Nie śmiećcie w lesie jeśli chcecie znaleźć dużo, zdrowych grzybów. Wyjaśniamy co łączy śmieci z grzybami
Pixabay
Newsy

Nie śmiećcie w lesie, jeśli chcecie znaleźć zdrowe grzyby. Co łączy śmieci z grzybami?

Grzybobranie po kostki w śmieciach? Fuj! Ale to nie tylko nieprzyjemne doznanie. To także jest niebezpieczne. Dla ludzi i grzybów.

Śmieci to plaga polskich lasów. W zakresie ilości leśnych śmietnisk, widoczna jest pewna zależność: im droższy jest wywóz śmieci w miastach i gminach, tym więcej śmieci znajdujemy w lesie.

Ceny wywozu śmieci nie mogą jednak być usprawiedliwieniem dla leśnych śmieciarzy. Nie tylko powodują, że spacer po lesie staje się nieprzyjemny, bo zamiast chodzić po ściółce, brniemy w śmieciach. Szkodzą one także lasom, bo rozrzucone śmieci zagrażają zwierzętom i roślinom. Także grzybom.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Delikatne jak grzyby

Grzybnia to skupisko wielu zalążków nowych organizmów. Przyszłych grzybów. Jest strukturą bardzo delikatną, łatwo ulegającą uszkodzeniu, a w rezultacie wymarciu. Zarówno grzybnia, jak i wyrastające z niej grzyby są bardzo wrażliwe, źle reagują i mogą ulec zniszczeniu nawet po bardzo gwałtownym deszczu. Tym bardziej okoliczne zanieczyszczenia wpływają na ich kondycję i zdrowie.

Grzyby rosnące w otoczeniu śmietnisk, chłoną zanieczyszczenia chemiczne pochodzące ze śmieci. Resztki farb i lakierów, z wyrzuconych po malowaniu domu puszek, pozostałości lakierów z połamanych starych mebli, rozkładające się śmieci z gospodarstw domowych, niszczejące na deszczu odpady z warsztatów, to wszystko przenika do gleby i zanieczyszcza ją. Toksyny dostają się do grzybów, które stają się trujące dla ludzi, ale także dla grzybni – zabijając ją.

Amator grzybów ze Śląska, Justyn Kołek ostrzega innych amatorów grzybów:

Grzybiarze nie mają świadomości, że zostawiając śmieci w lesie, sami sobie szkodzą, utrudniają sobie uprawianie ulubionego hobby. Pewnego dnia przyjdą na swoje ulubione miejsce, a tam nie będzie ani jednego grzyba, bo grzybnię zniszczą chemikalia z porzuconych przez nich śmieci.

Zobacz także
W lasach pojawiły się już pierwsze rydze. Nie pomylcie ich z tymi trującymi grzybami

W lasach pojawiły się już pierwsze rydze. Nie pomylcie ich z tymi trującymi grzybami

Robicie tak z grzybami? Przez ten fatalny błąd nawet jadalne grzyby mogą stać się trujące

Robicie tak z grzybami? Przez ten fatalny błąd nawet jadalne grzyby mogą stać się trujące

Stan polskich lasów

Władze państwowe, co rok oceniają stan lasów w naszym kraju. Aby taka ocena była możliwa, Lasy Państwowe mają obowiązek przedstawiać rządzącym raport o stanie lasów.

Starej lodówki nie przywiał wiatr, a gruz to nie skutek remontu w borsuczej norze.

Odpowiedzialni za wyrzucanie śmieci w naszych lasach jesteśmy my sami. Jeśli nawet nie robimy tego my, robią to nasi sąsiedzi. 

Jak podają Lasy Państwowe, każdego roku z polskich lasów wywożonych jest 83 do 145 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To od 1100 do 2000 tysięcy wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami.

Co grozi za wyrzucanie śmieci w lesie

Pewien mieszkaniec Krakowa, zajmujący się na co dzień oczyszczaniem strychów i piwnic, zapłacił za wyrzucenie w lesie kilkunastu worków śmieci, prawie 5 tys. zł.

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad nowymi stawkami mandatów za zaśmiecanie lasów. Stwierdzono tam, że czterocyfrowe kwoty nie są wystarczające i nie odstraszają śmieciarzy. Propozycję nowych regulacji przygotowuje właśnie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Musimy jednak pamiętać, że to co jest skuteczne bardziej niż wysokość kary, to jej nieuchronność. Gdyby osoby zaśmiecające nam lasy mieli pewność, że za wyrzucenie grozi im, jak w banku, choćby 500 zł, to woleliby zawieść swoje odpady do legalnego punktu odbioru śmieci.  I z pewnością zapłaciliby za to mniej.

