Chyba nie ma osoby, która nie przepadałaby za naleśnikami. Są mięciutkie, lekko słodkie i nieco tłuste - a przecież to tłuszcz niesie smak. A do tego można je podać na niezliczoną ilość sposobów, na przykład na słodko z serem, dżemem albo czekoladą lub na słono - ze szpinakiem, mięsem mielonym czy łososiem i awokado.

Choć przepis na naleśniki jest prosty, usmażenie idealnych, cieniutkich placków wcale nie jest takie proste. Liczy się tutaj zarówno technika, jak i odpowiednie proporcje składników. W prosty sposób możecie sprawdzić, czy wasze ciasto na naleśniki jest takie, jak trzeba. 

Jak zrobić ciasto na naleśniki?

W przepisach na naleśniki można się spotkać z poradą która mówi o tym, że ciasto powinno być jednocześnie gęste i lejące się. Początkujący mogą mieć jednak problem z wyczuciem odpowiedniej konsystencji - w końcu jak ciasto może być zarówno rzadkie jak i gęste?

Z pomocą przyjdzie wam prosty test, który przedstawił Pascal Brodnicki w jednym z filmów udostępnionych na jego kanale na YouTube. Kucharz wytłumaczył, że przed smażeniem warto zrobić test łyżki.

Zobacz także:

Zanurzcie ją w gotowym cieście, a potem podnieście do góry. Jeśli zacznie z niej powoli spływać i z wolna kapać do miski, jest idealne. Jeżeli spłynie praktycznie od razu, ciasto jest za rzadkie - trzeba więc dosypać do niego więcej mąki. Z kolei gdy ciasto przykleja się do łyżki, nie skapując do garnka, jest za gęste. Wlejcie do niego po prostu trochę więcej mleka lub wody gazowanej. 

Jak usmażyć doskonałe naleśniki?

Najprostsze naleśniki robi się z mąki, mleka oraz jajek. Możecie jednak dodać do ciasta też kilka innych składników, dzięki którym naleśniki będą jeszcze lepsze:

  • Woda gazowana - najlepiej w proporcji pół na pół z mlekiem. Naleśniki są wówczas lżejsze i dobrze napowietrzone. 
  • Proszek do pieczenia - niewielka ilość sprawi, że naleśniki wyrosną i będą bardziej pulchne.
  • Jajka - warto dodać ich więcej, niż jest w przepisie, na przykład 3 zamiast 1. Im więcej jajek, tym naleśniki są bardziej giętkie. 
  • Tłusta śmietanka - gdy wlejecie kilka łyżek do ciasta, naleśniki ozłocą się na brzegach w trakcie smażenia i staną się przyjemnie tłuściutkie.