Ciężko znaleźć kogoś, kto nie przepada za pierogami leniwymi. Jednakże przygotowanie ich jest mimo wszystko dość czasochłonne, a i z całą pewnością pozostawia kuchenne blaty i podłogę w stanie wymagającym sprzątania i skrobania stolnicy... Dlatego czasami panie domów rezygnują z przygotowania pierogów. Zobaczcie, jak jeden składnik jest w stanie poradzić sobie z tymi problemami. 

Co zrobić, by pierogi leniwe się nie rozpadały? 

Smaczną alternatywą dla tradycyjnych leniwych pierogów jest wersja z kaszą manną. Nie jest tak czasochłonna, jak klasyczna, a dodatkowo pierogi wychodzą delikatne i wyjątkowe w smaku. 

Zanim zaczniecie przygotowywać pierogi, wstawcie wodę na gaz. Nim woda się zagotuje, ciasto będzie już gotowe. Ważną rzeczą jest odciśnięcie twarogu. Musi być on suchy, wtedy pierogi nie będą się rozpadać. 

Jeżeli nie lubicie kaszy manny, możecie oczywiście zastąpić ją mąką. Pamiętajcie jednak, że dzięki kaszy ciasto jest delikatniejsze, a wasze ręce i kuchnia pozostaną czyste. 

Zobacz także:

Przepis na pierogi leniwe z kaszą manną 

Składniki: 

 • 500 g twarogu białego 

 • 6 łyżeczek kaszy manny 

 • 10 g cukru z dodatkiem wanilii 

 • 25 g masła 

 • 1-2 jaja 

 • cukier do smaku 

Sposób przygotowania: 

 1. Twaróg odciśnijcie z wody (na przykład przy pomocy gazy) i włóżcie do miski. 

 1. Dodajcie do niego dwa rodzaje cukru, kaszę mannę oraz jajka. 

 1. Wszystkie składniki starannie wymieszajcie i odstawcie na mniej więcej 10 minut. 

 1. Ciasto rozprowadźcie po płaskim talerzu (uformujcie z niego placek). Po rozprowadzeniu powinno mieć ono grubość około 2 cm.  

 1. Pierogi leniwe możecie odrywać za pomocą łyżki. Możecie też podzielić placek na małe prostokąty za pomocą noża. 

 1. Wrzucajcie pojedynczo pierogi do gotującej się, lekko osolonej wody. Czas gotowania powinien wynosić od 1 do 1,5 minuty (od momentu wypłynięcia na powierzchnię). 

 1. Pierogi serwujemy polane samym masłem lub z bułką tartą i posypane cukrem. 

Smacznego! 

Źródło: akademiasmaku.pl, kuchniazosi.pl