W polskiej kuchni wiele potraw przyrządza się w całym kraju praktycznie tak samo. W końcu każdy zna smak kotleta schabowego, rosołu czy pierogów ruskich. Jednak, w zależności od regionu, dany przepis może się nieco różnić. Mieszkańcy różnych części naszego kraju mają więc swoje własne przepisy na dania, które doskonale znamy - jak choćby pierogi. Sprawdźcie, jak robi się je po łomnicańsku.

Jak robi się pierogi łomnicańskie?

Nazwa tych pierogów wywodzi się z nazwy miejscowości Łomnica Zdrój, która leży nad rzeką Poprad. Przy tej rzece położone są wsie i miasteczka, w których robi się te niezwykłe pierogi. Czym różnią się od zwykłych?

Przede wszystkim ciastem kształtem (podłużny, odrobinę przypomina jajko lub podlaskiego kartacza), które składa się z ziemniaków. Śmiało można włożyć do środka sporą ilość farszu. Istotne jest też to, co daje się do środka. Można zrobić prosty farsz z twarogu i jajek, ale tradycyjne pierogi łomnicańskie z oryginalnego przepisu zawierają w sobie głównie bryndzę, czyli góralski, owczy ser. Nadaje ona wyjątkowego posmaku, jakiego próżno szukać gdziekolwiek indziej. Kupcie bryndzę, weźcie poniższy przepis i przekonajcie się sami. 

Zobacz także:

Przepis na pierogi łomnicańskie

Składniki:

  • 3 kg ziemniaków

  • 500 g bryndzy

  • 2 łyżki mąki pszennej

  • 2 łyżki mleka

  • 2 jajka

  • boczek

  • sól

  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Obrane ziemniaki zetrzyjcie na tarce, na dużych oczkach. Następnie odciśnijcie je z soku, najlepiej używając do tego gazy. Wylejcie sok, a zebraną na dnie miski skrobię dodajcie do ziemniaków. 

  2. Wbijcie do nich jeszcze 1 jajko, 1 łyżkę mleka, 2 łyżki mąki oraz kilka szczypt soli. 

  3. Wszystkie składniki teraz wymieszajcie i wyróbcie ciasto. Ma być gęste, a jednocześnie powinno dać się formować bez większego trudu. Jeżeli jest za rzadkie, dosypcie więcej mąki. Po wyrobieniu, odstawcie ciasto na kilka chwil.

  4. Teraz czas na zrobienie farszu. Wymieszajcie w misce bryndzę z jajkiem oraz niewielką ilością soli. Ser jest już dość słony, dlatego lepiej z nią nie przesadzać. 

  5. Następnie rozwałkujcie ciasto dość grubo, wytnijcie szklanką kółka i na każde z nich nałóżcie porcję farszu. Zlepcie i gotujcie partiami w osolonej wodzie, przez około 15 minut od momentu zagotowania.

  6. W tym czasie możecie podsmażyć na patelni pokrojony drobno boczek albo słoninę.  

  7. Po ugotowaniu odłóżcie pierogi na durszlak, by odciekły z wody. Podajcie z ulubioną okrasą, na przykład z boczkiem oraz słoniną.