Jak produkcja mięsa wpływa na środowisko? Aby wyżywić stada zwierząt w hodowlach przemysłowych na całym świecie, potrzebna jest ogromna ilość paszy i wody. Dlatego od dziesięcioleci karczowane są ogromne obszary lasów, które wcześniej wpływały na zachowanie równowagi biologicznej.

Wraz z utratą lasów, tracimy tlen, do atmosfery przedostają się gazy cieplarniane, wymiera wiele gatunków zwierząt, w tym owadów, a także roślin. Jeśli konsumpcja mięsa nie zatrzyma się, a na razie tylko wzrasta, doprowadzimy do wielkiej katastrofy ekologicznej. Dlatego niektórzy szukają rozwiązań i inwestują w naukę i firmy mające nam dostarczyć nowoczesną żywność. Te produkty będą smakowały jak mięso, a nie będą mięsem. Jednym z inwestorów w przyszłość ziemi jest amerykański aktor.

Dlaczego Leonardo DiCaprio inwestuje w roślinne burgery?

Aktor nie pierwszy raz zdecydował się powierzyć swoje pieniądze młodemu start-upowi, rozwijającemu produkcję żywności, która nie wpływa degradująco na środowisko i nie przyczynia się do zwiększania emisji gazów cieplarnianych. To żywność, bazująca na składnikach roślinnych, nieużywająca żadnych zwierzęcych komponentów.

W ostatnich tygodniach 48-latek został inwestorem strategicznym startupu Neat Burger. To londyńska firma produkująca roślinne burgery, która wchodzi właśnie na amerykański rynek.

Zobacz także:

Przy tej okazji aktor wydal oświadczenie:

- Zakłócanie naszego systemu żywnościowego za pomocą zrównoważonych alternatyw jest jednym z kluczowych sposobów, w jaki możemy naprawdę zmienić światowe emisje. Pionierskie podejście firmy Neat Burger do białek alternatywnych jest doskonałym przykładem rozwiązań, których potrzebujemy w przyszłości.

Głos celebryty brzmi donośniej i niesie się dalej

Leonardo DiCaprio podobnie jej wielu innych znanych aktorów doskonale wie, jak duża jest waga jego głosu. Dlatego staranie wybiera wydarzenia, na których się pojawia i wspiera właśnie te, które działają na rzecz środowiska.

Jeśli podejmuje inicjatywy biznesowe, to takie, które pokazują, że warto inwestować w roślinne mięso czy zdrowe przekąski, produkowane w zrównoważony sposób. A na swoim Instagramie często nawołuje do zastanowienia się, w jakim kierunku zmierza świat i nagłaśnia wyniki badań pokazujących, że to nie jest kierunek właściwy:

- Raport ONZ przygotowany przez ponad 50 badaczy z całego świata wykazał, że globalne ocieplenie, nawet w umiarkowanych scenariuszach, zwiększy globalne ryzyko bardzo niszczycielskich pożarów nawet o 30% do 2050 r. i 52% do 2100 r.; wzrośnie do 57% do roku 2100, jeśli świat nie przestanie emitować gazów cieplarnianych, a planeta nadal będzie się nagrzewać - mówił słynny aktor.

- Życie w bardziej zrównoważony sposób nie musi być trudne – zachęcał w innym poście do spróbowania roślinnej diety.

Źródło: Ofeminin.pl, nauka.uj.edu.pl, Bloomberg.com. Instagram/Leonardo Dicaprtio, Facebook/NeatBurger