Polska kotletami stoi. Dwa dania obiadowe, które cieszą się u nas niesłabnącym uwielbieniem to właśnie kotlety. Schabowe i mielone. O ile schabowe przygotowujemy z płata mięsa, to do mielonych potrzebujemy mięsa mielonego.

Niektórzy sądzą, że kotlety z takiego mięsa są mniej wartościowe, można do nich użyć gorszej jakości mięsa, a samo danie jest mniej wystawne. Jednak smakosze mielonych dobrze wiedzą, że warto sięgnąć po dobre składniki. A to, że mięso jest zmielone działa jedynie na korzyść kotletów: można do nich dodać cebulkę, jajko, natkę, przyprawy i wyrobić na jednolitą, mięsistą i smaczną masę.

Które kotlety mielone wybrać: wieprzowe czy drobiowe?

Cena mięsa

Najlepsze mięso na wieprzowe kotlety mielone to łopatka wieprzowa, w przypadku indyka – filet z piersi indyka. Oczywiście w zależności od sklepu i regionu kraju ceny mogą się różnić. My sprawdziliśmy bieżące ceny obu rodzajów mięsa w tym samym, popularnym hipermarkecie, mającym swoje sklepy w całej Polsce.

W obu przypadkach do kalkulacji użyliśmy mięs w kawałku, do samodzielnego zmielenia w domu.

Zobacz także:

  • 500 g łopatki wieprzowej kosztuje od 14,99 zł do 16,99 zł
  • 500 g filetu z piersi indyka – około 18 zł

Sprawdzamy czas przygotowywania mięsa wieprzowego i indyczego

Jeśli w obu przypadkach kupimy płaty mięsa i będziemy je mielić samodzielnie w domu, to czas pracy przeznaczony na przygotowanie mięsa będzie taki sam. Musicie zaplanować czas na:

  • Zmielenie mięsa
  • Namoczenie bułki
  • Pokrojenie i podsmażenie cebuli
  • Wyrobienie masy
  • Uformowanie kotletów

Sprawdzamy wartości mięsa wieprzowego i indyczego

Mięso wieprzowe zawiera więcej tłuszczu, ma nieco mniej białka i minerałów od mięsa z indyka. Oba rodzaje mięsa mają dużo minerałów, w tym wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu.

Nadmierne jedzenie każdego mięsa, ale przede wszystkim mięsa czerwonego, w tym wieprzowego, może prowadzić do zawałów, nowotworów czy cukrzycy.

Które kotlety mielone są lepsze: wieprzowe czy drobiowe z indyka?

Mięso wieprzowe jest tańsze od indyka, z kolei indyk uważany jest za zdrowszy od czerwonego mięsa wieprzowego. W zakresie czasu przygotowania czas obróbki obu rodzajów mięs jest podobny.

Jak więc wybrać najlepsze mięso na kotlety mielone? Niektórzy będą kierować się ceną i wybiorą te, które będą tańsze. Dla innych ważniejsze jest zdrowie i niezależnie od ceny sięgną po zdrowszy drób. Jeszcze inni do porównania włączą jeszcze smak i wybierając pomiędzy klasycznym smakiem mielonych wieprzowych a delikatnym smakiem mielonych drobiowych, wybiorą te, które uznają za smaczniejsze.

Tym z was, którzy nadal są niezdecydowani, proponujemy połączenie obu rodzajów mięs i usmażenie kotletów wieprzowo – drobiowych.

Źródło: Wikipedia, abczdrowie.pl, carrefour.pl