Mrożenie to zaraz obok suszenia i marynowania najbardziej powszechny sposób przechowywania grzybów. O ile marynowanie i suszenie nieco ograniczają możliwości ich późniejszego spożytkowania, o tyle mrożenie daje szerokie pole do popisu w tej kwestii. Ważne jednak, by zrobić to odpowiednio. Tylko w ten sposób zachowają smak, a co więcej – będą bardziej lekkostrawne.  

Czy powinno się mrozić grzyby w całości czy w kawałkach? 

Ta kwestia zastanawia wiele osób. Z jednej strony całe kapelusze wyglądają naprawdę pięknie, z drugiej – może lepiej i bezpieczniej będzie je pokroić. My zdecydowanie przychylamy się do drugiego rozwiązania. Nie chodzi tu o to, by szatkować grzyby na drobno, a jedynie o to by sprawdzić dokładnie, czy nie są one robaczywe. 

Zdrowa nóżka wcale nie oznacza zdrowego kapelusza. Lepiej przeciąć go i sprawdzić, czy są w nim dziurki i kanaliki po nieproszonych gościach. Mrożenie całych grzybów ma pewien sens w momencie, gdy są one młode lub bardzo młode. W tym przypadku ze względu na krótki czas wzrostu, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zainfekowania robakami.  

Zobacz także:

Czy powinno się obgotowywać grzyby przed mrożeniem? 

Przed mrożeniem obgotowuje się grzyby z dwóch powodów: dla zdrowia i dla smaku. Grzyby należą do pokarmów ciężkostrawnych, a ten zabieg powoduje, że stają się łatwiej przyswajalne przez organizm. Nie będziecie więc musieli po każdym grzybowym kęsie łykać proszków na wątrobę. 

To jednak nie wszystko. Takie podejście do tematu sprawi, że przedłużycie czas przechowywania swoich zbiorów w zamrażarce. Jeśli zamrozicie całe, nieobgotowane grzyby, już po niedługim czasie w zamrażarce mogą być niezdatne do spożycia.

Niektóre gatunki, jak chociażby kanie i rydze koniecznie wymagają obgotowania przed mrożeniem. W przeciwnym razie staną się gorzkie i zepsują później wam przyrządzane potrawy. Pozostałe grzyby również zyskają na smaku, jeżeli poddacie ich temu procesowi. Gotowanie grzybów przed mrożeniem krótko mówiąc pozwoli wam uniknąć potem nieprzyjemnej niespodzianki.

Jak poprawnie mrozić grzyby? 

Oto krótka instrukcja mrożenia grzybów w najbezpieczniejszy i najpewniejszy sposób:

  1. Dokładnie oczyśćcie grzyby ściereczką i krótko umyjcie pod bieżącą, zimną wodą. 

  2. Włóżcie je do garnka i zalejcie wodą z dodatkiem soli.  

  3. Doprowadźcie do wrzenia i zbierzcie pianę. 

  4. Grzyby gotujcie (od momentu wrzenia) około 10 minut. 

  5. Następnie wyciągnijcie je z wody, odsączcie, osuszcie i ostudźcie. 

  6. Wystudzone egzemplarze połóżcie na deseczce lub tacce i wsuńcie do zamrażarki. 

  7. Po 30 minutach przełóżcie do woreczków strunowych lub pudełek plastikowych i szczelnie zamknijcie (można pominąć także 2 ostatnie kroki i od razu wrzucić grzyby