Tłuste i ciężkostrawne dania często powodują wzdęcia i niestrawność, ale to nie znaczy, że musicie z nich rezygnować raz na zawsze. Wystarczy wyciągnąć z kuchennej szafki popularną przyprawę, a wszystkie problemy żołądkowe znikną jak ręką odjął.

Jak szybko pozbyć się wzdęć?

Po obfitej uczcie nie warto kłaść się na drzemkę, tylko od razu kierować kroki do kuchni, żeby zaparzyć napar z nasion kolendry. Ten naturalny napój bije na głowę drogie specyfiki z apteki i w mig przynosi ulgę.

Wszystko za sprawą bogatego składu tych niepozornych drobnych ziarenek, gdyż  znajduje się w nich linalol, który działa rozkurczowo i reguluje pracę jelit. Oprócz niego, znajdziemy tam też błonnik, wspomagający prawidłową pracę wątroby i ułatwiający wypróżnianie.

Okazuje się jednak, że kolendra ma też wiele innych cennych właściwości. Zrobiony z niej napar pomoże też uregulować ciśnienie, obniżyć poziom cholesterolu i zwalczyć stany zapalne. Warto więc na stałe włączyć taką herbatkę do domowego menu, tym bardziej, że robi się ją banalnie łatwo.

Zobacz także:

Jak pić kolendrę?

Aby przygotować napar z kolendry wystarczy rozgnieść 1 łyżeczkę nasion, zalać je szklanką wrzątku i odstawić na 30 minut. Po tym czasie wystarczy już tylko odcedzić napój i pić po pół szklanki 2 razy dziennie, najlepiej przed posiłkami.

Jeśli jednak potrzebujecie silniejszego działania, możecie wzmocnić lecznicze działanie kolendry dodając do niej nasiona kopru włoskiego, które dodatkowo pobudzą produkcję soków żołądkowych i uregulują pracę jelit.

Co więcej, dzięki takiemu dodatkowi herbatka na trawienie nabierze również lepszego smaku o korzennej, lekko anyżkowej nucie. Przygotowując tę wersję naparu, należy wymieszać nasiona kolendry i kopru 1:1, czyli na 1 szklankę, dodać po pół łyżeczki każdego z nich.

Co pić na niestrawność? Inne domowe sposoby

Jeśli akurat nie macie pod ręką nasionek kolendry, a potrzebujecie natychmiastowej ulgi dla brzucha, możecie użyć też kilku innych naturalnych produktów. Po zaparzeniu podobne właściwości mają też:

  • kminek,
  • dziurawiec,
  • rumianek,
  • świeży lub suszony imbir,
  • mięta,
  • goździki.