Mody żywieniowe pojawiają się i znikają. Każdy z was pewnie może sobie przypomnieć przykłady z własnego życia. Kiedyś chętnie jadało się na przykład móżdżek, a dzisiejsza młodzież nawet na niego nie spojrzy. Egzotyczne owoce takie jak: awokado, banany czy ananasy są teraz dla was codziennością, ale w waszym dzieciństwie pewnie zajadaliście się głównie jabłkami, gruszkami i czereśniami. Jak bardzo zmieniła się dieta Polaków przez 1000 lat? Czy pierwsi królowie Polski jadali posiłki podobne do tych, które macie na swoich stołach?

Dieta pierwszych Piastów

Dziennikarz TVN24 przeprowadził niezwykłą rozmowę z profesorem Danielem Makowieckim, który jest ekspertem w tej dziedzinie. Naukowcy za pomocą specjalnych badań są w stanie dowiedzieć się więcej na temat tego, czym żywili się ludzie w dawnych czasach. Przydatne są w tym celu wykopaliska archeologiczne.

Mięsne rarytasy na królewskim dworze

Dzięki badaniu cięć rzeźników wiadomo, że królewscy przodkowie zajadali się tymi samymi częściami mięsa, które ludzie jedzą także obecnie. Cenione były:

  • Golonki
  • Polędwice
  • Schaby

Jadano także zimne nóżki i głowiznę, którą najczęściej przerabiano w salceson. Piastowie dokładnie wykorzystywali każda jadalną część zwierząt. Na pewno jadano mózg, szpik i całą zawartość czaszek i kości zwierząt.

Zobacz także:

Szpik był zapewne dużym rarytasem. Dzięki badaniu pęknięć na kościach wiadomo, że wydobywanie szpiku z kości było bardzo powszechna praktyką w całym ówczesnym społeczeństwie.

Na stołach władców i elit często lądowały ogromne porcje mięsne. Kucharze nie bawili się raczej w przygotowywanie jednoporcjowych talerzy. Przygotowywano udziec mięsny i w takiej postaci prezentowany był on na stole.

Przyprawy na królewskim stole

Nie stosowano wtedy potraw korzennych czy pieprzu, które nie są przecież rodzimymi gatunkami dla Polski. Posiłki przyprawiano solą pozyskiwaną z krajowych kopalni. Potrawy na pewno doprawiano też ziołami rosnącymi w Polsce:

  • Czosnkiem niedźwiedzim
  • Majerankiem
  • Koprem
  • Kminkiem
  • Jałowcem

Tylko mięso? Co jeszcze jadali przodkowie?

Niecodziennym widokiem był raczej nabiał i przetwory jajeczne i mleczne. Zwierzęta hodowlane były wtedy o wiele mniejsze i słabsze, a kury nie znosiły tylu jaj. Hodowano je głównie na mięso. Jadano za to produkty mączne z prosa, żyta i pszenicy. Robiono z nich najprawdopodobniej coś w rodzaju podpłomyków.

Oprócz tego w diecie pierwszych Piastów nie brakowało dzikich rodzimych roślin. Jadano groch, brzoskwinie, lokalne winogrona, maliny i jagody. Dietę uzupełniano o pokrzywy, szczaw i orzechy laskowe. Oprócz piwa, pito też prawdopodobnie wywar z kwiatów bzu.

Źródło: TVN24