Źródło: wyborcza.pl, lasy.gov.pl, tvn24.pl

Grzyby wykręcać, wyrywać czy wycinać? To zależy od 1 rzeczy
AdobeStock
Newsy
Grzyby wykręcać, wyrywać czy wycinać nożem? To zależy od 1 rzeczy
Wybieracie się do lasu na grzyby? Sprawdźcie, jak je prawidłowo zbierać, by nie uszkodzić nie tylko grzybni, ale i samego grzyba.

Sezon na grzybobranie zbliża się wielkimi krokami. Tak naprawdę już teraz możecie spotkać w polskich lasach pierwsze okazy grzybów. Czy wiecie, jak prawidłowo je zbierać? Sprawdźcie, bo ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania grzybni. Jak prawidłowo zbierać grzyby - wykręcać, wyrywać a może wycinać? Wybierając się do lasu na grzyby powinniście zaopatrzyć się nie tylko w odpowiedni strój, ale także w ostry scyzoryk lub nóż, którym będziecie wycinać grzyby. Nie wszystkie grzyby należy jednak wycinać - niektóre z nich możecie wyrywać przy użyciu dłoni. Czy znalezione w lesie grzyby należy wykręcać, wyrywać czy wycinać? Na oficjalnej stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać, że tak naprawdę możemy stosować zarówno wycinanie, jak i wykręcanie, ale należy to robić z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki – czytamy na stronie Lasów Państwowych. A co z mniejszymi grzybami, takimi jak kurki, rydze czy zielonki? Je lepiej wykręcać. Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy...

grzyby suszone w panierce przepis
Adobe Stock
Newsy
Uważajcie na wiosenne grzyby! Ten podobny do smardza jest trucizną!
Chociaż sezon na zbieranie grzybów przypada na jesień, już wiosną można znaleźć piękne i smaczne okazy. Uważajcie jednak – nie wszystkie są jadalne!

Nawet wiosną można znaleźć w lesie pierwsze grzyby, z których przygotujecie pyszne dania takie jak kotlety grzybowe , gołąbki z ryżem i grzybami czy grzybową marynatę do schabu . Jeden z wiosennych grzybów przypomina smardza, ale tak naprawdę nim nie jest – to piestrzenica kasztanowata, która może doprowadzić do poważnego zatrucia! Nazywana jest także „babim uchem”. „Spożycie tego grzyba może doprowadzić w łagodnych objawach do zaburzeń jelitowych, a w gorszych - do zaburzeń pracy wątroby, śledziony, nerek, nawet wzroku” - wyjaśnia Zdobysław Czarnowski z Lasów Państwowych. Piestrzenica kasztanowata – trująca bliźniaczka smardza Dawniej ta odmiana grzyba uznawana była za jadalną, a wręcz często wysyłano je do innych krajów. Utarło się, że odpowiednia obróbka termiczna sprawia, że tracą swoje trujące właściwości. Eksperci jednak doszli do wniosku, że jest to bardzo ryzykowne – nawet kilkukrotne gotowanie grzyba może być niewystarczające, aby stał się bezpieczny.  „Są ludzie, którzy zbierają te grzyby wiosną. Obgotują raz, drugi raz i wtedy z tego wywaru robią sobie coś do spożycia” – opowiada Czarnowski.  Czy jest to jednak bezpieczne? Niekoniecznie – statystycznie bardzo niewiele grzybiarzy ma tak rozległą wiedzę o grzybach, aby umieć odpowiednio je obrobić. Piestrzenica wygląda intrygująco i pięknie pachnie, dlatego może kusić leśnych wycieczkowiczów. Skrywa jednak bardzo szkodliwe składniki takie jak gyromitryna, czyli substancja rakotwórcza. W organizmie ludzkim rozkłada się ona do składnika zwanego monometylohydrazyną, która często występuje… w paliwie rakietowym!  Piestrzenica ma intrygujący wygląd i bardzo ładny zapach, ale jako składnik diety jest niebezpieczna dla...

Jak i na czym smażyć grzyby? 1 błąd i będą do niczego
AdobeStock
Newsy
Jak i na czym najlepiej smażyć grzyby? 1 błąd i będą do niczego
Kupiliście lub zerwaliście w lesie grzyby i planujecie je usmażyć? Koniecznie pamiętajcie o tych kilku prostych zasadach.

