Szacuje się, że na całym świecie żyje nawet ok. 60 mln Polaków. Aż 21 milionów to Polonia, czyli Polacy oraz osoby pochodzenia polskiego, którzy żyją w różnych krajach na świecie. Najbardziej znaną Polonią jest oczywiście ta w USA (liczy ok. 10 milionów) oraz w Polonia brazylijska. Nasi rodacy są licznie rozsiani po całym świecie i można ich znaleźć także w Rumunii.

Pod koniec XVIII w. na terenie Rumunii odkryto złoża soli. Potrzebowano wielu górników do pracy i część z nich stanowili Polacy, którzy znali się na takiej pracy jak mało kto. Naszych rodaków było w Rumunii coraz więcej, aż w końcu zwrócili się do władz Austro-Węgier z prośbą o podarowanie im ziemi - pod domostwa i gospodarstwa. Tak właśnie powstały wsie Pojana Mikuli, Plesza oraz Nowy Sołoniec.  

Mamałyga - co to jest?

Według danych ze spisu przeprowadzonego w 2011 roku, w Rumunii nadal mieszka ok. 2 tysięcy Polaków. Część z nich pozostała w Nowym Sołońcu i kultywuje tradycje swoich przodków, a także czerpie z kultury rumuńskiej. W te strony coraz częściej udają się polscy podróżnicy, turyści, a nawet młodzi youtuberzy, którzy odkrywają to miejsce na mapie Europy na nowo.

Co jadają Polacy w Rumunii? Ich kuchnia to oczywiście mieszanka polskich i rumuńskich przyzwyczajeń. Z Przykładem może być choćby mamałyga - tradycyjna potrawa dla tej części Europy. Przyrządza się ją z mąki kukurydzianej albo kaszy, gotowanej w mleku lub wodzie. Podobne danie znane jest w krajach Europy południowo-wschodniej, w tym w Bułgarii, na Węgrzech i Ukrainie.

Zobacz także:

Dla Polaków w Rumunii to właśnie mamałyga z kukurydzy, a nie ziemniaki czy chleb nadal są głównym codziennym posiłkiem obfitującym w węglowodany. Jest to potrawa skromna, ale smaczna - spróbujcie ją zrobić, korzystając z poniższego przepisu. 

Przepis na mamałygę

Składniki:

  • 250 g kaszy kukurydzianej
  • 750 ml mleka
  • 1 łyżka masła
  • szczypta soli 

Przygotowanie:

  1. Wlejcie mleko do garnka i zagotujcie na małym ogniu. Nie zapomnijcie o mieszaniu, by mleko się nie przypaliło.
  2. Gdy mleko zacznie wrzeć, rozpuśćcie w nim 1 łyżkę masła.
  3. Następnie dodajcie kaszkę kukurydzianą i szczyptę soli. Dalej gotujcie na małym ogniu, nie zwiększając mocy palnika. 
  4. Mamałyga zacznie dość szybko gęstnieć. Podgrzewajcie ją przez 30 minut pod przykryciem, cały czas mieszając. 

I gotowe! Danie jest banalnie proste do zrobienia i mało skomplikowane. Mamałygę można podać i na słodko, i na słono. Jest bardzo smaczna ze świeżymi owocami lub dżemem i twarogiem. W Rumunii mamałygę dodaje się do gołąbków lub innego drugiego dania albo podaje się z owczym twarogiem.