Magda Gessler jest protestantką. Jak będzie wyglądał jej wielkanocny koszyczek z jedzeniem? Zdziwicie się
ONS.pl/Adobe Stock
Newsy

Magda Gessler jest protestantką. Jak będzie wyglądał jej wielkanocny koszyczek z jedzeniem? Zdziwicie się

Święta wielkanocne to nie tylko duchowe przygotowania, ale i kulinarne. Coroczną tradycją jest szykowanie koszyczków z jedzeniem. Tego przestrzega również Magda Gessler. Ostateczny skład jej święconki może was nieco zdziwić.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 02, 2021

Święta wielkanocne to duchowe przeżywanie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, ale wiąże się również z różnymi, ciekawymi tradycjami. Do powszechnie znanych obyczajów, należy szykowanie koszyczka, święcenie pokarmów, malowanie pisanek czy przyrządzanie klasycznych dań. Magda Gessler, mimo iż jest innego wyznania, także przygotowuje w tym roku koszyczek. Co się w nim znajdzie? 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Magda Gessler jako ekspert kulinarny 

Magda Gessler jest niewątpliwie autorytetem w dziedzinie kulinariów w całej Polsce. Jest właścicielką kilku restauracji w kraju, a także prowadzi autorski program telewizyjny, gdzie przeprowadza rewolucje w gastronomii. Zasłynęła ze stanowczości oraz ciętego języka. Kontakt ze swoimi fanami utrzymuje poprzez media społecznościowe, gdzie często dzieli się z nimi również pomysłami na różne dania. 

Zobacz także

Gessler wyznawcą protestantyzmu

Restauratorka przynależy do kościoła protestanckiego, co oznacza, że nie wszystkie obyczaje obchodzi. Jednak protestantyzm jest jedną z głównych gałęzi chrześcijaństwa. Do jego głównych założeń należą: 

  • Pismo Święte jako autorytet w praktyce chrześcijańskiej,
  • Jezus Chrystus jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem,
  • Bóg jako istota oddawania czci,
  • łaska boża jako podstawa usprawiedliwiania grzeszników.

Mimo różniących się kwestii, część zwyczajów jest podobnych i tylko drobnymi elementami różnią się od chrześcijaństwa.

Tradycje wielkanocne

Święta wielkanocne mają szereg zwyczajów, które od lat są praktykowane przez ludzi. Pozwalają one odpowiednio przygotować się do świętowania. Do najpopularniejszych przestrzeganych obyczajów należą:

  • święcenie pokarmów,
  • malowanie pisanek,
  • przyrządzanie wielkanocnych dań jak żurek, faszerowane jajka, babka czy mazurek,
  • oblewanie wodą w Lany Poniedziałek,
  • przygotowywanie koszyczków z pokarmem, 
  • czy uczestniczenie w Triduum Paschalnym w kościele.

Pozwalają one wczuć się w nadchodzący świąteczny okres, a także odpowiednio nastroić na ten szczególny czas. 

Koszyczek u Magdy Gessler

W skład tradycyjnego koszyczka wchodzą takie produkty jak chleb, sól, domowa wędlina, jajka, kawałek babki, chrzan oraz baranek. Restauratorka przyznała, że jej święconka wygląda dokładnie tak samo. Aczkolwiek zawartość również może różnić się w zależności od zamożności danego domu.
 

Czytaj także:

Magda Gessler restauracje
ons
Gwiazdy Ile restauracji tak naprawdę prowadzi Magda Gessler? My już wiemy!
Magda Gessler od lat określana jest jako „właścicielka kilkunastu restauracji w Polsce”. Okazuje się jednak, że większości z nich udziela tylko swojego nazwiska i pomysłów na dania. Miejsc, które stworzyła całkowicie sama nie jest więc tak wiele.
Weronika Kępa
listopad 24, 2020

