zmaga się z otyłością, choć jak sama przyznaje dodatkowe kilogramy towarzyszą jej od zawsze i nauczyła się z nimi żyć. Co sprawiło, że gwałtownie przytyła? Co to jest efekt jo-jo? Nazwa wzięła się od popularnej zabawki jo-jo – kółka na sznurku, które wypuszczone z ręki, szybko zwija się po sznurku z powrotem. Dokładnie tak samo dzieje się z ciałami osób, które naprzemiennie chudną i znów tyją. Dlaczego tak się dzieje? W większości przypadków efekt ten dotyczy ludzi, którzy wcześniej mieli nadwagę lub byli otyli z powodu przejadania się i nagle przeszli na bardzo restrykcyjną dietę . Takie osoby traktują dietę jak lekarstwo, coś przejściowego. Jedzą mniej, by schudnąć i gdy już osiągną upragnioną wagę, to wracają do starych zwyczajów i znów zjadają duże porcje, a do tego odżywiają się niezdrowo. Właśnie dlatego dietetycy cały czas podkreślają, że walka z otyłością oznacza całkowitą zmianę myślenia i stylu życia, by nie wracać więcej do niezdrowych nawyków. Walka z otyłością Dominiki Gwit To właśnie efekt jo-jo dopadł Dominikę Gwit. Aktorka od lat zmaga się z nadmiarem kilogramów, a kilka lat temu zaszokowała wszystkich niezwykle szczupłą sylwetką. Udało się jej schudnąć 50 kilogramów! Napisała nawet książkę, w której opisała swoją historię. Jednak po jakimś czasie jej figura stała się wyraźnie pełniejsza. Dominika wyznała, że odchudzanie się było najgorszym okresem w jej życiu. Zaczęła mieć obsesję na punkcie jedzenia – skrupulatnie notowała wszystkie spożyte kalorie, cały czas wchodziła na wagę i zamartwiała się, gdy nie chudła. Aktorka żali...