Zebraliście w lesie grzyby i planujecie je usmażyć, ale nie bardzo wiecie, jak się za to zabrać? Podpowiemy wam jak usmażyć grzyby, by zachowały swój wspaniały, leśny aromat i smak. Jak i na czym najlepiej smażyć grzyby? Sezon na grzyby w pełni. W polskich lasach aż zaroiło się od grzybiarzy, którzy z samego rana wyruszają na leśne wyprawy w poszukiwaniu wspaniałych polskich grzybów. Udało wam się zebrać w lesie grzyby, ale nie wiecie, jak je prawidłowo usmażyć? Trzymajcie się tych kilku prostych zasad, a wasze smażone grzyby na pewno będą obłędne w smaku. Smażone grzyby to świetny dodatek do mięs, risotto i makaronów, ale świetnie też smakują solo – gdy podsmażymy je na patelni z cebulką i podamy z tłuczonymi ziemniakami lub świeżym pieczywem. Jak prawidłowo usmażyć grzyby? Wyjaśniamy krok po kroku. Po pierwsze – grzyby powinniśmy starannie wyczyścić, najlepiej tuż po zabraniu ich do domu. Grzyby nie powinny długo moczyć się w wodzie, ponieważ ją wchłoną, co bardzo utrudni ich smażenie. Usuńcie zanieczyszczenia z grzybów przy pomocy pędzelka. Jeśli jednak zdecydujecie się na umycie grzybów w wodzie, trzymajcie je w niej krótko i dobrze odciśnijcie grzyby przed smażeniem za pomocą papierowego ręcznika. Pokrójcie grzyby na kawałki usmażcie je na patelni na oliwie z dodatkiem masła. Rozłóżcie grzyby na patelni w odstępach lub smażcie je partiami. Jeśli grzyby będą na patelni ciasno poupychane, puszczą nadmiar soku i zaczną się dusić zamiast smażyć, a wtedy możecie zapomnieć o rumianej skórce. Grzyby mogą być również nasączone wodą z lasu, np. gdy zbieraliśmy je tuż po deszczu. Jeśli na waszej patelni puszczą one sok, wystarczy, że go odparujecie i dalej będziecie smażyć grzyby, aż do uzyskania pożądanego efektu. Pamiętajcie też, że grzyby...

Majówka w lesie? Tak, możecie nawet upiec w lesie kiełbasę, ale tylko na 1 sposób
Pixabay
Newsy
Majówka w lesie? Tak, możecie nawet upiec w lesie kiełbasę, ale tylko na 1 sposób
Majówka 2021, tak jak i zeszłoroczna, odbywa się jeszcze w warunkach pandemicznych, które zmuszają do trzymania się narzuconych obostrzeń. Jak świetnie spędzić majówkę w lesie… nie naruszając żadnych praw?

Majówka 2021 to (miejmy nadzieję) ostatnia, podczas której ograniczają nas obostrzenia rządowe. W tym roku niestety barier jest jeszcze więcej, gdyż nawet pogoda na majówkę zniechęca do grillowania i biwakowania. Prawdopodobnie jednak pomimo tego nadal znajdą się osoby chętne do spędzania czasu na zewnątrz. Majówka w lesie? Od dziś to możliwe. Lasy Państwowe określiły 429 miejsc, w których już od 1 maja można legalnie rozbić namiot, powiesić hamak czy huśtawkę i zorganizować biwak. Chociaż jest to opcja dla osób zaprzyjaźnionych z przyrodą i gotowych na wszelkie warunki, entuzjastów takiej formy spędzania czasu na pewno nie brakuje. Gdzie można rozbić namiot w lesie? Już w zeszłym roku Lasy Państwowe zgromadziły kilka lokalizacji, które wzięły udział w testowym programie „Zanocuj w lesie”. Punkty te były zlokalizowane w kilku miejscach na terenie: Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka (Nadleśnictwo Sieraków i Oborniki Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie (Nadleśnictwo Syców i Antonin) Obydwa te tereny znajdują się w województwie wielkopolskim. Zostały one przygotowane pod wycieczki turystów, jednak wjazd samochodem do lasu nie był możliwy, więc już wtedy była to opcja tylko dla osób zaznajomionych z realiami biwakowania na łonie natury.  W tym roku lista miejsc, w których można rozłożyć obóz, została znacznie poszerzona i znajdziecie ją wchodząc na stronę Banku Danych o Lasach.  Jak przygotować się na nocowanie w lesie? Zanim podekscytujecie się perspektywą leśnej wycieczki, sprawdźcie, czy na pewno jesteście na nią gotowi.  „Wcześniej zalecam całodniową wyprawę, by las w ogóle poznać. Nocleg w lesie to nie nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu (…) Warto też...