Magda Gessler od lat pomaga Polakom ratować ich gastronomiczne biznesy. W „Kuchennych Rewolucjach” kobieta określana jest jako „właścicielka kilkunastu restauracji i niekwestionowany autorytet kulinarny”. I o ile do tej drugiej części nikt nie ma zarzutów, o tyle pierwsza fraza budzi ogromne zainteresowanie wśród miłośników jedzenia i fanów gwiazdy. Gessler pozwala używać swojego nazwiska Magda Gessler już kilkanaście lat temu wytłumaczyła, dlaczego tak wiele miejsc promuje się jej nazwiskiem, mimo że nie są jej własnością. Okazuje się, że restauratorka ściśle współpracuje z kilkunastoma punktami gastronomicznymi w kraju i udziela na to zgody. Oczywiście nie za darmo. Daję tym miejscom nie tylko moje nazwisko, ale przede wszystkim całą siebie – moje najlepsze pomysły, jakość, która z mojego nazwiska wynika. Sama wszystkiego pilnuję, doglądam, unowocześniam smaki, poprawiam. W ten sposób Gessler przez lata wspierała między innymi Willę Uciechę, Hestię, Bażanciarnię, Gar czy Belugę. Jednak bezpośrednio spod jej skrzydeł wyszło o wiele mniej restauracji. Jedną z nich i jednocześnie pierwszą, którą stworzyła jest zlokalizowana w Warszawie „U Fukiera”. To moja i tylko moja restauracja, okręt flagowy, początek mojego życia w Polsce po powrocie z Hiszpanii. Tutaj gotuję i bywam - można mnie tu spotkać prawie codziennie. Tu wreszcie sama chętnie wybieram dania dla moich gości.  Kulinarne perełki na mapie Polski Na tym jednak nie koniec. Będąc w stolicy można również zajrzeć do nowo otwartego lokalu „Słodki Słony Familia”, który Gessler otworzyła razem ze swoim synem, Tadeuszem Mullerem. W menu cukierni znalazły się między innymi maślane bułeczki, kruche ciasteczka, ciastka, drożdżówki, eklerki, mazurki, a nawet...

Przeczytaj
magda gessler przepisy wigilia
ONS/AdobeStock
Newsy Magda Gessler nauczyła się go od babci. Dziś zdradza Polakom przepis. Ten makowiec jest fenomenalny
Poznajcie przepis Magdy Gessler na makowiec, inspirowany sekretną recepturą jej babci Ireny - jest przepyszny!
Katarzyna Wyborska
grudzień 14, 2020

Znana restauratorka rozpieszcza swoich widzów! Przed świętami dzieli się własnymi przepisami na świąteczne potrawy i wypieki na swoim kanale w mediach społecznościowych. Koniecznie musicie wypróbować recepturę jej babci na makowiec – podobno smakuje fenomenalnie! Sekretny przepis Magda Gessler z rozrzewnieniem wspomina dawne czasy, gdy jako drobna nastolatka potrafiła na raz zjeść cały makowiec – bo był taki pyszny! Jej babcia Irena była prawdziwą mistrzynią w przygotowywaniu tego ciasta. Magda z bólem przyznaje, że ani ona, ani jej mama nigdy nie potrafiły powtórzyć tego wspaniałego wypieku, choć Gessler zdradziła, że jest coraz bliżej osiągnięcia tego smaku, który pamięta z dzieciństwa. Chyba większość z nas dałaby wiele, by móc nauczyć się tak piec i gotować, jak nasze babcie! Przepis na makowiec Magdy Gessler Do upieczenia makowca z przepisu inspirowanego recepturą babci Magdy Gessler, będziecie potrzebowali poniższych składników: Pół litra mleka 300 g cukru 50 g drożdży 12 jaj 230 g masła 50 g smalcu 75 dag mąki 250 g maku 250 ml miodu Skórka z cytryny i pomarańczy 100 g rodzynek 100 g orzechów włoskich Przygotowanie Ciasto drożdżowe: Robimy zaczyn z 250 ml mleka, 50 g cukru i drożdży. Dodajemy stopniowo zaczyn, mąkę i roztopione 200 g masła z 50 g smalcu. Zostawiamy do wyrośnięcia. Masa makowa: Do garnka wlewamy 250 ml mleka i dodajemy mak. Gotujemy, a po ostudzeniu mielimy w maszynce. Z 200 g cukru, 8 żółtek i 2 jaj ucieramy kogel mogel. Skórkę z cytrusów smażymy na maśle. Dodajemy do tego później kogel mogel, miód, bakalie i mak. Prażymy, a na koniec dodajemy ubite białka z dwóch jajek. Gotowe ciasto rozwałkowujemy i wykładamy masą...

Przeczytaj