Nie macie wrażenia, że badania naukowe ciągle wywracają do góry nogami nasz świat? Już wydaje nam się, że coś o nim wiemy, a tu nagle w prasie branżowej publikowane są wyniki badań, które stawiają na głowie całą dotychczasową wiedzę.

Tak się stało i tym razem. Ci z was, którzy sądzili, że picie kawy sprzyja odchudzaniu, mogą się teraz poczuć zawiedzeni. Ale taka jest nauka – cały czas idzie do przodu i odkrywa nowe tajemnice świata.

Czy picie kawy jest zdrowe i sprzyja odchudzaniu?

Smakosze kawy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez kubka ożywczego naparu. Sięgają po nią nie tylko ze względu na niepowtarzalny smak i aromat, ale też właściwości pobudzające. To najlepszy napój, który pomaga rozbudzić się i dodać energii do działania.

Kawa jest uważana za zdrowy napój dzięki zawartości przeciwutleniaczy i innych związków korzystnie działających na zdrowie. Zbadano, że regularne jej picie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, zmniejszając ryzyko rozwoju następujących chorób:

Zobacz także:

  • Krążenia
  • Cukrzycy typu II
  • Zespołu metabolicznego
  • Choroby Alzheimera, demencji
  • Choroby Parkinsona
  • Niektórych chorób wątroby
  • Niektórych nowotworów

Prawdą jest też, że picie kawy sprzyja odchudzaniu. Dzieje się tak dzięki kofeinie zawartej w kawie. Kofeina mobilizuje układ nerwowy do wytwarzania adrenaliny, co odczuwamy jako efekt pobudzający. Jednocześnie aktywuje komórki ciała do wzmożonego spalania tłuszczu i przyspiesza przemianę materii. Jest jeden warunek: kawę należy pić bez cukru i bez mleka. I bez dodatków w postaci ciasteczek i innych słodkich łakoci.

Czy picie kawy sprzyja także tyciu?

Badania przeprowadzone na uniwersytecie Cornella w Nowym Jorku dowiodły, że picie kawy może mieć jednocześnie wpływ na tycie. Oto, na czym polegał ich eksperyment naukowy. W badaniu wzięło udział 107 osób, podzielono ich na dwie grupy:

  • Pierwsza grupa testowała kawę, do której w warunkach laboratoryjnych dodano 200 miligramów kofeiny. Druga grupa piła kawę bezkofeinową. Oczywiście żaden z ochotników nie wiedział, w której grupie się znalazł i którą kawę dostanie.
  • Zadaniem uczestników było posłodzenie swojej kawy, a następnie ocena stopnia słodkości.
  • Ci, którzy dostali kawę z kofeiną ocenili, że jest mniej słodka i dodawali więcej cukru.

Eksperyment udowodnił działanie kofeiny na kubki smakowe: zmniejsza ona zdolność do odbierania słodkiego smaku, przez co pijąc kawę mamy ochotę na coś słodkiego.

Na czym polega związek kawy z tyciem? Jeśli słodzicie kawę, dodajecie do niej dużo cukru, a dodatkowo chętnie sięgacie po ciasteczko. To powoduje, że kubek kawy, który ma zero kalorii zamienia się w prawdziwą bombę kaloryczną.

Źródło: O2, darnatury.pl