Wygląda na to, że pogoda na początku maja będzie dużo lepsza niż w kwietniu. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że podobnie jak przed rokiem, nie będzie nam dane wyjechać gdzieś daleko w Polskę. Wszystko oczywiście przez pandemię koronawirusa oraz restrykcje i obostrzenia z nią związane. Ale może chociaż grilla w ogródku będzie się dało zrobić?

Prognozy pogody na majówkę

Wielu z nas wciąż myśli o spędzeniu wolnych majowych dni na świeżym powietrzu na własnej posesji, w parku czy w lesie. Czy pogoda pozwoli nam na rozpalenie grilla pod chmurką i cieszenie się słoneczną aurą?

Mamy dla was dobre wiadomości. Co prawda kwiecień jest dokładnie taki jak w znanym powiedzeniu o odrobinie zimy i odrobinie lata, ale za to już na początku maja do Polski mają przybyć masy ciepłego powietrza z Afryki. To zwiastuje dobrą pogodę.

O dokładne dane liczbowe w tym momencie jeszcze trudno, ale pewne przypuszczenia na temat pogody można wysnuć z prognozy długoterminowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który opublikował konkretne dane.

Zobacz także:

Jaka pogoda będzie na majówkę?

Specjaliści z instytutu prognozują szczególnie ciepłą pogodę na Pomorzu i na Warmii i Mazurach. Ciepło będzie także  - tutaj niespodzianka – na polskim biegunie zimna, czyli Suwalszczyźnie. Temperatura w reszcie kraju będzie oscylowała wokół majowej normy.

Co z opadami deszczu, które często rujnują grillowe i piknikowe plany na początku maja? Większe opady synoptycy przewidują w centralnej części naszego kraju. Mazowsze, ziemia łódzka, a także okolice Warmii i Mazur – w tych rejonach deszcz spadnie w większych ilościach niż w poprzednich latach.

Jeśli spędzacie majówkę we własnym mieszkaniu w mieście, przeczytajcie o tym, czy grillowanie na balkonie w bloku jest zgodne z prawem.

Czytaj także: