Naturalnym czasem kwitnienia orchidei jest okres od jesieni do wiosny, więc macie jeszcze możliwość wspomóc je w tym cyklu. Wystarczy naprawdę niewiele, zaledwie kilka kropel, by odwdzięczyły się wam obfitymi kwiatami i błyszczącymi liśćmi.  

Jak często podlewać storczyki? 

Mówi się, że storczyki powinno się podlewać raz w tygodniu. Jednak to określenie jest zbyt ogólne, gdyż podlewane w ten sposób orchidee mogą zacząć usychać. Dzieje się tak, ponieważ zbyt mała ilość wody nie zawsze jest w stanie dotrzeć do ich korzeni. 

Jak zatem regulować częstotliwość podlewania tych kwiatów? Musicie obserwować ich korzenie. Jeżeli są zielone, to oznacza, że dostarczacie orchideom wystarczającą ilość wody. Jeżeli stają się srebrne, należy zwiększyć częstotliwość podlewania. 

Odpowiednia woda dla tych kwiatów powinna być miękka i lekko kwaśna. Najwłaściwsza będzie woda destylowana lub połączona z tą z kranu. 

Zobacz także:

Jak sok z cytryny działa na storczyki? 

Aby zapewnić bujny rozwój waszym storczykom, powinniście dodać do wody kilka kropel soku z cytryny. Pozwoli to nie tylko napoić spragnione kwiaty, ale także zakwasi delikatnie ich glebę, a takie środowisko storczyki lubią najbardziej i najlepiej się w nim rozwijają. Sok z cytryny to skarbnica witamin i pierwiastków, takich jak potas i magnez, które korzystnie wpływają na orchidee oraz przyczyniają się do tego, że mają one błyszczące liście i bujnie kwitną. 

Jak nawadniać storczyki wodą z cytryną? 

Nawadnianie wodą z cytryną nie jest specjalnie skomplikowane. Możecie je wykonać na dwa sposoby:

  • Żeby podlać orchidee wodą z cytryną, wciśnijcie do konewki z wodą destylowaną kilka kropel soku i podlejcie nią rośliny.
  • Możecie również urządzić swoim storczykom kąpiel zakwaszającą i włożyć je do miski wypełnionej wodą z odrobiną soku. Pozostawcie tam kwiaty na pół godziny, a następnie ustawcie je z powrotem na stałym stanowisku. 

Takie cytrynowe nawadnianie wystarczy powtarzać raz w miesiącu. Zbyt duża kwasowość podłoża może mieć bowiem negatywny wpływ na storczyki i hamować ich wzrost, a także rozwój pąków. Jak widać, we wszystkim trzeba zachować umiar i balans. 

Źródło: onet.pl