W całej Polsce kiszenie oraz konserwowanie ogórków trwa w najlepsze. Tomek Strzelczyk zaproponował swój pomysł na przetwory, czyli ogórki z warzywami do słoika w zalewie octowej.

Tym, co je wyróżnia jest sposób pasteryzacji. Strzelczyk nie używa w tym celu w ogóle garnka - jest dzięki temu łatwiej, czysto i bez dodatkowego sprzątania. Na czym polega jego sposób? Sprawdźcie poniżej.

Przepis Tomka Strzelczyka na ogórki w zalewie

Składniki:

  • 4 kg ogórków

  • 3 cebule

  • 3 marchewki

  • 2 czerwone papryki 

Dodatkowo: 1 łodyga kopru z kwiatem, 1 liść laurowy, 3 ziarna ziela angielskiego i pół łyżeczki gorczycy na słoik. 

Zobacz także:

Zalewa:

  • 3,5 litra wody

  • 100 g soli kamiennej niejodowanej

  • 75 g cukru

  • 0,7 l octu 

Oraz 9-10 słoików o pojemności 1 litra. 

Przygotowanie:

  1. Zamoczcie ogórki w zimnej wodzie. 

  2. Do garnka wlejcie 3,5 litra wody, wsypcie 100 g soli kamiennej niejodowanej, wymieszajcie i zagotujcie.

  3. Dopiero, gdy woda będzie się gotować, wlejcie do niej 0,7 l octu. Następnie ponownie doprowadźcie zalewę do wrzenia, po czym zdejmijcie garnek z ognia i odstawcie do ostudzenia.  

  4. W międzyczasie weźcie się za warzywa. Odetnijcie wierzch i spód papryki (bez ogonka), ale nie wyrzucajcie - jak podkreśla Tomek, to także wyląduje w słoiku. Następnie natnijcie paprykę i usuńcie z niej gniazdo nasienne. Resztę pokrójcie w równie plasterki, o szerokości ok. 2 cm. 

  5. Cebulę pokrójcie w większe półplasterki, a obraną marchew zwyczajnie, w plastry. 

  6. Teraz do każdego słoika wsypcie po 3 ziarna ziela angielskiego i pół łyżeczki gorczycy. Dodajcie 1 liść laurowy, łodygę kopru i warzywa - kilka plastrów marchewki na dno, a następnie ogórki, ciasno ułożone obok siebie. 

  7. Pomiędzy ogórki wciśnijcie jeszcze plastry papryki, cebulę i marchewkę. Powtórzcie tę czynność dla reszty słoików. 

  8. Do słoików wlejcie nieco już ostygniętą zalewę. Zakręćcie. 

  9. Czas na pasteryzację - tę zróbcie w piekarniku. Tomek wkłada słoiki do zimnego piekarnika i ustawia jego temperaturę na 130 stopni Celsjusza. W momencie, gdy piekarnik już się nagrzeje, pasteryzuje je przez pół godziny. Po tym czasie czeka, aż wystygną i wyjmuje je z pieca. 

  10. Na koniec, ostrożnie (słoiki są bardzo gorące), trzeba odwrócić ogórki do góry dnem i postawić na blacie wyłożonym bawełnianą ściereczką. Gdy wystygną, można przenieść je w chłodne i ciemne miejsce, gdzie wytrzymają całą zimę.