Oto najbrudniejsze miejsca w kuchni. Gromadzi się na nich najwięcej zarazków
Adobe Stock
Newsy

Oto najbrudniejsze miejsca w kuchni. Gromadzi się na nich najwięcej zarazków

Kuchnia to główne pomieszczenie w domu. Jak się okazuje jest również miejscem ze sporą ilości zarazków, które gromadzą się na pewnych elementach.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 15, 2021

Wykańczając mieszkanie, dba się nie tylko o ładny wygląd, ale również o praktyczność i funkcjonalność pomieszczeń. Szczególnie ważne jest to w przypadku kuchni, która często jest sercem domu. To właśnie tu przygotowuje się posiłki, spożywa je czy nieraz przyjmuje gości. Pomieszczenie powinno być dostosowane do wszelkich ewentualności.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Najbrudniejsze miejsce w domu

Wbrew powszechnym pozorom to nie łazienka jest głównym środowiskiem rozwoju bakterii. Jak się okazuje najwięcej brudu, kurzu oraz zarazków można znaleźć właśnie w kuchni. Sytuacja wynika z faktu, iż przebywa się w niej najwięcej, a także wykonuje się wiele czynności od gotowania, po jedzenie i różne spotkania. Takie czynności generują tworzenie się większego środowiska bakterii.

Zobacz także

Główne miejsca z zarazkami 

Jako, iż kuchnia jest największym siedliskiem bakterii w domu, to jednak na jej powierzchni można wyróżnić kilka przedmiotów, które wręcz zbierają zarazki. Rzeczy ze sporą ilości bakterii to:

  • gąbka do mycia naczyń - rzadko wymieniana zbiera szereg różnych zarazków, które podczas mycia naczyń przenoszą się na inne przedmioty, takie działanie może doprowadzić do poważnych zatruć,
  • zlew - podobnie jak gąbka, jest jednym z częściej użytkowanych sprzętów; służy do zmywania, mycia owoców i warzyw czy odcedzania ugotowanych produktów, taka wszechstronność jest świetnym środowiskiem do szerzenia się bakterii,
  • szafki kuchenne - rzadko sprzątane pokrywają się tłuszczem i kurzem, a w produktach spożywczych, które w nich przechowujemy, mogą rozwinąć się mole spożywcze,
  • lodówka - to jeden z ważniejszych sprzętów w całym pomieszczeniu, dlatego powinna być cyklicznie dokładnie czyszczona, w innym przypadku stanie się idealnym miejscem do rozwoju wszelkich zarazków.

Dbanie o powierzchnię kuchni

Aby ustrzec się przed rozwojem szeregu bakterii w kuchni, warto zadbać o kilka elementów. Jednym z nich jest regularne i dokładne sprzątanie danego miejsca. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zarazki nie będą miały szansy na rozwój. Większość powierzchni warto przecierać domowymi specyfikami, które chronią ją przed zatrzymywaniem bakterii. Ważne jest również częste zmienianie gąbki do mycia naczyń czy ścierki do wycierania rąk. To małe kroki, pozwalające na skuteczne pozbycie się większości niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Czytaj także:

Komentarze