Historia, która przydarzyła się w domu jednej z naszych koleżanek redakcyjnych, mogła zdarzyć się dosłownie w każdym polskim domu. Ostatnio o tego rodzaju kulinarne rozczarowania szczególnie łatwo. Wszystko oczywiście przez wszechogarniającą inflacyjną drożyznę…

Zapytacie słusznie: kto na przednówku bierze się za przygotowanie leczo? No cóż, rzeczywiście pora nie sprzyja obecnie do przygotowania tego iście późnoletniego czy też jesiennego dania.

Są jednak tacy, którym nie straszne okoliczności przyrody. Kimś takim niewątpliwie musiał być mąż pani Marty, który postanowił zapakować do sklepowego koszyka odpowiednie warzywa i zlecić przygotowanie tego pysznego dania swojej żonie właśnie teraz, w marcu. A co!

Co sprawia, że warzywa są zimą tak drogie?

Jak to się mogło skończyć? Dobrze wiecie, że tylko w jeden sposób. Rachunek za warzywa w środku zimy musiał być doprawdy słony. Kto by się spodziewał jednak, że garnek domowego leczo może być aż tak drogi?

Zobacz także:

Okazuje się, że na niekorzyść portfela amatora leczo zadziałał nie tylko brak sezonu. Swoje zrobiła inflacja, drożejąca energia potrzebna do przewozu warzyw od rolników przez magazyny do sklepów, a także przymrozki na południu Europy. To właśnie one sprawiły, że ceny warzyw importowanych skoczyły ostatnio tak mocno.

Czy leczo to drogie danie?

Prześledźmy zatem rachunek z nieszczęsnych warzywnych zakupów męża pani Marty. Kwoty na paragonie mogą zrobić wrażenie. Oto krótki wyciąg:

  • 1 kg cukinii – 16 zł
  • 2 papryki czerwone – 12 zł (ceny za kilogram tego warzywa oscylują obecnie wokół 22-26 zł za kilogram nawet w najtańszych marketach!)
  • 50 dag pomidorów – 12 zł
  • 2 duże cebule – 2 zł (za kilogram tego pozornie taniego warzywa nie zapłacicie raczej nigdzie taniej obecnie niż 5 zł/kg
  • Główka czosnku – 3 zł
  • Pół kilograma kiełbasy toruńskiej – 20 zł
  • Razem – 65 zł

Z tych składników pani Marta przygotowała garnek leczo dla całej rodziny. Pytanie tylko czy 65 zł za domowy obiad to właściwa kwota? I czy cena papryki rzeczywiście powinna być wyższa o dowolnej porze roku niż cena mięsa?