Korzeń pietruszki jest nieodłącznym dodatkiem do rosołu i wielu zup. Niestety, jej ceny bywają bardzo wysokie! Niedawno pisaliśmy o zawrotnych cenach za pietruszkę. Czy jest jakiś sposób na uniknięcie płacenia takich kwot? Owszem – wystarczy, że zastąpicie pietruszkę… pasternakiem!

Dlaczego pasternak jest tak rzadko jedzony?

Dziś pasternak jest dość zapomnianym warzywem, choć dawniej spożywano go bardzo często. Do XVIII wieku w Polsce pasternak był niezwykle popularny, ponieważ nie znano wtedy jeszcze ziemniaków i innych jarzyn, które obecnie jada się na co dzień. Z kolei starożytni Grecy i Rzymianie używali pasternaku nie tylko do jedzenia, ale także do produkcji maści, syropów czy nalewek!

Ze względu na pobudzające apetyt właściwości pasternaku, podawano go jako przystawkę przed posiłkami, by pobudzić wydzielanie soków trawiennych przez dużą ucztą. W Europie natomiast pasternak wykorzystywano do produkcji cukru.

Warzywo to zaczęło tracić popularność w momencie, gdy upowszechniła się uprawa ziemniaków i marchwi. Dziś jednak pasternak wraca do łask, ponieważ jest bardzo zdrowy, smaczny i znacznie tańszy od pietruszki, którą przypomina. Można go gotować, podawać w formie puree, piec i zapiekać na różne sposoby i przede wszystkim jeść na surowo, zwykle po starciu na tarce jako surówki.

Zobacz także:

Właściwości pasternaku

Korzenie pasternaku w smaku przypominają nieco marchewkę i seler, ale są pozbawione goryczki – można wyczuć w nich charakterystyczną słodycz. W 100 g pasternaku znajduje się 75 kalorii i sporo błonnika, dlatego powinny po niego sięgać osoby dbające o linię. Ponadto, pasternak zawiera wiele witamin, np. witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6 i kwas foliowy.

Na co pomaga jedzenie pasternaku?

Przeziębienie

Dzięki sporej zawartości witaminy C, pasternak jest bardzo polecany na przeziębienie. Już od wieków stosuje się go do leczenia różnych infekcji – na przykład dodając do wina kilka plastrów pasternaku!

Problemy z krążeniem

Regularne jedzenie pasternaku może wspomóc pracę układu krążeniowego. Warzywo to zawiera bowiem składniki, które mają działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Jedzenie pasternaku może obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegać miażdżycy oraz nadwadze.

Pasternak na porost włosów

Co ciekawe, wyciąg z nasion pasternaku może mieć pozytywny wpływ na skórę głowy. Poprawia on bowiem ukrwienie skóry, dzięki czemu cebulki włosów są wzmocnione, a włosy mniej wypadają i szybciej rosną. Substancje znajdujące się w nasionach pasternaku można znaleźć w wielu preparatach na porost włosów. Stosuje się je także w leczeniu łysienia plackowatego.