Mrożenie różnych produktów zapobiega marnowaniu żywności. Gdy przesadzicie z piekarskimi zakupami, po prostu schowajcie ich część do zamrażarki. W końcu nawet małe dziecko wie, że jeśli będzie je się w nieskończoność trzymać chlebaku lub na blacie, szybko ulegną zepsuciu. Przed zamrożeniem musicie je jednak odpowiednio przygotować. Wpłynie to na ich późniejszy smak, a także rozmrażanie i porcjowanie. 

Jak mrozić chleb lub inne pieczywo? 

Zacznijmy od najważniejszej zasady. Nie czekajcie z mrożeniem pieczywa. Najlepiej mrozić świeże, dopiero co kupione lub upieczone bochenki i bułki. Nie oznacza to jednak, że powinny być ciepłe, wręcz przeciwnie – muszą wcześniej oczywiście ostygnąć. 

  1. Świeży chleb pokrójcie na kromki. Takie działanie pozwoli go później szybciej rozmrozić i podzielić. 

  1. Jeżeli macie bochenek chleba, zróbcie z niego dwa opakowania pokrojonego, mrożonego pieczywa, które zużyjecie w krótkim okresie czasu. 

  1. Pieczywo owińcie szczelnie folią spożywczą lub włóżcie do woreczków strunowych, lub torebek przeznaczonych do mrożenia, w ostateczności do siateczek foliowych. Pamiętajcie, że takie opakowania muszą być dokładnie zamknięte. 

  1. Włóżcie do zamrażalnika i wyjmujcie tylko tyle pieczywa, ile potrzebujecie. 

Jak rozmrażać i przechowywać później chleb? 

Najlepiej rozmrażać pieczywo w... spokojny sposób, bez wystawiania go od razu na wysoką temperaturę. Co to oznacza? Opakowanie z chlebem lub bułką wyjmijcie z zamrażalnika i włóżcie je do lodówki, lub pozostawcie na blacie kuchennym. Ważne, by nie pozbawiać go okrycia w postaci foli lub ściereczki. Jeżeli to zrobicie – pieczywo wyschnie krótko po rozmrożeniu. 

Zobacz także:

Starajcie się nie rozmrażać większej ilości chleba w mikrofalówce. To prosta droga do szybkiego wysuszenia go. Jeżeli już koniecznie musicie szybko rozmrozić kilka kromek na śniadanie, włóżcie je na minutę do tostera lub do rozgrzanego piekarnika (nie warto jednak rozgrzewać go w tym celu specjalnie - to zbyt duże koszty energii).

Rozmrożony chleb dobrze przechowuje się w bawełnianym woreczku na żywność, włożony do pojemnika na pieczywo. Możecie również zabezpieczyć go folią aluminiową, która zapobiegnie wysychaniu. Pod żadnym jednak pozorem nie trzymajcie go w foliowych torbach, bo szybko pojawi się pleśń.