Napoleonka to jedno z klasycznych ciast, które można zawsze dostać w cukierni. W zależności od regionu, nazywa się ją albo napoleonką, albo kremówką. Wypiek składa się z dwóch cienkich blatów ciasta francuskiego lub kruchego, przełożonych wysoką warstwą budyniu. W niektórych częściach polski napoleonkę podaje się z solidną porcją bitej śmietany z wierzchu. 

Ciasto jest pyszne, ale niestety dość ciężkie. Jeśli przepadacie za napoleonką i chcielibyście móc zajadać się nią częściej i bez wyrzutów sumienia, mamy na to patent.

Sposób na lżejszą napoleonkę

Napoleonka w tej wersji nie zawiera w ogóle budyniu. Zamiast tego, należy użyć… kaszy jaglanej. Wówczas masa nie jest tak tłusta i ciężka jak w tradycyjnym przepisie.

Naszą dzisiejszą napoleonkę robi się znacznie szybciej niż zwykłą również dzięki temu, że pomija się zupełnie pieczenie ciasta kruchego lub francuskiego. Zostały one zastąpione zwykłymi herbatnikami. Taką napoleonkę bez pieczenia robi się szybko i bez większego trudu. Cały przepis na to smaczne ciasto w lżejszej wersji znajdziecie poniżej. 

Zobacz także:

Przepis na napoleonkę z kaszą jaglaną

Składniki:

  • 4 szklanki mleka
  • 1 szklanka kaszy jaglanej
  • 6 łyżek cukru
  • 4 łyżki oleju kokosowego lub innego tłuszczu (np. roztopionego masła)
  • 1 laska wanilii  (ew. aromat waniliowy lub cukier waniliowy)
  • 1 opakowanie herbatników 250 g

Przygotowanie:

  1. Wsypcie kaszę jaglaną do garnka i podgrzejcie. Gdy zacznie się prażyć, mieszajcie co jakiś czas, by kasza zaczęła wydzielać intensywny zapach.
  2. Wsypcie ją do sitka i przelejcie wrzątkiem, a następnie zimną wodą. Taki zabieg sprawi, że nie będzie gorzka.
  3. Odmierzcie z mleka 2,5 szklanki i wlejcie do garnka. Dodajcie podprażoną kaszę jaglaną, 6 łyżek cukru oraz ziarenka z laski wanilii.
  4. Wymieszajcie, doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez ok. 25 minut lub tak długo, aż kasza zmięknie. Może być wręcz nieco rozgotowana. 
  5. Kiedy kasza będzie już dobra, wlejcie tłuszcz i całość zmiksujcie za pomocą blendera na gładki krem.
  6. Pod koniec miksowania wlejcie resztę mleka i mieszajcie dalej.
  7. Ułóżcie herbatniki na dnie kwadratowej blaszki do pieczenia. Wylejcie na nie krem, wyrównajcie i przykryjcie go kolejną warstwą herbatników. 
  8. Gdy masa ostygnie, wstawcie ciasto do lodówki na całą noc.